Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Adeverinta obligatorie de vechime - eliberata de Revisal - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


Adeverinta obligatorie de vechime - eliberata de Revisal


2 replies to this topic

#1 sirius

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 140 Postari:

Postat 30 January 2017 - 08:21 PM

Prin HG 877/2016 s-a modificat HG 500/2011privind registrul general de evidenta a salariatilor.
Printre altele s-a prevazut obligativitatea eliberarii adeverintei de vechime de catre angajator la incetarea activitatii salariatului/persoanei platite din fonduri publice. Inainte aceasta se elibera doar la cerere.
Avand in vedere ca exista un program Revisal in care toti angajatorii au obligativitatea completarii tuturor inscrisurilor si modificarilor referitoare la contractele de munca precum si a transmiterii acestora la inspectoratele teritoriale de munca mi s-ar parea normal ca printre rapoartele ce se pot afisa si lista cu ajutorul acestui program sa se includa si posibilitatea eliberarii adeverintelor cf HG 500/2011recent modificat. Aceasta cerinta justificata dupa parerea mea s-ar putea realiza in cadrul unor viitoare versiuni ale programului Revisal. Ea s-ar putea eventual si salva, precum celelalte rapoarte, in format pdf si transmite inclusiv la distanta (email etc) atat la persoana in cauza cat si la eventualele institutii interesate (ex. Casa de pensii etc).
As lasa la latitudinea administratorilor forumului privind modalitatea de promovare a acestei initiative in cazul ca se considera ca merita atentie (petitie, poll etc).



#2 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 31 January 2017 - 02:11 PM

In HG 877 se arata ca se va realiza un nou sistem informatic de generare a Revisal privat/public. Chiar acum m-am uitat pe site-ul REGES si inca nu a aparut noua forma a Revisal, ultima actualizare este din 25.11.2016 (HG 877 a fost publicata in MO din 28.11.2016).

Eu zic sa mai asteptam pana apare noua versiune si apoi sa cerem - daca va mai fi cazul. Sincer, mi-e greu sa cred ca oamenii nu s-au gandit sa puna acolo un modul pt generarea adeverintei, daca tot au facut-o obligatorie.

Intre timp, adeverintele de vechime pot fi eliberate dupa modelul/ sistemul anterior fiindca tot HG 877 prevede ca, pana la data realizarii noului sistem informatic pentru registrul privat/public gestionat de Inspectia Muncii, atat pentru angajatorii persoane fizice sau juridice de drept privat, cat si pentru institutiile/autoritatile publice se aplica in continuare prevederile legale cu privire la obligatia de completare si transmitere catre inspectoratele teritoriale de munca datele in Revisal, conform ordinului nr. 1.918/2011.

Te rog frumos sa ma anunti cand apare noul program Revisal si, daca adeverinta aceea nu este inclusa, atunci iti mut topicul la "Initiative Conta.ro".
OK asa ? :smile:




#3 sirius

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 140 Postari:

Postat 31 January 2017 - 07:41 PM

OK :smile:






Similar Topics Collapse

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL