Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Comenzi de la furnizor fara factura. - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


Comenzi de la furnizor fara factura.

4 replies to this topic

#1 Florescu Eduard

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 4 Postari:

Postat 01 February 2017 - 02:27 PM

Salut. De curand am deschis un magazin online. Funizorul meu de produse este un site chinezesc, (aliexpress) iar eu nu primesc vreo factura pe produsele pe care le cumpar.

Am auzit ca e ok daca printez cosul cu cumparaturi, unde se vede Totalul de plata.

As dori sa stiu daca e legală această metodă. (Mentionez ca eu efecutez plata cu cardul bancar al firmei.)

Multumesc anticipat.



#2 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 02 February 2017 - 12:29 PM

Dupa parerea mea, lista cu cosul de cumparaturi NU este document justificativ, cf CF, pt. inreg. in contabilitate a achizitiei.
Daca clientul sub care ai cumparat bunurile NU este chiar firma ta, ci tu ca pers. fizica, atunci poti face un borderou de achizitie de la tine ca PF, la tine ca firma. Se poate trece peste faptul ca ai achitat cu cardul firmei un produs achizitionat pe PF daca bunul ajunge tot in firma, inregistrezi plata prin avans spre decontare si apoi decontezi borderoul de achizitie de pe PF.

Pbl. cred ca intervine la TVA, daca ai avut de achitat taxa, adica acest TVA platit fara factura (si eventualele taxele vamale) va fi inclus in pretul de achizitie al produselor fiindca intrarea lor in firma are loc de la o PF (in speta, chiar tu) care oricum nu poate factura cu tva.
Pastreaza lista cu cosul acela de cumparaturi pt a putea justifica usor provenienta marfii pe PF, fiindca la un control pe firma nu este exclus sa se ajunga si la asta (dintr-una-n-alta).

Alte pareri, va rog ? :smile:




#3 Florescu Eduard

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 4 Postari:

Postat 02 February 2017 - 02:21 PM

Atunci as putea sa cumpar produsele cu contul personal iar dupa aceea le-as vinde firmei cu tot cu taxele vamale?



#4 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 02 February 2017 - 04:21 PM

Eu asa as face in lipsa facturii emisa pe firma, dar sfatul meu de baza e sa ceri/ obtii factura pe firma. :smile:



#5 mgabi

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1344 Postari:
  • Gender:Female

Postat 02 February 2017 - 07:24 PM

Sunt de aceeasi parere cu Otilia.
Si eu te sfatuiesc sa faci cumva sa primesti o factura pe firma (si comanda sa fie efectuata tot pe firma) ... altfel te vei trezi cu alte belele!

Nu este in regula sa iei pe persoana fizica si sa revinzi la firma pe termen lung.
Tu nu cumperi ocazional de acolo , ci permanent ... si in acest caz se va considera ca efectuezi activitate de comert pe persoana fizica (nedeclarata) ... si te poti trezi ca te considera comerciat (la negru!) ...





2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL