Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Facturare venituri realizate din Marketing Afiliat - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


Facturare venituri realizate din Marketing Afiliat


  • Nu puteti replica pe acest topic
No replies to this topic

#1 EMarius

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 1 Postari:

Postat 03 February 2017 - 01:48 PM

Buna ziua,

In anul 2016 am realizat venituri din marketing afiliat online. Mai exact, am promovat cateva produse si servicii internationale care au un program de afiliere.

Mai jos voi incerca sa explic mai clar exact care este rolul meu in aceasta activitate.

Companii care vand produse sau diverse servicii (web hosting, traininguri online, software, etc.) au un program de afiliere care permit oricarei persoane sa promoveze aceste produse si sa castige un comision la fiecare vanzare.

Cand te inregistrezi ca afiliat, primesti un link unic pe care trebuie sa-l promovezi, iar daca cineva pe care l-ai trimis la site-ul lor prin intermediul acestui link de afiliat cumpara ceva, primesti un comision.

Deci nu vand produse proprii si activitatea mea fiind mai degraba de trimitere de trafic web catre aceste link-uri, nu cred ca aceasta activitate s-ar putea incadra la "comert". Nu intru in contact direct cu clientii si nu primesc datele cumparatorilor.

Plata catre mine se face de catre aceste companii prin intermediul unui procesor de plati (PayPal, Payza, etc.), iar apoi banii sunt retrasi in contul meu bancar.

In afara de o pagina cu niste termeni si conditii, nu exista un contract sau alte obligatii intre mine si aceste companii.

Anul acesta am fost sfatuit de un contabil sa declar venitul realizat in anul precedent prin intermediul formularului 201, dar cum veniturile au inceput sa creasca si sa devina recurente, ma gandesc sa ma organizez ca PFA sau o forma juridica pentru a fi in legalitate.

Cum impozitul este destul de mare ca PFA, ma gandeam ca este mai bine sa-mi deschid o microintreprindere.

Problema mea este ca nu stiu cum as putea sa facturez aceasta activitate din moment ce eu nu am acces direct la informatiile clientului. Sunt platit de aceste companii in functie de vanzarile inregistrate de ei.

In Romania, as putea sa dau exemplul programului de afiliere al eMag, unde impozitul este retinut la sursa. Din pacate, nu se aplica tot aceasta procedura si in cazul activitatii mele, deoarece promovez aceste servicii pentru companii din afara Romaniei (majoritatea din afara UE).

Mai exista inca o problema. In timp ce unele programe de afiliere au si optiunea de a emite aceste plati catre o companie, unele au doar optiunea de a trimite plati doar catre persoane fizice (bazat pe informatiile completate in profilul afiliatului).

Ce parere aveti? Cum ar trebui sa procedez pentru a-mi desfasura activitatea intr-un mod legal?

Aceasta postare a fost editata de EMarius: 03 February 2017 - 01:50 PM



  • Nu puteti replica pe acest topic




Similar Topics Collapse

1 useri citesc topicul

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL