Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
ajustare tva, firma in reorganizare - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


- - - - -

ajustare tva, firma in reorganizare

10 replies to this topic

#1 christa_anda

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 214 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:bistrita

Postat 27 January 2017 - 10:28 AM

Buna ziua

Va scriu in legatura cu o speta pe care nu stiu cum sa o tratez
Este vb de o firma A care are creante fata de soc B ( sunt afiliate )
Panul de reorganizare al societatii B a redus creanta societatii A cu 80% ( din 100.000 s-a taiat 80.000) - creantele sunt din 2014 iar data sentintei judecatoresti al planului de reorganizare este ian 2016

Cf art 287 CF lit d

ART. 287 - Ajustarea bazei de impozitare
Baza de impozitare se reduce în următoarele situații
d) În cazul în care contravaloarea bunurilor livrate sau a serviciilor prestate nu se poate încasa ca urmare a falimentului beneficiarului sau ca urmare a punerii în aplicare a unui plan de reorganizare admis și confirmat printr-o sentință judecătorească, prin care creanța creditorului este modificată sau eliminată. Ajustarea este permisă începând cu data pronunțării hotărârii judecătorești de confirmare a planului de reorganizare, iar, în cazul falimentului beneficiarului, începând cu data pronunțării hotărârii judecătorești de închidere a procedurii prevăzute de legislația insolvenței, hotărâre rămasă definitivă/definitivă și irevocabilă, după caz. în cazul în care ulterior pronunțării hotărârii judecătorești de confirmare a planului de reorganizare sunt încasate sume aferente creanțelor modificate sau eliminate prin planul de reorganizare, se anulează ajustarea efectuată, corespunzător sumelor respective prin decontul perioadei fiscale în care acestea sunt încasate; Norme metodologice
(6) Ajustarea bazei de impozitare a taxei pe valoarea adăugată, prevăzută la art. 287 lit. d) din Codul fiscal, este permisă pentru facturile emise care se află în cadrul termenului de prescripție prevăzut în Codul de procedură fiscală. În cazul în care contravaloarea bunurilor livrate sau a serviciilor prestate nu se poate încasa ca urmare a punerii în aplicare a unui plan de reorganizare admis și confirmat printr-o hotărâre judecătorească, prin care creanța creditorului este modificată sau eliminată, ajustarea este permisă începând cu data pronunțării hotărârii judecătorești de confirmare a planului de reorganizare, dacă aceasta a intervenit după data de 1 ianuarie 2016. În cazul persoanelor care aplică sistemul TVA la încasare se operează anularea taxei neexigibile aferente livrărilor de bunuri/prestărilor de servicii realizate.

Soc A poate emite fc cu minus -80000 catre soc A, folosind cota de tva in vigoare la data emiterii fc neincasate ???

La art 330 din CF scrie:

ART. 330 - Corectarea facturilor
(2) În situațiile prevăzute la art. 287 furnizorii de bunuri și/sau prestatorii de servicii trebuie să emită facturi, cu valorile înscrise cu semnul minus sau, după caz, o mențiune din care să rezulte că valorile respective sunt negative când baza de impozitare se reduce sau, după caz, fără semnul minus sau fără mențiunea din care să rezulte că valorile respective sunt negative, dacă baza de impozitare se majorează, care se transmit și beneficiarului, cu excepția situației prevăzute la art. 287 lit. d).

Nu inteleg de ce in cazul unei firme inca active, cum este soc B, nu s-ar transmite factura ; voi cum vedeti acest caz?
Multumesc



#2 mgabi

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1344 Postari:
  • Gender:Female

Postat 01 February 2017 - 12:58 AM

@christa_anda
Pai sa zicem ca ai dat marfa pe factura, clientul a "praduit-o", apoi declara falimentul.

Cum sa-i faci factura lui cu minus daca nu-ti returneaza marfa?
Mie mi se pare normal sa nu-i faci clientului factura cu minus ... pentru ca doar nu renunti de buna voie la bani!
Tu doar trebuie sa operezi o ajustare contabila, nu este o operatiune comerciala intre parti.

Parerea mea!




#3 christa_anda

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 214 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:bistrita

Postat 01 February 2017 - 12:46 PM

Pai nu asta era problema fundamentala?
De ce doar in cazul inchiderii falimentului sa poti storna TVA-ul neincasat de la clientul rauplatnic? In cazul unui plan de reorganizare care iti taie 80% din creante de ce sa nu poti recupera de la stat TVA_UL ?
Mi se pare o gura de aer pt societatile ramase cu ochii in soare intrucat e anormal sa platesti imp pe profit si Tva atata timp cat nu ti-ai incasat banii din piata

Nu inteleg de ce art 330 din CF spune sa nu trimiti fc la partener( in cazul inchiderii falimentului vorbim de o soc radiata - e logic; in cazul unui plan de reorganizare vorbim de o soc inca activa...?)

ART. 330 - Corectarea facturilor
(2) În situațiile prevăzute la art. 287 furnizorii de bunuri și/sau prestatorii de servicii trebuie să emită facturi, cu valorile înscrise cu semnul minus sau, după caz, o mențiune din care să rezulte că valorile respective sunt negative când baza de impozitare se reduce sau, după caz, fără semnul minus sau fără mențiunea din care să rezulte că valorile respective sunt negative, dacă baza de impozitare se majorează, care se transmit și beneficiarului, cu excepția situației prevăzute la art. 287 lit. d).

ART. 287 - Ajustarea bazei de impozitare
Baza de impozitare se reduce în următoarele situații: - Norme metodologice
d) În cazul în care contravaloarea bunurilor livrate sau a serviciilor prestate nu se poate încasa ca urmare a falimentului beneficiarului sau ca urmare a punerii în aplicare a unui plan de reorganizare admis și confirmat printr-o sentință judecătorească, prin care creanța creditorului este modificată sau eliminată. Ajustarea este permisă începând cu data pronunțării hotărârii judecătorești de confirmare a planului de reorganizare, iar, în cazul falimentului beneficiarului, începând cu data pronunțării hotărârii judecătorești de închidere a procedurii prevăzute de legislația insolvenței, hotărâre rămasă definitivă/definitivă și irevocabilă, după caz. în cazul în care ulterior pronunțării hotărârii judecătorești de confirmare a planului de reorganizare sunt încasate sume aferente creanțelor modificate sau eliminate prin planul de reorganizare, se anulează ajustarea efectuată, corespunzător sumelor respective prin decontul perioadei fiscale în care acestea sunt încasate; Norme metodologice

(6) Ajustarea bazei de impozitare a taxei pe valoarea adăugată, prevăzută la art. 287 lit. d) din Codul fiscal, este permisă pentru facturile emise care se află în cadrul termenului de prescripție prevăzut în Codul de procedură fiscală. În cazul în care contravaloarea bunurilor livrate sau a serviciilor prestate nu se poate încasa ca urmare a punerii în aplicare a unui plan de reorganizare admis și confirmat printr-o hotărâre judecătorească, prin care creanța creditorului este modificată sau eliminată, ajustarea este permisă începând cu data pronunțării hotărârii judecătorești de confirmare a planului de reorganizare, dacă aceasta a intervenit după data de 1 ianuarie 2016. În cazul persoanelor care aplică sistemul TVA la încasare se operează anularea taxei neexigibile aferente livrărilor de bunuri/prestărilor de servicii realizate.



#4 mgabi

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1344 Postari:
  • Gender:Female

Postat 01 February 2017 - 01:03 PM

"Tu doar trebuie sa operezi o ajustare contabila, nu este o operatiune comerciala intre parti."

N-am spus ca nu faci ajustarea, ci doar ca nu se emite factura.

Ai o hotarare din 2016 de reorganizare, deci te incadrezi la conditii si poti face ajustarea. Poti sa o faci de la data la care ai luat cunostinta de planul de reorganizare din hotararea judecatoreasca, in cadrul perioadei de prescriptie din CFP (cei 5 ani plus ceva de la data facturii)

Doar ca nu se emite factura, faci o nota explicativa, o nota contabila si operezi ajustarea in contabilitate.



#5 christa_anda

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 214 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:bistrita

Postat 03 February 2017 - 02:16 PM

La art 330 scrie TREBUIE ; e obligatoriu sau faculativ ca nu mai inteleg

(2) În situațiile prevăzute la art. 287 furnizorii de bunuri și/sau prestatorii de servicii trebuie să emită facturi, cu valorile înscrise cu semnul minus sau, după caz, o mențiune din care să rezulte că valorile respective sunt negative când baza de impozitare se reduce sau, după caz, fără semnul minus sau fără mențiunea din care să rezulte că valorile respective sunt negative, dacă baza de impozitare se majorează, care se transmit și beneficiarului, cu excepția situației prevăzute la art. 287 lit. d).e



#6 mgabi

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1344 Postari:
  • Gender:Female

Postat 04 February 2017 - 08:51 PM

Cred ca imi spaca ceva ... nu inteleg ce nu intelegi :laugh:

Tu te incadrezi la exceptii, adica ajustezi tva-ul din motivele specificate la art.287 d) ... deci esti exceptata de la "trebuie".
In postul anterior ti-am si explicat de ce exista aceasta prevedere, dupa parerea mea este logic sa fie asa.


Vezi postareachrista_anda, la 03 February 2017 - 02:16 PM, a spus:

La art 330 scrie TREBUIE ; e obligatoriu sau faculativ ca nu mai inteleg

(2) În situațiile prevăzute la art. 287 furnizorii de bunuri și/sau prestatorii de servicii trebuie să emită facturi, cu valorile înscrise cu semnul minus sau, după caz, o mențiune din care să rezulte că valorile respective sunt negative când baza de impozitare se reduce sau, după caz, fără semnul minus sau fără mențiunea din care să rezulte că valorile respective sunt negative, dacă baza de impozitare se majorează, care se transmit și beneficiarului, cu excepția situației prevăzute la art. 287 lit. d).e




#7 prepeleac

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 141 Postari:

Postat 05 February 2017 - 06:54 PM

Vezi postareachrista_anda, la 03 February 2017 - 02:16 PM, a spus:

La art 330 scrie TREBUIE ; e obligatoriu sau faculativ ca nu mai inteleg

(2) În situațiile prevăzute la art. 287 furnizorii de bunuri și/sau prestatorii de servicii trebuie să emită facturi, cu valorile înscrise cu semnul minus sau, după caz, o mențiune din care să rezulte că valorile respective sunt negative când baza de impozitare se reduce sau, după caz, fără semnul minus sau fără mențiunea din care să rezulte că valorile respective sunt negative, dacă baza de impozitare se majorează, care se transmit și beneficiarului, cu excepția situației prevăzute la art. 287 lit. d).e

E normal sa fie asa, partile nu convin asupra unei noi situatii economice prin vointa proprie deci niciuna din ele nu are de ce sa emita documente justificative. Documentul justificativ este deja emis de instanta (hotararea) deci ea se pune direct in aplicare atat in evidentele furnizorului cat si in cele ale clientului.
Asa ca TVA colectata se reduce (ca si cea deductibila) prin efectul hotararii judecatoresti alte documente nefiind necesare sau obligatorii. Singura preocupare este legata de faptul ca factura ce se ajusteaza sa fie in interiorul termenului de prescriptie.


Vezi postarearaelco, la 30 January 2017 - 12:50 PM, a spus:

Ajutor ! Am mare nevoie de ajutor ! O soc. neplatitoare de TVA dar avand cod fiscal de TVA pentru operatiuni intracomunitare achizitioneaza o masina second hand cu valoare ce depaseste 10.000 de euro de la persoana juridica - dealer de masini. Factura este fara TVA. Intrebarea este daca TREBUIE PLATIT TVA-ul aferent in Romania ? Si baza legala va rog, indiferent de raspuns. Va multumesc anticipat !

Depinde de regimul in care furnizorul a emis factura avand in vedere ca in ambele situatii ea nu contine TVA evidentiata distinct (cele doua situatii fiind scutire pentru livrare intracomunitara sau livrare in regimul marjei). Deci e importat sa traduceti mentiunile de pe factura si sa stabiliti care este regimul fiscal in care a fost emisa.
In general daca ati folosit codul de TVA pentru achizitii intracomunitare (a fost comunicat furnizorului), i-ati oferit acestuia dovezi de transport al bunului in alt stat (inmatriculare in RO, doc transport etc) atunci livrarea a fost scutita pentru operatiuni intracomunitare nu pentru regimul marjei. In acest caz aveti obligatia depunerii declaratiei 390 si decontului special de taxa (301) si totodata sa achitati TVA la buget (in RO).
Daca pe factura nu apare codul dumneavoastra pentru operatiuni intracomunitare probabil este emisa in regimul marjei.



#8 christa_anda

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 214 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:bistrita

Postat 06 February 2017 - 01:05 PM

Vezi postareamgabi, la 04 February 2017 - 08:51 PM, a spus:

Cred ca imi spaca ceva ... nu inteleg ce nu intelegi :laugh:

Tu te incadrezi la exceptii, adica ajustezi tva-ul din motivele specificate la art.287 d) ... deci esti exceptata de la "trebuie".
In postul anterior ti-am si explicat de ce exista aceasta prevedere, dupa parerea mea este logic sa fie asa.


Vezi postareachrista_anda, la 03 February 2017 - 02:16 PM, a spus:

La art 330 scrie TREBUIE ; e obligatoriu sau faculativ ca nu mai inteleg

(2) În situațiile prevăzute la art. 287 furnizorii de bunuri și/sau prestatorii de servicii trebuie să emită facturi, cu valorile înscrise cu semnul minus sau, după caz, o mențiune din care să rezulte că valorile respective sunt negative când baza de impozitare se reduce sau, după caz, fără semnul minus sau fără mențiunea din care să rezulte că valorile respective sunt negative, dacă baza de impozitare se majorează, care se transmit și beneficiarului,cu excepția situației prevăzute la art. 287 lit. d).e



Exceptia se refera la trimiterea fc catre beneficar sau la obligatia de a emite factura???



#9 mgabi

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1344 Postari:
  • Gender:Female

Postat 06 February 2017 - 03:31 PM

Acum inteleg dilema ta! "Compilez" mai greu in ultimul timp, se pare.

Dupa parerea mea exceptia ar trebui sa fie la emiterea facturii, nu la transmitere. Aici am aceeasi opinie cu @prepeleac.
Am vazut insa practici diverse, insa interpretarea "acceptata" ar fi ca se emite pentru uz intern.

Si eu cred ca cea mai buna varianta este sa emiti factura, dar fara s-o transmiti. Nu te costa decat o coala de hartie :dry:
Eu asa as face, este mai "safe".

Iar pe factura as trece ajustare baza impozitare conform CF... , hot.judecatoreasca ....

Aceasta postare a fost editata de mgabi: 06 February 2017 - 03:35 PM




#10 christa_anda

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 214 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:bistrita

Postat 06 February 2017 - 04:35 PM

ok, emit factura dar o declar in 394? In 300 merge la rd 16?

411= 704 -
4427 -

411= 704 +

654 = 4118 sau 117 =4118 ?

Find vb de persoane afiliate pierderea e deductibila sau nu ? nu s-a constituit provizion

CF ART 25
(4) Următoarele cheltuieli nu sunt deductibile:
h) pierderile înregistrate la scoaterea din evidență a creanțelor, pentru partea neacoperită de provizion, potrivit art. 26 , precum și cele înregistrate în alte cazuri decât următoarele:
1. punerea în aplicare a unui plan de reorganizare confirmat printr-o sentință judecătorească, în conformitate cu prevederile Legii nr. 85/2014;



#11 mgabi

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1344 Postari:
  • Gender:Female

Postat 06 February 2017 - 05:10 PM

In D300 - la regularizari iar in D394 nu se trece pentru ca nu este o livrare/prestare (aceeasi poveste de mai sus) ... mai ales ca nu exista la beneficiar.






Similar Topics Collapse

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL