Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Cheltuieli deductibile - card de cumparaturi - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


- - - - -

Cheltuieli deductibile - card de cumparaturi

4 replies to this topic

#1 Tavi.S

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 3 Postari:

Postat 09 February 2017 - 10:28 AM

Bună ziua,

În speranța că nu va fi considerată o chestiune puerilă, aș dori să vă adresez o întrebare din postura de profan în ale contabilității.

Totuși, înainte de asta, voi prezenta foarte pe scurt situația de fapt.

1) Sunt supus impozitării pe venit cf. Titlului IV, Cap. 1 și 2 din Codul fiscal.
2) După am parcurs formalitățile autorizării exercitării profesiei, am achiziționat un laptop, în scopul de a-l folosi pentru desfășurarea activității independente, utilizând ca metodă de plată cardul de cumpăraturi al unui prieten apropiat, urmând ca după atribuirea C.I.F.-ului să solicit refacturarea în scopul deducerii cheltuielii.
3) Ulterior obținerii C.I.F.-ului, m-am adresat magazinului de la care am cumpărat laptopul pentru a solicita refacturarea, unde am fost informat că operațiunea poate fi realizată, însă nu îmi va fi utilă din punct de vedere contabil întrucât nu voi putea justifica efectuarea plății.
4) Sunt conștient că voi avea nevoie de serviciile unui contabil, dar, având în vedere faptul că există un termen limită până la care magazinul poate efectua refacturarea, doresc să știu dacă are rost demersul meu.

Acestea fiind spuse, există vreo modalitate prin care îmi pot deduce cheltuiala reprezentată de achiziționarea laptopului?

Mulțumesc pentru timpul acordat!



#2 kmkz

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 399 Postari:
  • Gender:Not Telling

Postat 09 February 2017 - 10:42 AM

Da, un contract prin care prietenul vinde laptopul catre PFA, la o data care iti convine (PFA era deja inregistrat).




#3 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 09 February 2017 - 10:47 AM

Varianta corecta ! :smile: Daca o adopti, atunci foloseste o forma simpla a ctr de v/c, nu e nevoie sa te complici cu asta. Prietenul nu va avea nicio pbl. / taxe de plata pt aceasta vanzare ocazionala a unui bun din patrimoniul sau personal, dar e bine sa mentionezi in ctr faptul ca bunul este din patrimoniul personal (ca sa nu se considere fapta de comert si sa se impoziteze la vanzator). De asemenea, e bine ca pretul sa fie cel mult cel de achizitie pt a demostra in plus ca prin vanzare nu s-a urmarit obtinerea unui profit.

Ar mai fi o var. - aceea in care magazinul iti emite factura pe numele tau, insa daca ea este anterioara datei infiintarii PFA, atunci tot cu ctr de v/c poti trece laptopul pe firma (de la tine- PF, la tine- PFA). Fact. pe numele tau justifica provenienta bunului ca fiind al tau chiar daca plata s-a facut cu cardul prietenului (la vremea aceea erai doar PF.

Succes !



#4 Tavi.S

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 3 Postari:

Postat 09 February 2017 - 01:33 PM

Mulțumesc frumos pentru răspunsuri, însă din ce am înteles eu, problema nu este legată de data emiterii facturii, ci de faptul că nu am chitanță care să ateste că am plătit efectiv suma datorată.

În condițiile în care cumpăr un bun prin contract V-C încheiat sub semnătură privată, îmi pot deduce cheltuiala reprezentând prețul plătit? Dacă da, mai am nevoie de alte documente în afara contractului?

Ca o precizare suplimentară, nu este vorba de un PFA, ci de avocat stagiar colaborator



#5 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 09 February 2017 - 03:04 PM

Ma rog ... daca ei tin neaparat sa "imperecheze" destinatarul bunului (mentionat pe factura) cu platitorul efectiv, nu prea ai ce face. Nu mi se pare chiar lipsit de logica, dar nici n-ar trebui sa fie atat de restrictiv ... ma gandesc ca ar trebui sa-mi pot cumpara un bun pe care, in momentul achizitiei, sa-l plateasca prietena mea fiindca, de ex., eu am ramas fara bani ... si e treaba mea din banii cui platesc cata vreme platitorul nu reclama plata ...

In cazul asta, ramane ca solutie ctr de v/c pt a deduce val. laptopului, iar plata se va face cu dispozitie de plata prin caserie, emisa de "firma" la data incheierii ctr. sau la o data ulterioara. Dupa parerea mea, este necesara intocmirea unui NIR pt intrarea in gestiune a bunului fiindca nu ai alt document de intrare in gest. (ctr nu este suficient).

Sa ai parte de un inceput frumos in cariera ! :smile:






Similar Topics Collapse

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL