Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Plata fragmentata dividende - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


- - - - -

Plata fragmentata dividende

plata fragmentata dividende
8 replies to this topic

#1 INTANTERIST

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 2 Postari:

Postat 09 February 2017 - 01:20 PM

Buna ziua

Am in contul 117.1 Rzultatul reportat suna de 100.000 lei, care umeaza si fie distributi in TOTALITATE in dividende.
Firma are 2 asociati : asociatul A are 50% din parti sociale, asociatul B are 50% din parti sociale

Vreau sa procedz asfel :
1- pe 1 martie se face hotararea AGA prin care se distribuie din contu 117.1 dividende in valoare de 20.000
2 - se declara in declaratia 100
3 - se plateste impozitul de 5% (20.000 x 5% =1.000)
4 - se declara in declaratia 205
5 - se dau fiecarui asociat 9.500 lei prin casa cu dispozitie de plata

1- pe 1 aprilie se face hotararea AGA prin care se distribuie din contu 117.1 dividende in valoare de 20.000
2 - se declara in declaratia 100
3 - se plateste impozitul de 5% (20.000 x 5% =1.000)
4 - se declara in declaratia 205
5 - se dau fiecarui asociat 9.500 lei prin casa cu dispozitie de plata

si tot asa pana la terminarea sumei din contul 117.1

ESTE CONSIDERAT ACEST MOD DE LUCRU PLATA FRAGMENTATA ?




Cineva a facut o observatie interesanta :
d205 o depuneti anul urmator cu toata valoarea venitului incasat de fiecare asociat si impozitul platit aferent, in tot anul precedent

Si asta nu "unifica" toate platile transformnadule in plati fragmentate.



#2 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 09 February 2017 - 03:11 PM

"Cineva" a facut o observatie nu numai interesanta, ci si CORECTA. :biggrin:
In rest, e ok cum te-ai gandit, cu hot. AGA succesive si mod de calcul.
Atentie ca raportarile financiare sa fi fost aprobate anterior (si cel mai bine, depuse pana la 1 martie ca sa fii sigura ca nu mai apar modificari ulterioare)




#3 INTANTERIST

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 2 Postari:

Postat 10 February 2017 - 11:27 AM

Vezi postareaOtilia Alupei, la 09 February 2017 - 03:11 PM, a spus:

"Cineva" a facut o observatie nu numai interesanta, ci si CORECTA. :biggrin:
In rest, e ok cum te-ai gandit, cu hot. AGA succesive si mod de calcul.
Atentie ca raportarile financiare sa fi fost aprobate anterior (si cel mai bine, depuse pana la 1 martie ca sa fii sigura ca nu mai apar modificari ulterioare)


Eu stiu ce sa zic....... legea este scrisa la un mod foarte general si lasa loc de interpretari.

Daca privim toate operatiunile ca pe un tot unitar (ca pe un contract) numit "DIVIDEND" care se desfasoara in mai multe etape atunci este o plata fragmentata .

Daca consideram fiecare operatiune "de sine statatoare" o operatiune "independenta" si zicem ca hotararile AGA nu au legatura intre ele, atunci poate fi privita ca o plata "unica" si nu mai este o plata fragmentata.


d205 o depuneti anul urmator cu toata valoarea venitului incasat de fiecare asociat si impozitul platit aferent, in tot anul precedent
Si asta nu "unifica" toate platile transformnadule in plati fragmentate.



Sa inteleg din raspunsul dumneavoastra, la modul meu de lucru, nu este considerat o plata fragmentata ?

Aceasta postare a fost editata de INTANTERIST: 10 February 2017 - 11:35 AM




#4 georgyc

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 111 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Ploiesti

Postat 12 February 2017 - 07:48 AM

Nici eu nu consider "dividend" ca o singura operatiune daca implica mai multe hotarari AGA de distribuire/mai multe tranzactii. E ca si cum ai considera orice alt serviciu/marfa ca un tot unitar, facturat de furnizori lunar/pe achizitie, deci nu le mai poti plati nici pe acestea niciodata prin numerar.

Nu consider interzisa facturarea unui produs pe 2 facturi a cate o bucata fiecare, a cate 6000 lei (nu consider "marfa" ca un tot unitar), ci a unui produs de 12.000 lei pe 2 facturi, fragmentat in fel si chip (rata 1/2, avans/lichidare, etc).

Si da, 205 doar o data, depusa anul viitor pentru anul precedent. 100 depus in luna urmatoarea fiecarei distribuiri. Asta daca chiar se doreste evitarea unor comisioane la transfer bancar in urma unei singure distribuire a dividendelor iar profitul este indeajuns de mic pentru a fi distribuit in felul acesta.

Aceasta postare a fost editata de georgyc: 12 February 2017 - 07:50 AM




#5 sonic pro

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 3 Postari:

Postat 11 October 2017 - 07:04 PM

Pe un alt topic s-a discutat urmatoarea situatie:

Asociatul unic al unei societati are profituri nerepartizate din exercitiile contabile precedente in suma de 50000 lei, hotaraste repartizarea unei sume de 10000 lei in baza unei hotarari a asociatului unic si efectueaza plata dividendelor prin casierie.
Dupa 3 zile (sau 2 luni) asociatul unic hotaraste sa mai distribuie 10000 lei dividende, tot prin casierie, in acest scop fiind emisa o noua hotarare a asociatului unic.
Aceasta distribuire de dividende la date diferite respecta Legea 70 din 2015 sau este considerata fragmentare a tranzactiei ?

Nu s-a dat un raspuns clar, doar s-a spus ca repartizarea profitului "se face anual".
Deci ramane neclar daca mai multe hotarari consecutive cu plati cash de 10000 lei sunt in regula la un control.
Aveti experiente personale intr-o astfel de situatie?

Acum alta problema, oarecum inrudita:
Daca in casa am o suma de 30000 lei (din retrageri anterioare) iar dividende de incasat am 30000, ca sa nu aplic metoda de mai sus (horarari succesive) pot depune 30000lei la banca in contul firmei, cash, cu justificarea "depunere din casa" iar apoi fac ordin de plata din contul firmei in contul personal?
Vreau sa elimin banii cam multi care sunt in casa.


Va rog sa-mi spuneti care dintre cele 2 metode vi se pare mai buna si de ce.
Spor!

Aceasta postare a fost editata de sonic pro: 11 October 2017 - 07:08 PM




#6 mgabi

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1344 Postari:
  • Gender:Female

Postat 11 October 2017 - 07:26 PM

Cel mai simplu (daca are cont personal) este sa-i depui numerar in contul lui direct (la banca lui).

Aceasta operatiune este asimilata cu una bancara, nu cu o plata cash, deci poti depune toti banii.



#7 sonic pro

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 3 Postari:

Postat 11 October 2017 - 07:44 PM

OK.
si pe OP scriu ca reprezinta "plata dividende an ... conf. Hot....."?
credeam ca si acesta operatiune e considerata tot plata cash fiindca L.70 nu prezinta aceasta situatie in mod explicit ca exceptie de la plafon.



#8 mgabi

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1344 Postari:
  • Gender:Female

Postat 11 October 2017 - 08:01 PM

Ba este prevazut in lege:

Art.5
Plafoanele-limită prevăzute de prezentul capitol nu se aplică de către persoanele prevăzute la art. 1 alin. (1), pentru următoarele operațiuni:
a) depunerea de numerar în conturile deschise la instituțiile de credit sau la instituțiile care prestează servicii de plată și care sunt autorizate de Banca Națională a României, inclusiv în automatele de încasări în numerar;



#9 sonic pro

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 3 Postari:

Postat 12 October 2017 - 09:11 AM

Vezi postareamgabi, la 11 October 2017 - 08:01 PM, a spus:

Ba este prevazut in lege:

Art.5
Plafoanele-limită prevăzute de prezentul capitol nu se aplică de către persoanele prevăzute la art. 1 alin. (1), pentru următoarele operațiuni:
a) depunerea de numerar în conturile deschise la instituțiile de credit sau la instituțiile care prestează servicii de plată și care sunt autorizate de Banca Națională a României, inclusiv în automatele de încasări în numerar;

Va multumesc pentru raspuns!






Similar Topics Collapse

1 useri citesc topicul

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL