Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
balanta dec.2016 - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


- - - - -

balanta dec.2016

4 replies to this topic

#1 mihaci

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 493 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 14 February 2017 - 07:16 PM

Buna seara, am urmatoarea situatie la 31.12.2016:
-sold creditor cont 4418 impozit pe venit micro care s`a platit in ian.2017
-sold debitor cont 4411 reprezentand impozit pe profit platit in plus cand firma era platitoare de impozit pe profit
Cum este corect sa apara soldul contului 4411, debitor sau creditor cu minus? programul de contabilitate permite setare contului ca bifunctional astfel incat soldul sa fie debitor, dar doresc sa stiu cum este corect.
Multumesc



#2 mgabi

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1344 Postari:
  • Gender:Female

Postat 15 February 2017 - 08:33 AM

441x sunt conturi de pasiv (sold creditor).
Deci trebuie sa apara cu minus pe credit sumele platite in plus.

Uita-te in planul de conturi, ai acolo functionalitatea conturilor!
Nu este obligatoriu planul de conturi, dar in functie de elementele de acolo se intocmesc la final situatiile financiare.




#3 cristina5859

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1152 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 15 February 2017 - 08:35 AM

In opinia mea, ar trebui sa apara debitor ....dar, sunt unele programe in care apare creditor cu minus
Imaginatia este mai importanta decat cunoasterea. Cunoasterea este limitata, imaginatia inconjoara lumea .



#4 mihaci

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 493 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 15 February 2017 - 11:03 AM

Multumesc pentru raspunsuri.......parerile sunt impartite si nu doar pe acest forum...
Setarea initiala a ct este P asa cum este si in planul de conturi, dar pot modifica in program ct ca fiind bifunctional, intrebarea mea este cum este corect, debitor sau pe credit cu minus? Am verificat bilantul si indiferent de setarea ct, in bilant calculul este la fel si corect.
Multumesc



#5 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 15 February 2017 - 12:13 PM

Dupa parerea mea, datorita semnificatiei economice a conturilor de datorii bugetare, acestea ar trebui sa fie (toate) bifunctionale astfel incat sa reflecte corect si sumele platite in plus - evidentiate in Sd, deci val. de recuperat (creante) de la stat (sau de compensat).
Daca as putea legifera acest aspect, asta as face fiindca Sc cu minus arata per total o scadere a datoriilor, ceea ce poate sa nu corespunda sit. economice existente intr-o firma la un moment dat, iar sa ducem sumele resp. in ct. de creante la bugetul statului are cel putin 2 limitari :
1. acolo se duc doar obligatiile fiscale datorate bugetului de stat (n-avem cont separat pt bugetul asig. sociale)
2. daca s-ar duce acolo toate sumele bugetare platite in plus/de recuperat, atunci ar trebui dezvoltat analitic la acel cont, ca sa vedem usor ce anume creanta bugetara avem in sold (asta presupune o evidenta contabila in plus), altfel e totul la gramada si mai greu de urmarit in detaliu.

Zic si eu, nu dati nu rosii ... :biggrin:






Similar Topics Collapse

1 useri citesc topicul

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL