Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
SALARIU MINIM CTP - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


SALARIU MINIM CTP

19 replies to this topic

#1 hakael

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 5 Postari:

Postat 18 October 2004 - 10:23 PM

Sunt administratorul unei firme nou infiintate, profilul fiind prestarea de servicii. Doresc sa angajez o persoana sa-mi tina contabilitatea incheind un contract individual de munca cu timp partial pentru a nu pierde statutul de microintreprindere.

Din cate am citit in Legea 53/2003 Art 103 "Drepturile salariale se acordã proporþional cu timpul efectiv lucrat, raportat la drepturile stabilite pentru programul normal de lucru."

Avand in vedere ca vreau sa inchei un contract minim de 2h/zi - 10 ore pe saptamana asa cum prevede legea, pot de exemplu sa platesc ora de prestari servcii cu 1Euro/h, caz in care lunar salariatul meu castiga peste 1,6 mil pe luna, sau trebuie neaparat sa trec salariul minim pe economie de 2,8 mil?

Merci!



#2 gabriella

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 164 Postari:
  • Location:Iasi

Postat 18 October 2004 - 10:45 PM

Bineinteles ca se poate. Limita minima este 2.800.000 - limita maxima o stabileste societatea functie de responsabilitatea muncii, posibilitati...




#3 hakael

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 5 Postari:

Postat 19 October 2004 - 02:01 AM

deci de la 2,8 in sus



#4 ciprian

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 405 Postari:

Postat 19 October 2004 - 11:05 AM

Este de 2.800.000 in sus pentru program de 8 ore. pentru program de 2 ore faci regula de 3 simple si rezulta 700.000. deci de la 700.000 in sus(salriu brut)



#5 hakael

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 5 Postari:

Postat 19 October 2004 - 02:41 PM

merci ciprian, stiu ca la un salariu de 700.000 de lei si contributiile la stat sunt mai mici,



#6 Dory

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 66 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 08 November 2004 - 03:58 PM

As vrea sa va pun si eu o problema - ca nu mi-e clar deloc.

Microintreprinderea trebuie sa aiba minim 1 angajat cf Cod fiscal.
Legea 346/2004 vine si zice ca trebuie sa aiba pana la 9 angajati si ca nr mediu de angajati se calculeaza proportional cu timpul de lucru.
Dupa parerea mea asta inseamna ca daca microintreprinderea are 1 angajat cu 2 ore norma, de fapt are un nr mediu de 0.25 angajati, si nu 1, cat este minim.
Va rog sa-mi spuneti ce sugestii sau comentarii aveti la cele de mai sus.
Multumesc



#7 inhgeras

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 335 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 08 November 2004 - 04:12 PM

HOTÃRÂRE Nr. 44 din 22 ianuarie 2004
pentru aprobarea Normelor metodologice de aplicare a Legii nr. 571/2003 privind Codul fiscal

<< Norme metodologice ART. 103:
1. Numãrul de salariaþi reprezintã numãrul de persoane angajate cu contract individual de muncã, potrivit dispoziþiilor Codului muncii, indiferent de durata timpului de muncã, înscrise lunar în statele de platã ºi/sau în registrul general de evidenþã a salariaþilor.>>



#8 Dory

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 66 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 08 November 2004 - 04:16 PM

Multumesc pentru raspuns.
Dar totusi ce o fi fost in capul legiutorilor cand au facut legea 346/2004?
A fost publicata in 29 iulie 2004, deci dupa publicarea normelor la codul fiscal... Si nu se pupa deloc cu codul fiscal si normele de aplicare!
Eu ma gandesc ca ar fi logic ca ultima lege sa fie cea care are putere mai mare.



#9 inhgeras

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 335 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 08 November 2004 - 04:44 PM

pana acum nu am intalnit o lege care sa "bata" codul fiscal...

si atata timp cat in L346 nu spune ca se modifica L571/2003 atunci cred ca, atat codul fiscal cat si normele, au prioritate...

astept comentarii.

o zi buna



#10 Dory

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 66 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 08 November 2004 - 05:00 PM

Am vorbit putin mai devreme cu avocatul nostru si mi-a zis ca daca am 2 legi si sunt amandoua in vigoare este mai tare legea speciala decat cea generala. In opinia lui legea generala ar fi Codul fiscal si legea speciala, aceasta lege 346. Pentru ca se refera doar la IMM-uri.
Legea 346 nu zice ca modifica Codul Fiscal, intr-adevar.
Nu stiu ce sa fac pentru ca ar trebui saptamana asta sa angajez 1 persoana in cadrul microintreprinderii si nu stiu daca sa o angajez cu norma intreaga sau nu. Probabil ca voi adopta politica "it is better to be safe than sorry" si o sa angajez cu norma intreaga, dar tot ma deranjeaza ca nu pot sa fiu sigura cum e bine. Vesnica problema a contabilului roman!!!
Mai astept si comentariile celorlalti, sper sa mai fie si alte comentarii pana maine.
Multumesc mult.



#11 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 09 November 2004 - 10:37 AM

Buna, Dory !

Am mai sunat o data la Min. Fin. si mi s-a confirmat, din nou, ca, pt. a beneficia de imp. 1,5%, este suficient un angajat cu contract partial de 2 ore, asa cum zic normele la C.F.
Legea 346 se refera la incadrarea in categorii de IMM-uri fara referire la impozitarea de 1,5% sau profit ci pt. a putea avea celelalte facilitati, asa ca nu se bate cap in cap cu Codul Fiscal care reglementeaza impozitele si taxele (fraza a 2-a e cugetarea mea..., daca o fi gresita imi asum raspunderea)



#12 Dory

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 66 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 09 November 2004 - 10:46 AM

M-am lamurit! 8)

Cf. Codului fiscal trebuie sa ai intre 1 si 9 angajati. Se defineste nr. de angajati - 1 angajat este 1 indiferent de norma lucrata.
Cf. legii 346 trebuie sa ai pana la 9 angajati. Nr. de angajati se calculeaza proportional cu norma lucrata.

Deci daca ai angajat 1 persoana sa zicem cu 2 ore:
- cf. codului fiscal ai 1 angajat si
- cf legii 346 ai 0.25 angajati,
fiind in regula cf amandurora.

Cele 2 legi nu se contrazic, ci definesc acelasi lucru in 2 moduri diferite.
Multumesc mult!



#13 Dory

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 66 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 09 November 2004 - 10:47 AM

Otilia, multumesc mult!
Ma bucur ca avem si o confirmare a autoritatilor!



#14 Aura

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 17 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti
  • Interests:private

Postat 11 November 2004 - 05:30 PM

Buna seara,

Intrebarea mea este care sunt reducerile ( deducerile ) daca angajez pe microintreprindere, cu contr. de munca partial, salariu minim, persoana cu grad 2 de handicap. Exista reduceri la taxe si pentru firma sau numai la taxele salariatului ?

Multumesc si sper ca am fost explicita. Nu sunt contabil.


ALUPEI OTILIA a spus:

Buna, Dory !

Am mai sunat o data la Min. Fin. si mi s-a confirmat, din nou, ca, pt. a beneficia de imp. 1,5%, este suficient un angajat cu contract partial de 2 ore, asa cum zic normele la C.F.
Legea 346 se refera la incadrarea in categorii de IMM-uri fara referire la impozitarea de 1,5% sau profit ci pt. a putea avea celelalte facilitati, asa ca nu se bate cap in cap cu Codul Fiscal care reglementeaza impozitele si taxele (fraza a 2-a e cugetarea mea..., daca o fi gresita imi asum raspunderea)




#15 maneamircea

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 336 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Sibiu

Postat 11 November 2004 - 09:43 PM

ÃŽn contabilitate deducerea cu reducerea nu sunt sinonime
Referitor la intrebare : pentru contractele de muncã cu timp parþial la calcul impozitului pe venitul din salarii nu se aplicã deducerile personale ºi suplimentare. La regularizarea anualã a impozitului pe fãcutã de organele fiscale,în baza declaraþiei de impozit pe venit se va þine seamã de aceste deduceri, sumele cu titlul de impozit reþinute suplimentar fiind restituite contribuabilului
Nu existã alte reduceri de impozite ºi taxe pentru societãþile care angajazã persoane handicapate .
Manea Mircea



#16 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 13 November 2004 - 03:46 PM

Buna,

Permiteti-mi o parere, va rog !
Nu se aplica deducerile pt. program de 2 ore (sau orice alt partial) doar daca exista un alt contract de munca cu timp partial sau nu UNDE S-A DECLARAT, DEJA, FUNCTIA DE BAZA. Daca persoana cu timp partial nu are aceasta conditie indeplinita, atunci se poate considera acest contract (de 2 ore in cazul nostru SI NU MA REFER LA PERS. CU HANDICAP pt. ca chiar nu stiu ce zice legea pt. ea) ca fiind cel cu functia de baza, caz in care i se pot acorda deduceri INTEGRAL ( se aplica indiferent de durata contractului cu timp partial). Persoana in cauza da o declaratie pe proprie raspundere ca nu are fct. de baza in alta parte si se pot aplica deducerile.
Caz concret : EU ! Am 4 contracte cu timp partial = 10 ore cumulat, am ales unul din ele unde am considerat fct. de baza si unde am aplicat deducerile integral = ca la 8 ore (pt. ca asa zice legea) si la celelalte nu ! N-am avut nici o problema pana acum si am si baza legala pt. asta. Am mai dat-o o data tot pe forum, daca nu ma insel... acum ceva timp in urma.

O zi buna.



#17 maneamircea

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 336 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Sibiu

Postat 14 November 2004 - 12:40 PM

Ai dreptate Otilia. La funcþia de baza declaratã se acordã integral deducerea personalã ºi cele suplimentare. Acestea nu se acordã fracþionat pentru contractele de muncã cu timp parþial în afara funcþiei de bazã.
Manea Mircea



#18 alinavoica

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 89 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Ploiesti

Postat 07 July 2005 - 10:29 AM

Poate sa-mi spuna si mie cineva, daca in cazul contractului de munca cu timp partial, poate fi trecut un salariu mai mic decat salariul minim pe economie?
Multumesc.



#19 lorena

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 54 Postari:
  • Location:bucuresti

Postat 07 July 2005 - 11:00 AM

nu poate fi trecut salariu mai mic decat: 3.100.000/8* nr. de ore CTP/ zi sau 310RON/8* nr.ore



#20 LuizaM

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 762 Postari:
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Contabilitate-fiscalitate

Postat 07 July 2005 - 11:04 AM

http://www.conta.ro/forum/viewtopic.php?t=...ontract+partial
Puterea observatiei clare este denumita cinism de cei care nu o poseda






Similar Topics Collapse

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL