Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Modificare contract de inchiriere in contract de comomdat se anunta la Registrul Comertului? - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


- - - - -

Modificare contract de inchiriere in contract de comomdat se anunta la Registrul Comertului?

3 replies to this topic

#1 val_17

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 36 Postari:

Postat 23 February 2017 - 11:02 AM

Buna ziua, modificarea contractului de inchiriere in contract de comodat se anunta la Registrul Comertului si ANAF? Contractul de comodat este pe aceeasi perioada ca si contractul de inchiriere numai ca nu mai exista plata chiriei si a utilitatilor.



#2 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 23 February 2017 - 01:32 PM

Putine date, trebuie sa intuim cam despre ce e vb ... ufff... :sad:

Plecand de la premisa ca este vb despre o firma in leg. cu acest ctr, avem urmatoarele :
- daca e ctr. pt sediu sau pct de lucru (ceea ce banuiesc ca este), atunci DA - trebuie declarat la ONRC, altfel
* firma ramane fara sediu si va fi decl. inactiva, chiar daca ctr. de comodat este la aceeasi adresa cu cel de inchiriere anterior
* pct de lucru se poate considera ca nu mai exista, deci toate activ desf. acolo nu mai sunt autorizate, DAAR (din cate am citit pe net) se pare ca nu se cunosc cazuri de radiere efectiva / din oficiu.
- ctr de comodat NU trebuie decl. la ANAF in mod special, el va fi cuprins in decl. priv. pct de lucru (atasata copie la dosar)

Dpv al PF proprietar :
- ctr de comodat nu se decl. la ANAF nici de catre proprietar, NEfiind cu plata, deci nu exista venituri neimpozabile

Daca nu am intuit bine sit. ta, trebuie sa ne dai mai multe detalii, altfel ne dam cu presupusul si putem pierde vremea aiurea, fara sa-ti oferim o solutie corecta.




#3 val_17

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 36 Postari:

Postat 24 February 2017 - 01:41 PM

Imi cer scuze, intr-adevar putine date am dat; este vorba despre un contract de inchiriere inca in vigoare intre doua societati. Cele doua societati au renuntat la contractul de inchiriere si au semnat un contract de comodat pentru a nu mai exista chiria si plata utilitatilor. Da se depune la Registrul Comertului contractul de comodat.
Va multumesc pentru raspuns!



#4 mgabi

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1344 Postari:
  • Gender:Female

Postat 24 February 2017 - 02:07 PM

Tot nu ai spus clar si concis despre ce este vorba ... dar macar putem deduce :))

Sa reformulam: Societatea X a inchiriat un spatiu societii Y, care (Y) are declarat un sediu acolo (social sau secundar).
Contractul de inchiriere inceteaza si se face alt contract (de comodat de data aceasta).

In acest caz ti-a spus deja Otilia: Se declara la ONRC noul contract pentru spatiu.

PS: Corect este sa se intocmeasca alt contract, nu sa se modifice primul, pentru ca nu-i aceeasi mancare de peste inchirierea cu comodatul.






Similar Topics Collapse

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL