Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Venit mediu brut 2017 - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


- - - - -

Venit mediu brut 2017

3 replies to this topic

#1 razvan_g

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 39 Postari:

Postat 24 February 2017 - 11:03 AM

Buna ziua
Incepand cu ce luna de calcul se aplica noul venit mediu brut de 3131 lei , conform legii 7/2017 ?
A fost publicat vre-un act normativ care sa reglementeze acest lucru ?


Cu multumiri,
Razvan.



#2 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Global Moderators
  • PipPipPipPipPipPip
  • 13959 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 24 February 2017 - 12:01 PM

L7/2017 e pt tot anul 2017, vezi art. 1, dar si urmatoarele art din lege - peste tot se mentioneaza intregul an 2017, nu doar o parte din el. Prin urmare, salariul mediu se aplica de la 1 ian. 2017.




#3 mgabi

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1278 Postari:
  • Gender:Female

Postat 24 February 2017 - 02:14 PM

Otilia, nu se aplica din ianuarie in orice situatie, CM-urile pe ianuarie (de ex.) s-au calculat cu media veche.
Asa calculeaza si anaf-ul si asa s-a facut si data trecuta cand au dat salariul mediu in februarie.



#4 razvan_g

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 39 Postari:

Postat 27 February 2017 - 03:06 PM

Multumesc pentru raspunsuri.
Da, in legea 7/2017 se specifica tot anul, dar deja pentru luna ianuarie s-au calculat salariile si s-a depus declaratia D112 , care a fost validata cu venitul mediu brut din anul anterior, pentru calculul CAS-ului aferent concediilor medicale.
Ar fi un non-sens sa ceara refacerea calculelor cu venitul mediu de 3131 din luna ianuarie.
Ramane sa vedem cand se va actualiza pe site-ul ANAF declaratia D112 , sa vedem incepand cu ce luna se va aplica acest venit mediu nou.






Similar Topics Collapse

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL