Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Acces stagiu expert - topic 2017 - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


- - - - -

Acces stagiu expert - topic 2017

364 replies to this topic

#1 Alexandra Marcas

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 3 Postari:

Postat 05 January 2017 - 02:53 PM

Buna!

De unde as mai putea cumpara ghidul de acces stagiu pentru expert contabil 2016 in afara de Ceccar. La Sibiu nu mai sunt exemplare si de pe editura Ceccar nu au vanzari online!

P.S. Nu stiu daca am scris in topicul in care trebuia :wink:



#2 Elena 1234567

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 1 Postari:

Postat 09 January 2017 - 08:18 PM

Multumim frumos foarte utile!




#3 valentina13

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 5 Postari:

Postat 12 January 2017 - 07:58 PM

Buna, as dori sa dau examenul de acces la CECCAR in 2017. Are cineva rezolvari la Evaluare Economica din ghidul de 2016?( eu din acela am inceput sa invat). Va multumesc! :biggrin:



#4 bsimona

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 64 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Iasi

Postat 18 January 2017 - 11:52 AM

Buna, eu am gasit la CECCAR din Botosani!



#5 valentina13

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 5 Postari:

Postat 19 January 2017 - 09:49 PM

multumesc de raspuns! ai putea sa incarci materialele pe forum te rog frumos?



#6 bsimona

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 64 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Iasi

Postat 23 January 2017 - 03:48 PM

Vezi postareavalentina13, la 19 January 2017 - 09:49 PM, a spus:

multumesc de raspuns! ai putea sa incarci materialele pe forum te rog frumos?
Din pacate nu am reusit sa incarc materialul de la Evaluare, dar tot de aici l-am descarcat si eu, pag. 6 parca.



#7 valentina13

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 5 Postari:

Postat 24 January 2017 - 06:46 PM

L-am gasit pana la urma, multumesc de intentie!



#8 picacio

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 6 Postari:

Postat 14 February 2017 - 09:33 AM

Buna ziua.S a apucat cineva de invatat?



#9 fabian.s

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 6 Postari:

Postat 16 February 2017 - 10:46 AM

Buna!
Incerc si eu sa ma apuc de invatat.
Pentru cei care au sustinut examenul spuneti-mi va rog,toate subiectele au fost din ghid?
Multumesc!



#10 bsimona

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 64 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Iasi

Postat 16 February 2017 - 01:04 PM

Buna ziua! Am ajuns la ex.93 din ghidul 2016, (cam intr-o luna), merge greu pentru ca citesc in timpul serviciului. Am inteles de pe forum ca au fost probleme doar din ghid.

Aceasta postare a fost editata de bsimona: 16 February 2017 - 01:05 PM




#11 fabian.s

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 6 Postari:

Postat 16 February 2017 - 02:37 PM

MA POATE AJUTA CINEVA?
VREAU SA CUMPAR GHIDUL EXAMEN ACCES CECCAR 2016 , IAR LA FILIALA MAE NU MAI ESTE?



#12 picacio

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 6 Postari:

Postat 17 February 2017 - 09:50 AM

Vezi postareafabian.s, la 16 February 2017 - 02:37 PM, a spus:

MA POATE AJUTA CINEVA?
VREAU SA CUMPAR GHIDUL EXAMEN ACCES CECCAR 2016 , IAR LA FILIALA MAE NU MAI ESTE?
Eu l am gasit la Ceccar Bucuresti Am trimis mail, apoi mi au dat contul ,am achitat si mi l au pus curier.

Si la mine merge greu.Citesc,inteleg dar apoi mai greu cu memoratul.



#13 Ariadna B

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 31 Postari:

Postat 22 February 2017 - 11:50 AM

Buna! Stie cineva daca s-au stabilit datele in care se vor sustine examenele pentru acces la stagiu in 2017? Pe site-ul CECCAR nu a aparut nimic.
Multumesc!



#14 picacio

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 6 Postari:

Postat 24 February 2017 - 09:40 AM

Mai mult ca sigur la sfarsitul lunii septembrie si inceputul lunii octombrie.Asa am vazut ca s a dat in anii trecuti.Si a fost duminica.



#15 Florent@

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 43 Postari:
  • Gender:Female

Postat 24 February 2017 - 11:45 AM

Buna tuturor celor care au intentia sa sustina examenul de acces in 2017,

Credeam ca se va inchide acest topic odata cu terminarea examenului din 2016, dar se pare ca sunt persoane interesate de acest subiect. Nu stiu, din pv tehnic, daca pot schimba titlul adaugand anul 2017. Rog admin sa ma ajute.

Am primit mai multe solicitari pentru ghidul 2016 si prefer sa raspund aici pentru a evita si alte solicitari. Ghidul este util in perioada stagiului asa ca mai bine il cumparati direct de la ceccar. Ideal ar fi sa asteptati pana in iulie cand apare de regula noul ghid actualizat (2017) si sa-l cumparati pe acela.

Fiecare persoana are propriul ritm de invatare asa ca nu pot sa va spun cum sa procedati, dar pot sa va spun cum am procedat eu. Prin ianuarie mi-am cumparat ghidul 2015 si am strans materialele care lipseau (voi sariti peste etapa asta pentru ca exista in acest topic toate informatiile actualizate la 2016). Apoi am inceput sa le rasfoiesc, fara prea mare tragere de inima, conform unui program bine stabilit pe care nu am reusit sa-l urmez intocmai in sensul ca nr de probleme pe care trebuia sa le parcurg intr-o zi s-a dovedit a fi mult prea mare pentru timpul meu disponibil.
Abia prin august m-am apucat serios de invatat. Mi-am inregistrat pe telefon intrebarile si raspunsurile de la drept, doctina, expertiza, evaluare si audit si le ascultam in loc de muzica de fiecare data cand aveam posibilitatea. Oricum teoria asta trebuie invatata pentru ca ne lovim de ea si la examenul de aptitudini.
Problemele de la evaluare le-am facut la cursul de pregatire, dar nu s-au dat la examen. Poate se vor da anul acesta.
Fiscalitatea am rezolvat-o relativ repede. Teoria am inregistrat-o iar prin probleme am trecut de 2 ori si a fost suficient.
La conta am inceput cu IAS-uri peste care am trecut destul de repede (la examen a fost o singura intrebare din IAS-uri). Apoi am tocit efectiv toate celelalte probleme pana cand le-am inteles. Inainte de a rezolva problema am citit pasajul acela din lege scris italic sub datele problemei. Nu a fost nevoie sa insist prea mult pe notele contabile, dar e bine sa le cunosti. In examen nu ai timp sa rasfoiesti planul de conturi. La final am mai rezolvat o data problemele de la IAS-uri doar ca sa vad care sunt diferentele cu conta financiara. Teoria de la contabilitatea institutiilor publice si conta bancara am integistrat-o, dar nu am ascultat-o decat de vreo 2 ori. Nu s-a dat la examen.

Daca va mai pot ajuta cu ceva o fac cu mare drag.

Spor la invatat!
Florenta.



#16 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 24 February 2017 - 12:10 PM

Vezi postareaFlorent@, la 24 February 2017 - 11:45 AM, a spus:

Rog admin sa ma ajute.

Un moderator nu e bun ? :laugh: Ca poate si el sa te ajute cu asta ...
Am separat mesajele, multumesc mult pt tot ! :wub:



#17 bsimona

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 64 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Iasi

Postat 24 February 2017 - 01:52 PM

Buna tuturor celor care au intentia sa sustina examenul de acces in 2017...
Multumim foarte mult pentru informatii, sunt mai mult decat binevenite. Oare la problemele de la contabilitate, din Ordinul 1802/2014, la rezolvare trebuie scris si articolul din ordin sau e suficient notele contabile cu sume si explicatii? Multumesc!



#18 Florent@

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 43 Postari:
  • Gender:Female

Postat 27 February 2017 - 09:09 AM

Vezi postareaOtilia Alupei, la 24 February 2017 - 12:10 PM, a spus:

Vezi postareaFlorent@, la 24 February 2017 - 11:45 AM, a spus:

Rog admin sa ma ajute.

Un moderator nu e bun ? :laugh: Ca poate si el sa te ajute cu asta ...
Am separat mesajele, multumesc mult pt tot ! :wub:

Minunat... Multumesc si eu,



#19 mihaela oancea

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 3 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Sibiu

Postat 05 March 2017 - 05:24 PM

Vezi postareaFlorent@, la 24 February 2017 - 11:45 AM, a spus:

Daca va mai pot ajuta cu ceva o fac cu mare drag.

Spor la invatat!
Florenta.

Multumim mult pentru sfaturi.

Daca mai aveti inregistrarile de la intrebari si raspunsuri, sunteti amabila sa le postati aici. Cu siguranta mai sunt doritori. Multumim.

Spor la invatat tuturor!
Mihaela.



#20 florinaelena

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 46 Postari:

Postat 08 March 2017 - 09:12 PM

Buna...as dori sa dau pt examenul de acces cine ne poate ajuta cu materialele care nu sunt in ghid...cele de tocit..multumesc






Similar Topics Collapse

  Topic Forum Deschis de Statistici Ultima postare

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL