Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
D112 - topic 2017 - Forum 100% contabilitate - Conta.ro - Pagina 4

Salt la continut


D112 - topic 2017


67 replies to this topic

#61 andrei-ceccar

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 18 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:buc
  • Interests:acumulare cunostinte

Postat 22 November 2017 - 03:22 PM

Buna ziua

Am o speta asemanatoarea cu cea prezentata de userul MYTYCA in data de 15 noiembrie, respectiv am un contract(conventie) civil(a) in luna septembrie unde declar impozit pe veniturile din activitatile desfasurate in baza contractelor/conventiilor civile , contributia individuala de asigurari sociale de sanatate si contributia individuala de asigurari sociale aferente veniturilor din contracte/conventii civile. Dukintegrator a validat fara probleme declaratia 112, totul ok pana aici.
In luna octombrie am o noua conventie si vad ca cele 3 contributii de mai sus nu mai exista In 112! Atasez ordinul 1024/1582/934/2017 din 20 iulie 2017 publicat MONITORUL OFICIAL NR. 716 din 5 septembrie 2017 si intrat in vigoare cu declaratiile lunii octombrie. Aici in anexa 4 Nomenclatorul "Tip asigurat pentru alte entitãți asimilate angajatorului" ( la pagina 21) NU MAI EXISTA tipul 18 "persoane care realizeaza venituri din activitatile desfasurate in baza contractelor/conventiilor civile potrivit codului civil, precum si a contractelor de agent".
CE SA INTELEG : CA NU SE MAI POT INTOCMI CONTRACTE/CONVENTII CIVILE??
M-am uitat in codul civil si nu am vazut nici o modificare!
Ma poate ajuta cineva va rog cu raspuns?
Deja am achitat contributiile aferente acestei conventiei pe luna octombrie, insa nu pot genera declaratia 112!
Multumesc Anticipat.
andrei ceccar



#62 kmkz

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 399 Postari:
  • Gender:Not Telling

Postat 22 November 2017 - 03:32 PM

Conventii civile se pot incheia, dar nu se mai declara in D112. Cred ca de anul trecut. :smile:




#63 andrei-ceccar

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 18 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:buc
  • Interests:acumulare cunostinte

Postat 22 November 2017 - 03:55 PM

Am declarat fara probleme in luna septembrie 2017. Nu inteleg de ce au fost scoase din 112 din octombrie 2017! Iar in decl 100 nu ai posibilitatea de a declara1
Mai sunt si alti colegi pe alte forumuri care au semnalat aceasta problema...
andrei ceccar



#64 kmkz

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 399 Postari:
  • Gender:Not Telling

Postat 22 November 2017 - 04:33 PM

se poate declara in D100, cred ca la impozit pe alte venituri persoane fizice



#65 andrei-ceccar

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 18 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:buc
  • Interests:acumulare cunostinte

Postat 22 November 2017 - 05:14 PM

Nu exista in 100 impozit pe alte venituri persoane fizice... cred ca se declara in 100 la obligatia 690 impozit pe veniturile din alte surse.

Iar in cazul in care se datoreaza si contributia de sanatate si/sau contributia de asig sociale beneficiarul conventiei va primi anul viitor decizie de plata de la Casa de sanatate si/sau Casa de pensiile in urma depunerii decl 205 pt anul 2017 cu termen depunere 28 februarie 2018...
andrei ceccar



#66 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 22 November 2017 - 05:30 PM

D205 parca nu se mai depune in 2018, cf. OUG 84/2016 pentru modificarea și completarea unor acte normative din domeniul financiar-fiscal, nu-i asa ?



#67 andrei-ceccar

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 18 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:buc
  • Interests:acumulare cunostinte

Postat 22 November 2017 - 07:04 PM

205 se depune, altfel nu se pot imperechea impozitele declarate in 112 cu beneficiarii persoane fizice, de exemplu imp pe dividende , imp pe venit din conventii si/sau imp pe venit din alte surse.
andrei ceccar



#68 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 23 November 2017 - 10:56 AM

Pt impozitele care se regasesc si in D112 NU se mai depune D205, scopul fiind exact acela de a evita dubla declarare de informatii.
Cf. OPANAF3695/2016 se vor raporta in D205 numai impozitele cu retinere la sursa pt. venituri din dividende, din dobânzi, din lichidarea unei persoane juridice, din premii, din jocuri de noroc cu impunere finală, din alte surse.






Similar Topics Collapse

3 useri citesc topicul

0 membri, 3 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL