Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Achizitie cereale de la persoane fizice - procedura legala, documente necesare - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


- - - - -

Achizitie cereale de la persoane fizice - procedura legala, documente necesare

achizitie cereale
5 replies to this topic

#1 eugen ursache

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 517 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:agricultura, lemne fiare si motoare

Postat 08 March 2017 - 12:03 PM

Buna ziua, va rog sa ma ajutati sa destelenesc problema achizitiei de cereale de la persoane fizice. Am un SRL care va achizitiona cereale direct de la producatorii persoane fizice. Intrucat legislatia s-a schimbat de cateva ori in ultima perioada, nu imi este clar care este procedura in vigoare in acest moment. Borderoul de achizitie am inteles ca s-a anulat, contractul urmat de plata cu retinere la sursa a impozitului si cass cu declarare in 112 si 205 la fel. Gresesc cumva? Ce procedura si ce documente sunt in vigoare in 2017?
Motan m-as fi dorit sa fiu / cu gheare si mustete lungi, / cu coada-n sus, cu blana-n dungi, / c-un ochi verzui si-un ochi capriu. // Pisicile de prin vecini / sa le gonesc pe la pricini, / sa-mi fete fiecare-un fiu / c-un ochi verzui si-un ochi capriu (Nichita Stanescu)



#2 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 09 March 2017 - 05:07 PM

Urmare a L.145/2014, utilizarea borderourilor de achizitie nu mai este permisa. Exercitarea activitatilor de comert cu ridicata sau comert cu amanuntul a produselor agricole obtinute in ferma/gospodaria proprie de catre producatorii agricoli persoane fizice care detin atestat de producator se realizeaza in baza carnetului de comercializare a produselor din sectorul agricol.
Carnetul de comercializare are rol de chitanță.
Atestatul de producător este valabil un an calendaristic, de la data emiterii, dar trebuie vizat semestrial, prin ștampila primarului din localitatea emitentă.

Inregistrarea in contabilitate bunurilor cumparate de la persoane fizice este posibila numai in cazul in care se face dovada intrarii in gestiune a bunurilor respective, adica se intocmeste Nota de receptie si constatare de diferente (Cod 14-3-1A) care este document justificativ.
Se pare ca a ramas in vigoare contractul de v/c, cf. art. 3 alin 2 din OUG nr 12/2006.

Vezi si Ordinul ministrului agriculturii nr. 20/2015 pt. punerea în aplicare a Legii nr. 145/2014 privind măsuri de reglementare în domeniul agricol.
Modelul carnetului de comercializare a fost aprobat prin Ordinul ministrului agriculturii nr. 208/2015, publicat in Monitorul Oficial, Partea I, nr. 70 din 27 ianuarie 2015.

uite un art. mai complet : http://www.gds.ro/Lo...la-producatori/




#3 eugen ursache

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 517 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:agricultura, lemne fiare si motoare

Postat 10 March 2017 - 10:55 AM

Multumesc. Se pare ca trebuie sa-l pun pe nea cutare sa se duca la primarie, sa se inscrie ca producator, sa-si ia carnet, sa completeze fila din carnet si sa-i fac si contract de v/c. Cred ca nea cutare ori ma bate, ori rade de mine si de el si da foc la grane pe marginea tarlalei. Pot sa injur?
Motan m-as fi dorit sa fiu / cu gheare si mustete lungi, / cu coada-n sus, cu blana-n dungi, / c-un ochi verzui si-un ochi capriu. // Pisicile de prin vecini / sa le gonesc pe la pricini, / sa-mi fete fiecare-un fiu / c-un ochi verzui si-un ochi capriu (Nichita Stanescu)



#4 mgabi

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1344 Postari:
  • Gender:Female

Postat 11 March 2017 - 09:07 AM

Carnetele agricole sunt obligatorii de ceva vreme/ani, nea cutare sigur stie de ele (se face doar ca n-a auzit!).
Contract de v/c nu mai face nimeni cand cumpara pe fila de carnet agricol (pentru ca acestea au regim special si se folosesc ddoar la vanzarea de produse) ... decat daca vrea sa apara anumite clauze specifice.
La fel cand cumperi din piata produse agricole (pentru restaurant de ex.) primesti fila de CA completata si pe baza ei faci nir-ul.

Este ca si cum ai primi o factura de fapt.



#5 carolina3

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 349 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:bucuresti
  • Interests:contabilitate

Postat 13 March 2017 - 11:21 AM

Totusi in D394 la cap.D apare explicit rubrica "Nr. Borderouri de achizitie". Se refera la alt tip de achizitii sau cei care au facut D394 nu stiau ca nu se mai utilizeaza borderourile?



#6 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 13 March 2017 - 12:04 PM

borderourile de achizitie nu se mai utilizeaza la achizitia de produse agricole de la producatorii atestati, dupa cum apare in legislatia mentionata la topic.
pt comercializarea produselor agricole obtinute in ferma/gospodaria proprie de catre producatorii agricoli persoane fizice, acestia trebuie sa obtina atestat si carnet de comercializare, filele acestuia functionand ca o chitanta.






Similar Topics Collapse

1 useri citesc topicul

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL