Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
bon fiscal cu TVA 20% in ianuarie - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


- - - - -

bon fiscal cu TVA 20% in ianuarie

8 replies to this topic

#1 mihaci

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 493 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 19 March 2017 - 10:41 PM

Buna seara, firma a emis bonuri fiscale catre persoane fizice cu TVA 20% in ianuarie 2017, activitate comert cu amanuntul. Am inregistrat bonurile fiscale cu TVA inscris pe ele, de 20% pentru ca asa stiu ca trebuie, dar cum corectez totusi TVA atat in balanta cat si in D300 la trim.I 2017? In balanta ct 707*19% nu va fi egal cu TVA colectat si nu cred ca este corect sa ramana asa. Multumesc



#2 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 20 March 2017 - 04:28 PM

dif. de 1% TVA merge la rubrica de regularizari.
pt a justifica lipsa corelatiei din balanta (707*19%), ataseaza la acte o nota explicativa; eu cred ca e suficient.




#3 mihaci

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 493 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 28 March 2017 - 03:13 PM

Buna ziua, multumesc pentru raspuns, inteleg ca in balanta va ramane tot anul 2017 aceasta neconcordanta intre ct 707 si ct4427 ? In D300 diferenta de TVA in plus de 1% se trece la regularizari doar pe coloana TVA, pentru ca baza impozabila este aceeasi? Multumesc



#4 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 28 March 2017 - 03:16 PM

da si da ! :smile:



#5 mihaci

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 493 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 30 March 2017 - 04:24 PM

Multumesc, mai am o problema la descarcarea de gestiune, la rulajul creditor al lunii ianuarie 2017 suma nu corespunde cu valoarea vanzarilor din Z ci este diminuata cu diferenta de TVA, de ex, daca Z este de 2000 lei , RC ct.371 este diminuat, trebuie sa corectez eu si sa fie RC 371 2000 si diferenta o trec pe 607? Nici RD 4428 nu este egal cu RC 4427. Multumesc.



#6 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 31 March 2017 - 12:22 PM

Da, trebuie sa faci corectia valorica a stocului. Din ce intrebi, deduc ca tu ai ajustat stocul la cota deTVA 19% inca din ian. (lucru f corect), dar vanzarile au fost cu 20% TVA, descarcarea a fost tot cu 20% tva si de aici dif. la descarcare (ct 371 diminuat = descarcat prea mult din cauza dif la tva neexigibil).
Daca lucrurile stau asa, atunci corectia de 1% pe partea de tva se face cu suma in rosu pt a repune dif. de tva neexigibil la loc in val. stocului descarcat prea mult / pt a anihila desc. excesiva a ct. 4428 si implicit a lui 371.

Daca lucrurile nu stau cum am inteles (descarcarea nu s-a facut asa), te rog sa revii cu detalii ca sa stiu mai bine ce sa te sfatuiesc. :smile:
Ma gandesc ca nu cumva, din cauza setarii tva la 19% incepand cu 1 ian., prg. de conta sa-ti nu-ti fi descarcat totusi (de ex.) din vanzari de 1.200 lei = 1000 cost + 200 tva 20%, ci sa fi scos 19% tva din cei 1200 lei in loc de 20%, adica sa ai 1200 = 1008 cost + 192 tva 19%, caz in care e afectat atat ct 371/ 607 cat si ct 4428.



#7 mihaci

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 493 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 31 March 2017 - 04:01 PM

Buna ziua, va multumesc mult pentru ajutor. La 01.01.2017 am ajustat stocul corespunzator TVA 19% si am setat gestiunea global-valorica cu TVA 19%. Dupa descarcarea gestiunii la ianuarie 2017 , descarcare facuta automat de programul de contabilitate, am in balanta: RC 4427 corespunzator 20%, cel de pe Z total, RD 4428 corespunzator 19%, la descarcarea gestiunii ct.4428 a fost calculat cu 19% , iar RC 371 mai mic decat cel de pe Z total.
Va rog sa ma ajutati cu nota contabila pentru inregistrare corecta.
Multumesc!



#8 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 04 April 2017 - 11:55 AM

Rc 371 e normal sa fie mai mic decat ce ai pe Z fiindca descarcarea TVA prin 4428 s-a facut la val. de 19% (corect !), iar tu ai in Z 20% tva colectat.
In cazul in care dif. fata de Z provine doar din descarcarea TVA neexigibil (4428), nu mai ai nimic de corectat fiindca operatiunea de desc. a ct. 371 e corecta ! Vei ramane cu neconcordanta la TVA colectat fata de RD4428 si gata.

Pbl. de reglare suplimentara apar daca descarcarea se face prin recalcurea bazei si a tva 19% din total val. inreg. prin Z cu 20% tva (ti-am dat si ex. mai sus). Asta trebuie verificat ! Pt a verifica, scoate TVA 20% din Z, vezi cat e val. marfii cu adaos comercial si daca exact aceasta val. s-a descarcat prin program. Daca da, atunci nu mai ai nimic de facut, cum ti-am zis. Daca nu, atunci trebuie sa faci reglarile astfel incat descarcarea de gest. sa corespunda val. de vanzare cu 19% tva, cf. unui Z calc. asa :
4111 (sau 5311) = %
..............................707
..............................4427 (19%)
..............................4427 (1%)

Ca sa-ti usurezi munca, mai poti face o smecherie : seteaza pt ian. tva 20%, da descarcarea de gest ca Z-ul sa se "sparga" corect in costul real al marfii vandute si TVA, vezi sumele exacte cu care s-a descarcat marfa vanduta (Rc 371, RD 378 si 607). Acelea sunt cele corecte, ca si cost al marfii cf Z si alea trebuie retinute ! Apoi, anulezi descarcarea, treci la loc tva 19%, dai descarcarea din nou si pe urma faci corectiile (+/-) astfel incat rulajele lui 371, 378 si 607 sa ajunga la cele de la simularea cu 20%. Rd 4428 trebuie sa ajunga 19% din baza de calc. (607+378) descarcata (simulata). Astfel o sa-ti rezulte stocul de marfa corect, cu 19% TVA neexigibil, iar RC 4427 va fi mai mare decat RD4428 doar cu acel 1%.



#9 mihaci

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 493 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 05 April 2017 - 03:50 PM

Buna ziua, multumesc mult, am rezolvat. Programul a facut corect descarcarea, am verificat asa cum ati indicat si totul este ok.
Multumesc!






Similar Topics Collapse

1 useri citesc topicul

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL