Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
imobilizari corporale in curs de executie sau cheltuiala - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


- - - - -

imobilizari corporale in curs de executie sau cheltuiala

3 replies to this topic

#1 carjila georgeta

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 2 Postari:

Postat 26 March 2017 - 08:27 AM

buna ziua,

In anii 2012 si 2013 o societate a construit 2 soproane de depozitare produse .Terenul pe care a construit aceste soproane nu apartinea societatii, ulterior , in anul 2015, acest teren a fost inchiriat de la proprietarul de drept.

Intrebare: costurile cu materialele pentru constructia soproanelor(tinand cont ca aceste soproane nu era pe un teren inchiriat la acea data si nici in proprietate) trebuiau inregistrate in contul 231 "imobilizari corporale in curs de executie" sau pe contul de cheltuieli?



#2 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 26 March 2017 - 12:06 PM

Dupa parerea mea, nu conteaza statutul juridic al terenului, in acest caz. Soproanele sunt investitii separate, de tip "Cladiri", incadrate in clasa 1.4. "Cladiri pentru afaceri, comert, depozitare", cu perioade de amortizare diverite in fct de materialele utilizate la constructia lor (zidarie, lemn, structura metalica).
Vezi "Catalogul privind duratele normale de functionare si clasificarea mijloacelor fixe".

Investitiile corporale in curs sunt cele nefinalizate/ nereceptionate inca. Daca soproanele sunt finalizate si receptioanate (ceea ce se deduce sin expunerea pbl. tale), atunci ele nu mai pot fi incadrate la investitii in curs, indiferent de statutul juridic al terenului pe care se afla. Odata date in folosinta, amortizarea calculata cf.catalogului de mai se trece pe cheltuielile firmei si este deductibila daca utilizarea soproanelor se face in scopul activ. firmei.




#3 carjila georgeta

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 2 Postari:

Postat 28 March 2017 - 10:11 AM

Multumesc pentru raspuns.

Altceva doream sa verific.

constructia acestor soproane pe un teren care nu este in proprietate si nici inchiriat( atentie, ne referim la anul 2012-2013) trebuiesc inregistrate pe imobilizari in curs sau toate costurile merg direct pe cheltuiala.?



#4 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 28 March 2017 - 11:46 AM

am raspuns deja !
nici una, nici alta ! merg pe investitie amortizabila (grupa de cladiri), iar daca sunt folosite pt activ. firmei chelt. cu amortiz. e deductibila.
nu are importanta statutul terenului, investitia ramane.






Similar Topics Collapse

  Topic Forum Deschis de Statistici Ultima postare

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL