Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
REVISAL - angajator nerezident - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


REVISAL - angajator nerezident


3 replies to this topic

#1 Larisa 1888

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 2 Postari:

Postat 30 March 2017 - 10:00 AM

Buna ziua,

Am un angajator nerezident care este inregistrat in Romania doar pentru plata contributiilor sociale. Cei doi salariati isi declara impozitul pe salarii prin formularul 224 iar angajatorul nerezident depune declaratia 112 cu contributiile sociale pe care le si achita.

Imi puteti spune va rog daca am obligativitatea de a inregistra societatea in Revisal la ITM?

Multumesc,



#2 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 30 March 2017 - 11:24 AM

Din enuntul mesajului, deduc ca exista un acord privind declararea si plata contributiilor sociale, incheiat de angajatorul nerezident cu persoane fizice rezidente sau nerezidente care isi desfasoara activitatea in Romania si obtin venituri din salarii.
De asemenea, se intelege ca intre angajatorul nerezident si angajatul pt care se platesc contributiile sociale in RO s-a incheiat un eventual contract de munca pe teritoriul altui stat, de vreme ce impozitul pe salarii se declara prin D224.

Prin urmare, nefiind un CIM incheiat sub legislatie romaneasca (adica in conditii similare cu cele in care contractele individuale de munca sunt incheiate de cetatenii romani), eu cred ca nu trebuie raportat in Revisal. :smile:




#3 Larisa 1888

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 2 Postari:

Postat 30 March 2017 - 12:13 PM

Buna ziua,

Multumesc pentru raspuns.

Contractul este incheiat cu entitatea din afara, pe baza acestuia am putut depune formularul 015 la Anaf pentru obtinerea certificatului de inregistrare fiscala pentru nerezident.

Contractul de munca contine si elementele legale din Romania, iar la locul de munca scrie urmatoarele: Locul muncii îl reprezintă sediul clienților potențiali sau orice alt loc din România și/sau din străinătate, inclusiv sediul Angajatorului din Germania, astfel cum este necesar pentru efectuarea sarcinilor Angajatului sau cum este indicat de către Angajator (loc de muncă variabil).

Eu la m-am gandit ca nu trebuie inregistrat in revisal. Cei de la ITM mi-au un raspuns vag, sa ma uit in lege, dar nu au precizat care.



#4 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 30 March 2017 - 01:09 PM

Cu drag ! :smile:
Parerea mea ramane aceeasi, adica nu trebuie inreg. in Revisal fiindca nu e contract de munca "romanesc".






Similar Topics Collapse

  Topic Forum Deschis de Statistici Ultima postare

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL