Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
cum sa obtin diploma de contabil autorizat ? - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


cum sa obtin diploma de contabil autorizat ?


44 replies to this topic

#1 carmeen_75

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 15 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:constanta
  • Interests:contabilitate

Postat 07 July 2005 - 01:59 PM

am absolvit un curs de conta de 5 luni si am o diploma de contabil, pot practica meseria de contabil, sau trebuie sa fac si o facultate care sa ma autorizeze?
car&laz



#2 BIBI

    Membru activ

  • Validating
  • PipPipPip
  • 1336 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti
  • Interests:contabilitate, fiscalitate, legislatie

Postat 07 July 2005 - 02:19 PM

Poti practica, cat despre contabil autorizat,iti trebui nitica vechime si examen la CECCAR.Cauta in aceasta sectiune si gasestimulte detalii.




#3 carmeen_75

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 15 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:constanta
  • Interests:contabilitate

Postat 07 July 2005 - 02:28 PM

daca lucrez deja contabil dar nu sunt autorizata, ce trebuie sa fac in cazul bilantului, pentru ca stiu ca nu am drept de semnatura?(lucrez doar de 6 luni) :?
car&laz



#4 BIBI

    Membru activ

  • Validating
  • PipPipPip
  • 1336 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti
  • Interests:contabilitate, fiscalitate, legislatie

Postat 07 July 2005 - 02:35 PM

cauta ,,drept de samnatura"si acolo gasesti toate informatiile.In principui daca ai contract incheiat cu respectivul si afacerea nu are cifra mare de afaceri nu-i problema.



#5 rusana

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 40 Postari:
  • Gender:Female
  • Location: MURES
  • Interests:CONTABILITATE

Postat 02 August 2005 - 12:40 PM

Am terminat faculatatea de Stiinte Economice la Cluj, licenta am luato imediat iar dupa nici o luna m-am angajat cu catre de munca (economist) la o firma. Dupa exact doi ani de vechime pe cartea de munca am intrat in concediu pentru ingrijire copil (asta se intampla acuma un an de zile).
Am si eu o intrebare - Fiind in concediu pentru ingrijire copil pot da examenul de contabil autorizat? Mai trebuie sa urmez ceva cursuri? :roll:
XXXXXXXXXX



#6 pestesa

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 498 Postari:
  • Location:Constanta
  • Interests:lucrurile frumoase

Postat 02 August 2005 - 02:38 PM

ptr contabil autorizat poti, ptr expert inca nu
Si cu toate ca-mi port/ Cu destul stoicism/ Soarta mea de granit/ Cateodata ma pomenesc urland:
Circulati numai pe partea carosabila
A sufletului meu,
Barbarilor! (M.S)



#7 rusana

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 40 Postari:
  • Gender:Female
  • Location: MURES
  • Interests:CONTABILITATE

Postat 05 August 2005 - 11:21 AM

Unde trebuie sa dau examenul respectiv?
Am intrat pe saitul de la CECCAR dar nu am gasit nimic concret.
Daca mapoate ajuta cineva cu un numar de telefon va rog. Merci
XXXXXXXXXX



#8 rusana

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 40 Postari:
  • Gender:Female
  • Location: MURES
  • Interests:CONTABILITATE

Postat 05 August 2005 - 11:48 AM

daca sunt (presupunem) contabil autorizat am drept de semnatura la o unitate platitoare de impozit pe profit ? (CA >100.000 euro)
XXXXXXXXXX



#9 BIBI

    Membru activ

  • Validating
  • PipPipPip
  • 1336 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti
  • Interests:contabilitate, fiscalitate, legislatie

Postat 05 August 2005 - 07:10 PM

Poti semna.Referitor la CECCAR, fa rost de nr.telefon de la CECCAR filiala Mures, din Tg Mures si te vor lamuri ei.



#10 rusana

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 40 Postari:
  • Gender:Female
  • Location: MURES
  • Interests:CONTABILITATE

Postat 11 August 2005 - 11:14 AM

MULTUMESC :!:
XXXXXXXXXX



#11 Ramona Popa

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 10 Postari:

Postat 16 November 2006 - 02:54 PM

eu am tot cautat pe site dar nu sunt lamurita.
am curs de contabilitate si sunt angajata cu timp partial (2 ore) ca si contabil . trebuie sa astept 5 ani si sa pot fi contabil autorizat sau nu ?dar daca intre timp termin si facultatea cat timp mai trebuie sa astept ? :angry:



#12 mbv6969

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 44 Postari:
  • Location:brasov
  • Interests:contabilitate

Postat 01 August 2007 - 10:41 AM

La Brasov incep cursurile de pregatire la examenul de acces incepand cu 8 august 2007!Taxele de inscriere pentru examen sunt contravaloarea in lei a 125 euro pentru contabili autorizati si 175 euro pentru experti contabili; la sumele acestea se adauga si c-val cursurilor care difera de la filiala la alta;

Aceasta postare a fost editata de mbv6969: 01 August 2007 - 10:48 AM




#13 claudiaionela

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 319 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:PITESTI

Postat 01 August 2007 - 12:56 PM

CITAT(Ramona Popa @ Nov 16 2006, 03:54 PM) <{POST_SNAPBACK}>
eu am tot cautat pe site dar nu sunt lamurita.
am curs de contabilitate si sunt angajata cu timp partial (2 ore) ca si contabil . trebuie sa astept 5 ani si sa pot fi contabil autorizat sau nu ?dar daca intre timp termin si facultatea cat timp mai trebuie sa astept ? :lostit (13):

Acum nu-ti mai trebuie vechime in munca, intra pe site-ul ceccar.ro si gasesti acolo toate detaliile.



#14 danacostea

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 16 Postari:

Postat 04 August 2007 - 06:47 AM

Pe tema asemanatoare s-a mai discutat, dar acum chiar a aparut noua lege a conta si lucrurile se precipita.
Dragi contabili doar autorizati si in special cei cu studii medii , ce idei aveti ca sa ne putem continua activitatea ?
Din cate am inteles eu o PFA a unui conta cu studii medii poate lucra pana la nivel de balanta si de doua ori pe an (la bilant) ne ducem la expert. Chiar daca te apuci de facultate iti trebuie destui ani pana la nivel de expert si intre timp mori de foame
sau lucrezi zi lumina la o firma de conta ?Poate are cineva o ideee salvatoare. Multumesc



#15 nemrac

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 116 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:bucuresti

Postat 04 August 2007 - 11:01 AM

ptr bibi si rusana , incercati sa cititi og 65 modificat cu og 17 de la 1 ian 2007 sa vedeti ce atributii are contabilul autorizat . Din ordonanta reiese ca numai expertul contabil are drept de semnatura ptr balanta si bilant , sau un economist ca salariat conform noii legi a contabilitatii care a intrat in vigoare de la 1 aug 2007. O zi buna



#16 Ocsi

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 766 Postari:
  • Location:Oradea
  • Interests:Excursii, internet, filme S.F. etc.

Postat 04 August 2007 - 04:22 PM

Pentru 'nemrac'
Inainte de a "scolariza" ar fi trebuit sa te uiti la data postarii aferente raspunsurilor lui BIBI si Rusana. Prin 2005 nu stiu cum ar fi putut prevede ei ca va apare o ordonanta 17........ :lostit (13):
Cele scrise mai sus reprezinta doar o parere,
daca o iei de buna, o faci pe riscul tau.



#17 nemrac

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 116 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:bucuresti

Postat 04 August 2007 - 06:17 PM

corect , nu am observat data postarii , o zi buna



#18 d-ra cucu

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 26 Postari:

Postat 01 October 2007 - 03:08 PM

Sunt noua pe acest forum si imi cer scuze daca fac vreo greseala de inceput.
Ma gandeam citind o parte dintre probleme ridicate pe forum daca noi contabilii autorizati cu studii medii trebuie sa stam fara sa facem nimic !
Poate ca nu ar fi o idee asa de rea daca am incerca sa schimbam ceva si sa putem semna si noi bilanturile cu cifra de afaceri mai mica de 50000 euro .La fel si pentru declaratia 101-consultant fiscal. Am inteles ca nu s-a mai dorit semnatura administratorului pe bilant la intocmit, dar la firmele mici sincer nu e nevoie de expert la intocmit. Si apoi mai e categoria firmelor cu activitate foarte mica sau fara activitate care nu se pot adresa unui expert care ii poate taxa mult. Oare chiar trebuie sa fim toti cu studii superioare ca sa semnam bilantul magazinului care vinde de 2000 euro pe luna ?Trebuie sa ramanem chiar numai cu contabilitatea primara ?
Oare nu putem cumva sa ne unim (unde-s multi puterea creste) si sa incercam o schimbare ?
Astept opiniile dvs !



#19 nopris

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1575 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:A invata mai mult unii de la altii si a deveni mai priceputi si mai buni.

Postat 01 October 2007 - 03:45 PM

Sunt de acord ca un contabil autorizat sa raspunda de contabilitate si sa faca si semneze bilanturi pentru firmele mici, definite cu un plafon oarecare al cifrei de afaceri. Dar CECCAR-ul, de care depinde asta, nu e de acord. Ei sustin ca orice contabil autorizat avea dreptul sa faca bilantul dar niciodata ei nu au spus ca ar avea si drept de semnatura.
Drumul catre fericire nu se afla in a face ceea ce iti place, ci in a-ti place ceea ce trebuie sa faci! (Sai Baba)



#20 Ionut_bumbu

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 1 Postari:

Postat 09 October 2007 - 12:36 AM

Buna....am si eu cateva indtrebari care m-ar ajuta foarte mult
Sunt in anul 2 de facultate ( profil economic ) am teminat liceul de contabilitate si in prezent lucrez la o firma de contabilitate si tin contabiliatea unei firme mijlocii cu o cifra de afacere destul de mare si cateva mai mici....Intrebarea mea este ce trebuie sa fac sa-mi deschid propria firma de contabiliate ( sau makar persoana fizica autorizata) si dupa cat timp pot sa fac acest lucru






Similar Topics Collapse

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL