Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
cum sa obtin diploma de contabil autorizat ? - Forum 100% contabilitate - Conta.ro - Pagina 2

Salt la continut


cum sa obtin diploma de contabil autorizat ?


44 replies to this topic

#21 JPA

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 11 Postari:

Postat 23 November 2007 - 10:29 AM

CITAT(Ionut_bumbu @ Oct 9 2007, 02:36 AM) <{POST_SNAPBACK}>
Buna....am si eu cateva indtrebari care m-ar ajuta foarte mult
Sunt in anul 2 de facultate ( profil economic ) am teminat liceul de contabilitate si in prezent lucrez la o firma de contabilitate si tin contabiliatea unei firme mijlocii cu o cifra de afacere destul de mare si cateva mai mici....Intrebarea mea este ce trebuie sa fac sa-mi deschid propria firma de contabiliate ( sau makar persoana fizica autorizata) si dupa cat timp pot sa fac acest lucru

Daca ai studii medii iti trebuie vechime in contabilitate de 5 ani ,pentru a da examen de acces la contabili autorizati cu studii medii, dupa care urmeaza o perioada de 3 ani de stagiatura ,apoi se da examenul de aptitudini , dupa care iti poti deschide propria firma de contabilitate sau profesa ca persoana fizica autorizata,dar atentie nu poti inticmi si semna bilanturile , dar pararea mea este sa astepti sa termini facultatea , si poti da examen de acces la prof. de expert contabil (pt asta iti trebuie 3 ani vechime in conta) ,dupa care urmeaza perioada de stagiatura ,si examenul de aptitudini (drumul este lung si anevoios, dar dupa aceea ai toate drepturile).



#22 DRAGOS NEGOITESCU

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 999 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 23 November 2007 - 10:33 AM

CITAT(JPA @ Nov 23 2007, 10:29 AM) <{POST_SNAPBACK}>
CITAT(Ionut_bumbu @ Oct 9 2007, 02:36 AM) <{POST_SNAPBACK}>
Buna....am si eu cateva indtrebari care m-ar ajuta foarte mult
Sunt in anul 2 de facultate ( profil economic ) am teminat liceul de contabilitate si in prezent lucrez la o firma de contabilitate si tin contabiliatea unei firme mijlocii cu o cifra de afacere destul de mare si cateva mai mici....Intrebarea mea este ce trebuie sa fac sa-mi deschid propria firma de contabiliate ( sau makar persoana fizica autorizata) si dupa cat timp pot sa fac acest lucru

Daca ai studii medii iti trebuie vechime in contabilitate de 5 ani ,pentru a da examen de acces la contabili autorizati cu studii medii, dupa care urmeaza o perioada de 3 ani de stagiatura ,apoi se da examenul de aptitudini , dupa care iti poti deschide propria firma de contabilitate sau profesa ca persoana fizica autorizata,dar atentie nu poti inticmi si semna bilanturile , dar pararea mea este sa astepti sa termini facultatea , si poti da examen de acces la prof. de expert contabil (pt asta iti trebuie 3 ani vechime in conta) ,dupa care urmeaza perioada de stagiatura ,si examenul de aptitudini (drumul este lung si anevoios, dar dupa aceea ai toate drepturile).


Nu mai este valabila chestia cu vechimea.

Dragos



#23 grungrun99

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 9 Postari:

Postat 12 March 2008 - 12:27 PM

buna ziua tuturor,

din regulamentul privind accesul la profesia de contabil autorizat, ca licentiat cu studii economice, una din conditii ar fi sa ai o experienta de minim 2 ani in domeniu (conditii pentru inscrierea la examen).
intrebarea mea este: pentru calcularea acetsor 2 ani de practica de specialitate, se pot lua in considerare si contractele de munca cu program redus, respectiv de 2 ore/zi (ceea ce se poate numi contract de colaborare)? Sau este luat in considerare doar job-ul de baza, cel cu 8 ore/zi?

daca ma poate ajuta cineva cu vreo parere sau sugestie, va rog mult sa nu ezitati. multumesc!!



#24 catalin87

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 33 Postari:

Postat 12 March 2008 - 12:45 PM

Am inteles ca ai studii superioare economice asadar intrunesti conditiile de a te inscrie la examen expert contabil, nu are rost sa faci contabilautorizat. Eu sunt in an 3 stagiu la contabil autorizat dar sunt si studenta an mai mic la facultate de specialitate ( MFC CIG) . Sfatul meu daca il vrei invata si da direct la experti nu se merita sa faci contabil autorizat. Dar, trebuie sa ai studii superioare terminate ( sa ai diploma).Nu mai este nevoie de stagiu inainte de examen acces. Bafta !



#25 grungrun99

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 9 Postari:

Postat 12 March 2008 - 12:59 PM

buna,
iti multumesc pentru raspunsul tau,
dar te rog sa-mi confirmi daca am inteles corect (cu riscul de a repeta ideea): daca sunt licentiata in studii economice (facultate comert), nu mai trebuie sa acumulez experienta de 5 ani pt a putea sustine examenul? sau trebuie sa fi licentiata doar CIG pentru a te inscrie la examen fara experienta?
pot fi echivalate in vreun fel studiile facultatii de comert cu facultatea CIG?
multumesc pentru ajutor!

Aceasta postare a fost editata de madalinab: 07 July 2008 - 07:15 PM




#26 catalin87

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 33 Postari:

Postat 12 March 2008 - 08:29 PM

Nu spui clar care e specializarea ta, daca e specificat macar cat de cat idea de economist , ceva legat de contabilitate, ai putea sa te inscrii la examen de experti, dar cel mai bine intra pe forum-ul CECCAR-ului , ia legatura cumva cu ei si spune-le care este situatia si afli concret unde te poti inscrie, dar parerea mea poate reusesti la experti, ca la contabili autorizati( unde termin eu vara acesta) nu se merita, nu poti semna bilant.Si da sa- renuntat la stagiu de 5 ani, este suficient stagiul facut la ei de 3 ani, bafta.



#27 grungrun99

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 9 Postari:

Postat 13 March 2008 - 10:21 AM

ok,am terminat fac. de comert, deci economist ma numesc pe diploma; am incercat sa-i contactez, deocamdata nu am reusit, insa voi insista.
multumesc mult!!! :tongue:

Aceasta postare a fost editata de madalinab: 07 July 2008 - 07:15 PM




#28 DRAGOS NEGOITESCU

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 999 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 13 March 2008 - 11:33 AM

http://www.ceccarbuc.ro/
Dragos



#29 ™Angel™

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 4 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucharest

Postat 06 April 2008 - 07:44 PM

Ce inseamna, nu mai este valabila vechimea? :pullhair:



#30 jojoro

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 36 Postari:

Postat 08 May 2008 - 09:55 AM

CITAT(grungrun99 @ Mar 12 2008, 02:59 PM) <{POST_SNAPBACK}>
CITAT(catalin87 @ Mar 12 2008, 12:45 PM) <{POST_SNAPBACK}>
Am inteles ca ai studii superioare economice asadar intrunesti conditiile de a te inscrie la examen expert contabil, nu are rost sa faci contabilautorizat. [...]Nu mai este nevoie de stagiu inainte de examen acces. Bafta !

buna,iti multumesc pentru raspunsul tau,dar te rog sa-mi confirmi daca am inteles corect [...]a te inscrie la examen fara experienta?pot fi echivalate in vreun fel studiile facultatii de comert cu facultatea CIG?multumesc pentru ajutor!

chiar daca esti doar contabil autorizat poti intocmi si semna bilantul, deci nu are rost sa devii expert si sa platesi taxe in plus la ceccar! Suna la CECCAR Oradea si ti se va spune ca poti semna bilanturile de pe 2007. Nu ii intereseaza nici pe ei si nici pe cei de la Finate ca nu se respecta legea.

Aceasta postare a fost editata de madalinab: 07 July 2008 - 07:18 PM




#31 dyxyd

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 2 Postari:

Postat 13 May 2008 - 02:09 PM

Salut tuturor,

eu am terminat Finante, Asigurari la ASE Bucuresti in 1999, dar nu am profesat niciodata in domeniu, am profesat in software.
CUm pot deveni contabil autorizat sau expert contabil?
E nevoie doar sa ma inscriu la examenul de atestare sau trebuie sa fac acel stagiu?

Multumesc pt raspunsuri.

Adi

Aceasta postare a fost editata de madalinab: 07 July 2008 - 07:16 PM




#32 dyxyd

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 2 Postari:

Postat 13 May 2008 - 02:18 PM

Din site-ul CECCAR Bucuresti remarc ca exista une examen de acces la profesia de contabil autorizat si expert contabil, apoi un stagiu de 3 ani si apoi exemenul propriu-zis.Presupun ca fazele astea nu sunt aplicabile pt absolventii de facultate de profil. Sau da?

Multumesc

Adi

Aceasta postare a fost editata de madalinab: 07 July 2008 - 07:17 PM




#33 renate

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 4 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 08 November 2008 - 02:18 PM

Va rog sa ma ajutati sa imi clarific urmatorul aspect: daca sunt angajata intr-o companie ca si contabil cu studii superioare si as vrea sa sustin examenul de contabil autorizat , acest lucru nu este posibil? As sustine acest examen doar pentru a-mi imbogatii cunostintele nu pt a semna bilantul in firma in care sunt angajata sau pt alte firme?

Va multumesc.



#34 mella

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 10 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:oradea

Postat 11 November 2008 - 11:46 AM

Nu se poate.Acum exista doar doua categorii : CONTABIL AUTORIZAT CU STUDII MEDII si EXPERT CONTABIL (cu studii superioare)
Toti cei care au fost contabili autorizati cu studii superioare au avut sansa (anul trecut) sa dea un examen de diferenta si sa treaca la experti.



#35 palika

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 66 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Tg.Mures

Postat 11 November 2008 - 12:29 PM

Si de ce nu se poate, ma rog?
renate vrea sa-nvete meserie, indiferent de studii medii sau superioare.
Chiar crezi ca la contabili autorizati cu studii medii nu se invata? Eu am lucrat fffmult ca sa iau accesul de anul acesta, si asa voi face mai departe, pana la aptitudini.
renate, aduna-ti materialele, si pregateste-te de examen 2009 ! si mult succes !



#36 AnaB

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 215 Postari:

Postat 11 November 2008 - 03:38 PM

Nu se poate contabil autorizat cu studii superioare pt ca CECCAR nu mai organizeaza acest examen.Se organizeaza doar contabil autorizat cu studii medii si expert contabil cu studii superioare

Aceasta postare a fost editata de AnaB: 11 November 2008 - 03:38 PM




#37 palika

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 66 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Tg.Mures

Postat 11 November 2008 - 04:00 PM

Si daca se inscrie la contabili autorizati cu studii medii , ce i se poate intampla?
"As sustine acest examen doar pentru a-mi imbogatii cunostintele nu pt a semna bilantul in firma in care sunt angajata sau pt alte firme" - parca despre asta era vorba
Chiar credeti ca la sectiunea Contabili autorizati cu studii medii" sunt numai cei cu studii medii?
Si ce daca?



#38 nopris

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1575 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:A invata mai mult unii de la altii si a deveni mai priceputi si mai buni.

Postat 11 November 2008 - 04:25 PM

Daca esti deja economista (absolventa facultate economica) poti face tot ce face un contabil autorizat (fara dezavantajul de a plati cotizatie la CECCAR) plus alte drepturi:
- poti deveni contabil sef sau director economic si astfel poti semna bilanturi;
- poti face multe alte meserii economice: sef aprovizionare, economist marketing, sef de raion etc.
Contabilul autorizat nu poate face nimic in plus fata de un economist, dar in schimb plateste si o cotizatie la CECCAR.
Daca vrei sa inveti meserie, poti:
- sa citesti legile economice (si sunt multe);
- sa studiezi forumurile de contabilitate;
- sa participi la cursuri pe teme de contabilitate, fiscalitate etc.;
- sa te pregatesti pentru examenul de expert contabil, chiar daca nu o sa-l dai sau chiar daca nu reusesti; este o provocare benefica daca nu faci caz de esec.

S-ar putea sa se dea dreptul contabilului autorizat sa semneze Declaratia 101, iar economistului sa i se ia dreptul, dar asta este inca neclar.

Aceasta postare a fost editata de nopris: 11 November 2008 - 04:28 PM

Drumul catre fericire nu se afla in a face ceea ce iti place, ci in a-ti place ceea ce trebuie sa faci! (Sai Baba)



#39 vioreld

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 166 Postari:
  • Location:Buzau
  • Interests:Informare

Postat 13 January 2009 - 06:52 PM

Nopris de unde aceste informatii in legatura cu declaratia 101 ?
vioreld



#40 danyR

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 42 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Iasi

Postat 31 March 2009 - 11:33 AM

CITAT(negocont @ Nov 23 2007, 11:33 AM) <{POST_SNAPBACK}>
CITAT(JPA @ Nov 23 2007, 10:29 AM) <{POST_SNAPBACK}>
CITAT(Ionut_bumbu @ Oct 9 2007, 02:36 AM) <{POST_SNAPBACK}>
Buna....am si eu cateva indtrebari care m-ar ajuta foarte mult
Sunt in anul 2 de facultate ( profil economic ) am teminat liceul de contabilitate si in prezent lucrez la o firma de contabilitate si tin contabiliatea unei firme mijlocii cu o cifra de afacere destul de mare si cateva mai mici....Intrebarea mea este ce trebuie sa fac sa-mi deschid propria firma de contabiliate ( sau makar persoana fizica autorizata) si dupa cat timp pot sa fac acest lucru

Daca ai studii medii iti trebuie vechime in contabilitate de 5 ani ,pentru a da examen de acces la contabili autorizati cu studii medii, dupa care urmeaza o perioada de 3 ani de stagiatura ,apoi se da examenul de aptitudini , dupa care iti poti deschide propria firma de contabilitate sau profesa ca persoana fizica autorizata,dar atentie nu poti inticmi si semna bilanturile , dar pararea mea este sa astepti sa termini facultatea , si poti da examen de acces la prof. de expert contabil (pt asta iti trebuie 3 ani vechime in conta) ,dupa care urmeaza perioada de stagiatura ,si examenul de aptitudini (drumul este lung si anevoios, dar dupa aceea ai toate drepturile).


Nu mai este valabila chestia cu vechimea.




Chiar nu mai este valabila vechimea?cine ma poate lamuri si pe mine...va rog...as fi vrut sa ma inscriu la stagiu sunt ablsoventa CIG de 2 ani, dar nu am experienta...abia de 6 luni sunt angajata...va rog spuneti-mi daca stiti, mai conteaza vechimea pentrui expert contabil sau nu?

multumesc :sad:






Similar Topics Collapse

1 useri citesc topicul

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL