Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Inregistrare bon fiscal anterior emitere factura - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


- - - - -

Inregistrare bon fiscal anterior emitere factura

7 replies to this topic

#1 adichirla

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 39 Postari:

Postat 06 April 2017 - 11:00 AM

Buna ziua,

In data de 03.04.2017 soferul a achizitionat motorina de 500 lei in baza bonului fiscal.Ulterior in data de 04.04.2017 a fost emisa si factura in baza bonului fiscal. Imi spuneti va rog care sunt inregstrarile contabile? Multumesc.



#2 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 06 April 2017 - 04:20 PM

varianta clasica este ;

* pe 3.04 inreg.
- achizitie benzina cu BF
- plata cu BF

*pe 4.04 stornezi
- achizitie cu BF (exact asa cum ai inreg. pe 3.04, dar cu minus)
- plata achizitiei facuta cu BF (exact asa cum ai inreg. pe 3.04, dar cu minus)
si inreg.
- achizitia cu factura
- plata facturii cu BF

alte pareri, "scurtaturi" , va rog ? :smile:




#3 teodorra

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 37 Postari:

Postat 28 April 2017 - 04:21 PM

Buna ziua ! Nu stiu daca m-am pozitionat bine aici dar intreb :

Luna trecuta s-au inregistrat gresit niste cheltuieli in avans (este vorba despre cheltuieli de transport si cazare,deplasarea urmeaza sa se faca in luna iunie )luna aceasta s-a facut stornarea si s-a inreg.astfel:

471/401.01
401.01/5121

urmand in iunie 625/471

de ce in balanta soldul contului 471 apare pe rosu in credit ??
nu inteleg,imi explica cineva ,va rog !
nu trebuia sa aibe sold debitor?



#4 georgyc

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 111 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Ploiesti

Postat 29 April 2017 - 05:57 AM

1) Aveati sold (de orice tip), anterior lunii trecute?
2) Cum s-a inregistrat gresit luna trecuta, si cum s-a facut stornarea luna aceasta?
3) Inregistrarea dumneavoastra este una corecta de cheltuieli in avans, urmand ca in iunie sa fie inchisa cu inregistrarea cheltuielii

Eu presupun ca acea inregistrare gresita de luna trecuta a fost facuta si inchisa deja printr-un cont de cheltuieli, neavand deci sold de orice tip la 471 la sfarsitul lui martie. Iar acum, in aprilie, cand ati stornat, 471=401 (in rosu), ati creat un sold creditor in balanta.

Creati/vizualizati T-ul (un analitic) la contul 471 din ultimele 2-3 luni ca sa observati ce s-a intamplat, si reveniti cu mai multe informatii in caz ca nu descoperiti greseala.



#5 teodorra

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 37 Postari:

Postat 29 April 2017 - 08:35 AM

Nu aveam nici un sold anterior de luna trecuta.Doar suma a fost eronat inregistrata in alte conturi ( nu a folosit 471)
Vizualizând T-ul,cum spuneti, inseamna ca in momentul când se va face inreg in iunie 625/471,se soldeaza corect.
Presupun ca asa considera programul de contabilitate pe care il am...adica -5000 lei pe rosu in credit acum,urmand +5000 lei in credit ,in iunie
Multumesc !



#6 mgabi

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1344 Postari:
  • Gender:Female

Postat 30 April 2017 - 02:54 PM

Undeva in program a fost definit contul 471 ca fiind creditor, de aceea apare in rosu.
Luati legatura cu programatorul.



#7 teodorra

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 37 Postari:

Postat 02 May 2017 - 04:57 PM

Mgabi,multumesc frumos,ati avut dreptate...in planul de conturi din program ,contul ,,cheltuieli in avans'' era trecut cont de pasiv !
Am corectat,mersi mult !



#8 mgabi

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1344 Postari:
  • Gender:Female

Postat 03 May 2017 - 09:08 AM

Cu placere.






Similar Topics Collapse

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL