Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Export produse in UE si in afara UE - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


- - - - -

Export produse in UE si in afara UE

3 replies to this topic

#1 CIPA2

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 2 Postari:

Postat 09 April 2017 - 01:35 PM

Buna ziua. Sunt nou pe acest forum si nou in lumea antreprenoriatului. In curand urmeaza sa am o campanie de crowdfunding in care-mi voi vinde produsul care face parte din categoria tehnologie. Daca voi avea succes, va trebui sa livrez aceste produse pe tot globul, conform locatiei cumparatorului (persoanei fizice). Intrebarile mele sunt:

1) Ca si noua SRL, sunt neplatitor de TVA. Eu cand import piesele, platesc TVA dar si taxe vamale. Daca acei oameni mi-au platit in avans produsul si transportul, cum voi trimite coletul spre exemplu in Australia? Completand o factura proforma pentru scopuri necomerciale in care sa declar valoarea totala a coletului? Iar la trimitere, cum pot declara ca toate taxele vamale si TVA-ul sa-l plateasca destinatarul? Iar pentru o presiune mai mica financiara asupra cumparatorului, pot declara pe factura o valoare mai mica a coletului decat mi-a fost platit in decursul campaniei? (Asta ar duce la taxe vamale si TVA de paltit mai mic).

Imi cer scuze caci m-am exprimat neclar. Deocamdata incerc sa fac ordine in capul meu ca-i o totala dezordine. Asa e la inceput......Am o multime de intrebari si m-ar ajuta mult experienta celorlalti.



#2 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 10 April 2017 - 01:43 PM

In primul rand, iti spun "Bafta multa" in afacere. :smile:

Cum, in afara de bafta, ai nevoie de multa indrumare legala (mai ales fiscala), sfatul meu ar fi sa apelezi la un expert contabil sau la un consultant fiscal care sa poarte si raspunderea a ceea ce te sfatuieste - raspundere pe care nu si-o asuma nimeni pe forumul asta sau pe oricare altul ! In plus, ai multe necunoscute si nu prea cred ca cineva de aici iti va acorda atata consultanta gratuita, te rog sa nu te superi ca ti-o spun pe sleau.

Optimizarea fiscala este un deziderat normal cata vreme nu trece in partea evaziunii fiscale si de aceea nu cred sa gasesti online pe cineva care sa-ti ofere caile pe care le soliciti, cel putin nu public. Intelegi, nu-i asa ?
Consultanta contabila si fiscala reprez. un cost necesar, iar economiile facute aici te pot costa mult mai mult ulterior, producandu-ti pagube banesti (si nu numai, fereasca D-zeu) care (cel putin) sa-ti anuleze orice efort facut pana atunci.

Numai bine !




#3 CIPA2

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 2 Postari:

Postat 10 April 2017 - 05:47 PM

Inteleg perfect. Va multumesc mult pentru sfat. Oricum, primul lucru atunci cand voi avea toate actele in regula dupa deschiderea firmei este angajarea unui contabil. Doar ca am multe nelamuriri despre cum voi trimite eu coletele din tara in afara cu cost minim. Ca un antreprenor, nu sunt prea rabdator. Insa toate la timpul lor, Sunt sigur ca voi afla. Nu multi din Romania au facut campanii pe site-urile de crowdfunding din strainatate iar cei pe care i-am gasit si contactat nu mi-au raspuns. Multumesc mult din nou si zi frumoasa in continuare :) !



#4 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 11 April 2017 - 11:53 AM

Informatii legate de coletarie ar trebui sa gasesti pe site-ul Postei Romane sau chiar la oficiul postal pt trimiteri in afara UE.
Poti incerca sa obtii informatii si de la firmele de curierat.
Pana la urma e pbl. ta ce val. declari coletului, insa trebuie sa fii constient de faptul ca daca el se pierde vei pierde si tu recuperand mai putini bani pe el.

Ca o simpla curiozitate, de ce optezi pt SRL si nu pt ONG cata vreme crowdfunding-ul (comunitati de finantare) se utilizeaza in special pt proiecte sociale, culturale, politice ... ?

Pt cei interesati de notiune : Crowdfunding-ul este în esență o strategie de marketing implementată fie înaintea fie în timpul producției unui produs cultural, social sau politic (acestea sunt cele mai abordate nișe, desigur că această tehnică poate fi adaptată și utilizată în orice domeniu). În mare este vorba despre fundraising, dar o formă evoluată care tinde să elimine sistemul de donație și îl înlocuiește cu o metodologie de tip recompensă. https://ro.wikipedia...ki/Crowdfunding






Similar Topics Collapse

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL