Salt la continut


- - - - -

impozitul pe venit microintreprindere


7 replies to this topic

#1 Cami2016

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 8 Postari:

Postat 20 April 2017 - 01:54 PM

Buna !

Am si eu o nelamurire.
Pana la 31.01.2017 am fost platitoare de imp.pe profit, iar de la 01.02.2017 am devenit ca platitoare pe impozit pe venit.
Doresc sa fac declaratia ce trebuie sa o depun pana la 25.04.2017 si nu stiu exact ce anume se scoate de la baza impozabila.
La sf.lunii martie (pentru luniile februarie si martie) in balanta am urmatoarele:
Venituri din activitatea de baza, venituri din chirii, venituri din vanzarea de active, venituri din despagubiri asigurari , venituri din dif.curs valutar si venituri din dobanzi.

Veniturile din dif.curs valutar si ven.din dobanzi trebuie adaugate la baza de impozitare? Stiu ca cele din despagubiri trebuies scazute.
Din cate am inteles la art.53 din Codul fiscal se scad!

Chiar nu stiu!
Multumesc, astepta raspuns!



#2 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Global Moderators
  • PipPipPipPipPipPip
  • 11877 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 20 April 2017 - 04:08 PM

ART. 53 - Baza impozabilă
(1) Baza impozabilă a impozitului pe veniturile microîntreprinderilor o constituie veniturile din orice sursă, din care se scad:
a) veniturile aferente costurilor stocurilor de produse;
b) veniturile aferente costurilor serviciilor în curs de execuție;
c) veniturile din producția de imobilizări corporale și necorporale;
d) veniturile din subvenții;
e) veniturile din provizioane, ajustări pentru depreciere sau pentru pierdere de valoare, care au fost cheltuieli nedeductibile la calculul profitului impozabil;
f) veniturile rezultate din restituirea sau anularea unor dobânzi și/sau penalități de întârziere, care au fost cheltuieli nedeductibile la calculul profitului impozabil;
g) veniturile realizate din despăgubiri, de la societățile de asigurare/reasigurare, pentru pagubele produse bunurilor de natura stocurilor sau a activelor corporale proprii;
h) veniturile din diferențe de curs valutar;
i) veniturile financiare aferente creanțelor și datoriilor cu decontare în funcție de cursul unei valute, rezultate din evaluarea sau decontarea acestora;
j) valoarea reducerilor comerciale acordate ulterior facturării, înregistrate în contul "709", potrivit reglementărilor contabile aplicabile;
k) veniturile aferente titlurilor de plată obținute de persoanele îndreptățite, potrivit legii, titulari inițiali aflați în evidența Comisiei Centrale pentru Stabilirea Despăgubirilor sau moștenitorii legali ai acestora;
l) despăgubirile primite în baza hotărârilor Curții Europene a Drepturilor Omului;
m) veniturile obținute dintr-un stat străin cu care România are încheiată convenție de evitare a dublei impuneri, dacă acestea au fost impozitate în statul străin.

(2) Pentru determinarea impozitului pe veniturile microîntreprinderilor, la baza impozabilă determinată potrivit alin. (1) se adaugă următoarele:
a) valoarea reducerilor comerciale primite ulterior facturării, înregistrate în contul "609", potrivit reglementărilor contabile aplicabile;
b) în trimestrul IV sau în ultimul trimestru al perioadei impozabile, în cazul contribuabililor care își încetează existența, diferența favorabilă dintre veniturile din diferențe de curs valutar/veniturile financiare aferente creanțelor și datoriilor cu decontare în funcție de cursul unei valute, rezultate din evaluarea sau decontarea acestora, și cheltuielile din diferențe de curs valutar/cheltuielile financiare aferente, înregistrate cumulat de la începutul anului;
c) rezervele, cu excepția celor reprezentând facilități fiscale, reduse sau anulate, reprezentând rezerva legală, rezerve din reevaluarea mijloacelor fixe, inclusiv a terenurilor, care au fost deduse la calculul profitului impozabil și nu au fost impozitate în perioada în care microîntreprinderile au fost și plătitoare de impozit pe profit, indiferent dacă reducerea sau anularea este datorată modificării destinației rezervei, distribuirii acesteia către participanți sub orice formă, lichidării, divizării, fuziunii contribuabilului sau oricărui altui motiv;
d) rezervele reprezentând facilități fiscale, constituite în perioada în care microîntreprinderile au fost și plătitoare de impozit pe profit, care sunt utilizate pentru majorarea capitalului social, pentru distribuire către participanți sub orice formă, pentru acoperirea pierderilor sau pentru oricare alt motiv. în situația în care rezervele fiscale sunt menținute până la lichidare, acestea nu sunt luate în calcul pentru determinarea bazei impozabile ca urmare a lichidării.
(3) În cazul în care o microîntreprindere achiziționează case de marcat, valoarea de achiziție a acestora se deduce din baza impozabilă, în conformitate cu documentul justificativ, în trimestrul în care au fost puse în funcțiune, potrivit legii

Norme metodologice

5. (1) Baza impozabilă asupra căreia se aplică cotele de impozitare prevăzute la art. 51 alin. (1) și (2) din Codul fiscal este reprezentată de totalul veniturilor trimestriale care sunt înregistrate în creditul conturilor din clasa a 7-a Conturi de venituri, potrivit reglementărilor contabile aplicabile, din care se scad categoriile de venituri menționate la art. 53 alin. (1) și se adaugă elementele menționate la art. 53 alin. (2) din Codul fiscal.
(2) Microîntreprinderile care își încetează existența în urma unei operațiuni de reorganizare sau de lichidare, potrivit legii, și care pe parcursul perioadei de funcționare au fost și plătitoare de impozit pe profit, la calculul impozitului pe veniturile microîntreprinderilor, nu includ în baza impozabilă: rezervele constituite din profitul net, rezervele constituite din diferențe de curs favorabil aferente capitalului social în devize sau disponibilului în devize, precum și sumele aferente unor reduceri ale cotei de impozit pe profit sau ale unor scutiri de impozit, repartizate ca rezerve, potrivit legii, care au fost constituite în perioada în care au fost plătitoare de impozit pe profit.
(3) În cazul în care se achiziționează case de marcat, din baza impozabilă se scade valoarea caselor de marcat, în conformitate cu documentul justificativ, în luna punerii în funcțiune. Punerea în funcțiune se face potrivit prevederilor legale.




#3 Cami2016

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 8 Postari:

Postat 21 April 2017 - 11:23 AM

Buna,

Pana la 1 februarie am fost societatea platitoare de impozit pe profit, iar de la 1 februarie am devenit societate platitoare de impozit pe venit (microintreprindere).
Intrebarea mea este impozitul pe venit aferent trimestrului I ,il platesc doar pentru lunile februarie si martie, avand in vedere ca pentru luna ianuarie am platit impozit e profit.

Va multumesc



#4 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Global Moderators
  • PipPipPipPipPipPip
  • 11877 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 21 April 2017 - 12:47 PM

CF 2017, se iau in consideratie numai veniturile pe febr. si pe martie, adica se intelege asta din art. 48(7).
(7) Pentru anul 2017, persoanele juridice române plătitoare de impozit pe profit care la data de 31 decembrie 2016 îndeplinesc condițiile prevăzute la art. 47 sunt obligate la plata impozitului reglementat de prezentul titlu începând cu 1 februarie 2017, urmând a comunica organelor fiscale teritoriale modificarea sistemului de impunere, potrivit prevederilor Legii nr. 207/2015 privind Codul de procedură fiscală, cu modificările și completările ulterioare, până la data de 25 februarie 2017 inclusiv. Prin excepție de la prevederile art. 41 și 42, până la acest termen se va depune și declarația privind impozitul pe profit datorat pentru profitul impozabil obținut în perioada 1 - 31 ianuarie 2017. Rezultatul fiscal se ajustează corespunzător acestei perioade fiscale.

art. 48 (7) din CF 2017 nu are NM ! Probabil ca legiuitorului i s-a parut prea simpla situatia pt a se mai deranja cu clarificari pe intelesul tuturor ...



#5 mgabi

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1080 Postari:
  • Gender:Female

Postat 22 April 2017 - 11:22 AM

"(7) Pentru anul 2017, persoanele juridice române plătitoare de impozit pe profit care la data de 31 decembrie 2016 îndeplinesc condițiile prevăzute la art. 47 sunt obligate la plata impozitului reglementat de prezentul titlu începând cu 1 februarie 2017, urmând a comunica organelor fiscale teritoriale modificarea sistemului de impunere, potrivit prevederilor Legii nr. 207/2015 privind Codul de procedură fiscală, cu modificările și completările ulterioare, până la data de 25 februarie 2017 inclusiv. ...."

Deci impozitarea micro incepe in februarie (prin exceptie), pentru ianuarie plateste imp.pe profit.
Calculezi veniturile pe februarie+martie.



#6 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Global Moderators
  • PipPipPipPipPipPip
  • 11877 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 23 April 2017 - 01:54 PM

asta i-am spus si eu ...



#7 mgabi

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1080 Postari:
  • Gender:Female

Postat 24 April 2017 - 10:00 AM

Da, am vazut dupa ce am definitivat postul. M-am intrerupt din scris si pana sa termin aparuse deja acelasi raspuns de la tine :smile:.



#8 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Global Moderators
  • PipPipPipPipPipPip
  • 11877 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 24 April 2017 - 10:05 AM

eu am postat cu o zi inainte si am crezut ca e ceva gresit in mesajul meu, nu vroiam sa las asa. :smile:

e ok ! :wub:






Similar Topics Collapse

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL
Privacy Policy RO | Termeni si conditii