Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
deplasare interna - topic incepand cu 2016 - Forum 100% contabilitate - Conta.ro - Pagina 2

Salt la continut


- - - - -

deplasare interna - topic incepand cu 2016

delegatii
25 replies to this topic

#21 adenaFP

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 5 Postari:

Postat 30 October 2017 - 07:40 PM

Buna ziua,

Va rog sa ma ajutati sa calculez numarul de zile pentru care se acorda diurna in urmatoarele cazuri :
1) Plecare in delegatie in data de 24.10.2017, ora 10:00 , intoarcere in data de 27.10.2017, ora 20:30. Cite zile de diurna calculez?
2) Plecare in delegatie in data de 24.10.2017, ora 14:00 , intoarcere in data de 27.10.2017, ora 20:30. Cite zile de diurna calculez?

Multumesc frumos!



#22 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Global Moderators
  • PipPipPipPipPipPip
  • 14144 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 31 October 2017 - 09:27 AM

In HG 1860/2011 (Anexa) - http://www.conta.ro/...858#entry240858 , topic la care ai postat initial - scrie f clar cum se calculeaza !

ART. 10
Numărul zilelor calendaristice în care persoana se află în delegare sau detaşare se socoteşte de la data şi ora plecării până la data şi ora înapoierii mijlocului de transport din şi în localitatea unde îşi are locul permanent de muncă, considerându-se fiecare 24 de ore câte o zi de delegare sau detaşare.

ART. 11
Pentru delegarea cu o durată de o singură zi, precum şi pentru ultima zi, în cazul delegării de mai multe zile, indemnizaţia se acordă numai dacă durata delegării este de cel puţin 12 ore.

Restul e aritmetica elementara ! :smile:




#23 Mada Andreea

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 8 Postari:

Postat 08 December 2018 - 10:53 AM

Buna ziua,

Va rog daca ma puteti ajuta cum pot proceda in urmatoarea situatie:
- Trebuie sa decontez transportul unor persoane care nu sunt salariatii ONG-ului (ONG neplatitor TVA), pentru participarea la cursuri in alte localitati cu masina personala.
Se completeaza ordin deplasare si se aduce bon bezina cu CUI ONG pe el.
Decontarea de benzina cu masina personala este de 7,5 l/100km, pe distanta cea mai scurta(in acest caz se se va consulta site-ul distanta.ro).
Nelamurirea mea este cum se procedeaza in situatia in care cursantul aduce un bon de benzina cu CUI pe el cu o valoare mai mare decat cea care poate fi decontata.
Avand bon cu CUI trebuie sa ma inregistrez cu el, dar va ramane o diferenta care nu i se poate deconta.
Aceeasi intrebare si pentru un salariat care pleaca in delegatie cu masina personala.

Va multumesc !



#24 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Global Moderators
  • PipPipPipPipPipPip
  • 14144 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 08 December 2018 - 11:39 PM

ii decontezi doar valoarea la care are dreptul, indiferent cat consum aduce. Te inregistrezi cu cheltuiala in valoarea decontabila, poti face nota justificativa in care arati ce poti deconta cf legii si ce nu - sa fie aprobata de persoana care a dispus decontarea trnsportului (director sau cine este).

Cf art. 16 din HG 1860/2006 nu se impune predarea bonului fiscal pentru decontarea transportului atunci cand se deconteaza deplasarea cu autoturismul proprietate personala a unui salariat in delegatie . In acest caz, posesorul autoturismului poate primi contravaloarea a 7,5 litri carburant la 100 km parcursi pe distanta cea mai scurta - asa cum f bine ai mentionat.
CF art. 24 din HG 1860/2006 (Articolul a fost modificat prin art. unic, pct. 2 din H.G. nr. 1677/2008), cheltuielile de transport se decontează pe bază de documente justificative.
Prin urmare, este necesar sa ai un document justificativ chiar si pentru deplasarea cu auto propriu. BF trebuie sa poarte data din perioada deplasarii, altfel nu este document justificativ pentru perioada respectiva. Pretul din bon se inmulteste cu nr. de km si astfel da valoarea ce trebuie decontata.

forma actualizata a HG 1860/2006 o gasesti aici : http://legislatie.ju...iDocument/78075

:smile:



#25 Mada Andreea

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 8 Postari:

Postat 09 December 2018 - 10:43 AM

Va mutumesc mut pentru ajutor !

Am inteles acum :)

O zi frumoasa !



#26 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Global Moderators
  • PipPipPipPipPipPip
  • 14144 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 09 December 2018 - 11:35 PM

Cu drag si alta data ! :smile:






Similar Topics Collapse

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL