Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
deplasare interna - topic incepand cu 2016 - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


- - - - -

deplasare interna - topic incepand cu 2016

delegatii
25 replies to this topic

#1 christa_anda

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 214 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:bistrita

Postat 19 August 2016 - 06:46 PM

Buna tuturor
Despre cazare nu gasesc foarte multe in acest topic...cum vedeti din pct de vedere fiscal banii achitati unei persoane fizice care ofera cazare angajatilor? In zona in care a fost delegat nu exista hotel, pensiune etc astfel ca s-a cazat la un localnic. S-a semnat contract si s-au dat banii in baza unui PV ( banii iesind din casierie prin DP - avans spre decontare)
Nu vad de ce cheltuiala af cazarii ar fi nedeductibila insa astept opiniile voastre
Multumesc anticipat



#2 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 21 August 2016 - 02:46 PM

cf. Ord. 1860/2006, actualizat, art. 26-33,
Art. 28
În situaţia în care personalul aflat în delegare nu se cazează în condiţiile prevăzute la art. 26 (adica in unitati de cazare, n.r.), cheltuielile de cazare se compensează prin plata, pentru fiecare noapte, a sumei de 30 lei 45 lei. (modif. prin ord. 60/2015)

deci, daca se acorda numai suma de 45 lei/noapte de cazare, nu vad de ce ea nu ar fi deductibila.




#3 christa_anda

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 214 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:bistrita

Postat 22 August 2016 - 07:56 AM

Totul se leaga de contractul semnat cu persoana fizica - localnicul care ofera cazarea : am auzit variante ca in cazul in care ctr nu e inregistrat la fisc, ch cu cazarea nu ar fi deductibila ( sa cer dovada inregistrarii la finante? Daca nu l-a inregistrat trebuie sa -l inregistram noi?)

Ord 1860 nu face referire strict la personalul din institutii publice ? In sectorul privat se aplica acelasi plafon ? Ce documente justificative se intocmesc in acest caz? Macar un ctr - conventie banuiesc ca se cere a se intocmi..

Si oricum, nici macar localnicii nu asigura cazare la 45; ce depaseste ar fi nedeductibil?



#4 christa_anda

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 214 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:bistrita

Postat 29 August 2016 - 09:38 PM

Stiti mai multe despre aceasta cazare oferita de localnici? Eu mi -am cam prin urechile....



#5 mgabi

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1344 Postari:
  • Gender:Female

Postat 30 August 2016 - 08:21 AM

Pentru 45 lei nu trebuie acte, doar specificat pe delegatie ca s-a cazat pe cont propriu.

Suma care depaseste nu stiu cum s-ar incadra ... daca este deductibila sau daca nu cumva se considera venit salarial (ca si depasirea de diurna)
Pentru institutiile publice sunt date aceste plafoane, dar pentru firme nu exista reglementari nici la cazare nici la transport pe cont propriu. Daca se face o decizie interna (administratorul sau CA-ul) cu modul de decontare si cuantumul/limita, cred ca ar fi deductibile (in limitele unui minim bun-simt :cool: )

Voi ce parere aveti?
Poate reusim sa gasim o solutie "legala" la problemele astea, un modus operandi



#6 christa_anda

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 214 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:bistrita

Postat 30 August 2016 - 03:54 PM

Daca exista factura de la un hotel pt cazare - care sigur depaseste 45 lei/noapte - voi ati considerat deductibil doar 45? restul venit salarial?
De ce in cazul cazarii fara factura - (poate doar un ctr semnat) regimul ar fi altul?

Totul e confuz in acesta speta



#7 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 30 August 2016 - 04:03 PM

am mai scotocit prin legislatie si ... nici eu nu am gasit plafon la cazare pt. firme.
in mesajul anterior am facut o analogie (mai mult prudentiala, ca sa zic asa) cu plafonul dat pt cazarea "neoficiala", de 45 lei, avand in vedere ca diurna este asociata plafonului pt institutiile publice si gandindu-ma ca, la un control, nu s-ar comenta deductibilitatea acestei sume zilnice, vb strict ca valoare. :blush:

legat de intrebarea cu inreg. la fisc a ctr. de cazare la o PF, e f. adevarat ca nu este obligatia voastra de declarare ci a respectivei PF, insa ideea ar fi ca statul ar trebui sa-si ia impozitul de undeva, iar daca PF nu declara venitul incasat, e posibil ca statul sa considere chelt. neded. la voi spre a-si "recupera" impozitul intr-un fel, considerand ca nu s-au indeplinit toate formalitatile cerute de fisc, iar asta nu va mai da dreptul la deductibilitate - dupa cum si facturile (ca document fiscal) necompletate corect/ cu toate elementele obligatorii duc la pierderea dreptului de a deduce chelt. si eventual TVA.

sunt supozitiile mele ... :sad:, dar, sincera sa fiu, nu m-ar mira deloc sa te trezesti cu asemenea abordare fiscala.



#8 christa_anda

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 214 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:bistrita

Postat 08 September 2016 - 02:40 PM

Am intrabat la finnate si mi-au raspuns facand trimtere la art 2 din HG 1860/2006; art 76 alin 4 lit h si art 2 lit K din Codul fiscal
Se pare ca si pt soc se poate acorda 45/noapte fara doc justificativ

Articolul 28 HG 1860/2006
În situaţia în care personalul aflat în delegare nu se cazează în condiţiile prevăzute la art. 26, cheltuielile de cazare se compensează prin plata, pentru fiecare noapte, a sumei de 45 lei.



Articolul 2 Hg1860

Pentru salariaţii din cadrul companiilor naţionale, societăţilor comerciale şi regiilor autonome la care drepturile salariale se acordă prin negociere, drepturile băneşti pe perioada delegării şi detaşării în altă localitate, precum şi în cazul deplasării în cadrul localităţii, în interesul serviciului, se acordă în condiţiile prevăzute în contractele colective sau individuale de muncă.



Codul fiscal

ART. 76 - Definirea veniturilor din salarii și asimilate salariilor
(4) Următoarele venituri nu sunt impozabile, în înțelesul impozitului pe venit:

h) indemnizațiile și orice alte sume de aceeași natură, primite de salariați, potrivit legii, pe perioada delegării/detașării, după caz, în altă localitate, în țară și în străinătate, în interesul serviciului, în limita plafonului neimpozabil stabilit la alin. (2) lit. k), precum și cele primite pentru acoperirea cheltuielilor de transport și cazare; Norme metodologice

(16) În aplicarea prevederilor art. 76 alin. (4) lit. h), în categoria cheltuielilor de delegare și detașare se cuprind cheltuielile cu transportul, cazarea, precum și indemnizația de delegare și de detașare în țară și în străinătate, stabilite în condițiile prevăzute de lege sau în contractul de muncă aplicabil.



(2) Regulile de impunere proprii veniturilor din salarii se aplică și următoarelor tipuri de venituri, considerate asimilate salariilor:

k) indemnizațiile și orice alte sume de aceeași natură, altele decât cele acordate pentru acoperirea cheltuielilor de transport și cazare, primite de salariați, potrivit legii, pe perioada delegării/detașării, după caz, în altă localitate, în țară și în străinătate, în interesul serviciului, pentru partea care depășește plafonul neimpozabil stabilit astfel:



#9 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 08 September 2016 - 03:31 PM

Vezi postareachrista_anda, la 08 September 2016 - 02:40 PM, a spus:

Am intrabat la finnate si mi-au raspuns facand trimtere la art 2 din HG 1860/2006; art 76 alin 4 lit h si art 2 lit K din Codul fiscal
Se pare ca si pt soc se poate acorda 45/noapte fara doc justificativ

na, faza :biggrin: , c-am intuit bine prima data ...
Multumesc mult, Anda, pt postarea raspunsului/ solutiei de la ANAF ! :wub:



#10 Brigita075757

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 1 Postari:

Postat 05 October 2016 - 01:58 PM

Buna ziua,
Sunt angajata (recent) al unei firme (SRL) ca agent de vanzari. In fiecare luna sunt plecata3 saptamani in delegatie intr-un oras din tara, mi se face decontarea drumului pana la locatia desfasurarii activitatii,la cerere. Am inteles de la contabilii frimei ca se deconteaza biletele de tren fara problema, insa posibilitati de transport cu trenul nu am (cele care sunt, presupun schimbul a 3-4 trenuri si dureaza chiar si 23 ore ), cu autobuze in schimb situatia se simplifica, dar aici apare problema. Cei de la firma sustin ca nu imi pot deconta biletele de autobuz decat daca sunt stampilate si este trecuta data achizitiei. Autogarile (soferii) insa nu ofera aceasta posibilitate, sustinand ca legea nu ii obliga sa stampileze biletele nici chiari la cerere. Varianta in care sa ma deplasez intr-un oras, sa caut sediul firmei cu biletul in mana pentru a primi o stampila, apoi sa ma deplasez inapoi la autogara sa "prind" urmatorul mijloc de transport care sa ma duca la destinatie smd - este de neacceptata, daca nu imposibila in unele situatii. Mentionez ca in 5 zile incep serviciul si trebuie sa merg in prima delegatie la 430 km cu schimbarea a 3 autobuze, iar mie nu mi s-a dat inca niciun raspuns in ceea ce priveste decontul.
Rog cei cu cunostinte in astfel de situatii sa imi dati o indrumare(1.chiar e obligatorie stampila? 2.Nu exista alta varianta?3.Daca nu cum obtin altfel aceasta stampila fara sa fiu obligata sa ma deplasez la sediul firmelor din diferite orase?). Multumesc anticipat!

Cu stima,



#11 mgabi

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1344 Postari:
  • Gender:Female

Postat 05 October 2016 - 04:11 PM

Stampila a fost scosa de ceva vreme ... probabil contabilii firmei nu au aflat inca :biggrin:

Cat despre decontul transportului, biletele de autobuz sunt inseriate, au regim special (bilete cu valoare fixa) si nu este nevoie de stampila ca se poata inregistra in contabilitate.

Nu se poate deduce tva-ul insa ... dar asta este valabil si la biletele de tren.



#12 christa_anda

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 214 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:bistrita

Postat 19 April 2017 - 02:13 PM

In legatura cu decontarea biletelor de autobuz, care sunt regulile de urmat pt a asigura deductibilitatea lor la calc imp pe profit si neimpozitarea la salariat?

In codul fiscal am gasit urmatoarele :

art25 :

(3) Următoarele cheltuieli au deductibilitate limitată:
b) cheltuielile sociale, în limita unei cote de până la 5%, aplicată asupra valorii cheltuielilor cu salariile personalului, potrivit Codului muncii. Intră sub incidența acestei limite următoarele:
3. cheltuielile reprezentând: cadouri în bani sau în natură, inclusiv tichete cadou oferite salariaților și copiilor minori ai acestora, servicii de sănătate acordate în cazul bolilor profesionale și al accidentelor de muncă până la internarea într-o unitate sanitară, tichete de creșă acordate de angajator în conformitate cu legislația în vigoare, contravaloarea serviciilor turistice și/sau de tratament, inclusiv transportul, acordate de angajator pentru salariații proprii și membrii lor de familie, precum și contribuția la fondurile de intervenție ale asociațiilor profesionale ale minerilor;

art76
(4) Următoarele venituri nu sunt impozabile, în înțelesul impozitului pe venit:
a) ajutoarele de înmormântare, ajutoarele pentru bolile grave și incurabile, ajutoarele pentru dispozitive medicale, ajutoarele pentru naștere, ajutoarele pentru pierderi produse în gospodăriile proprii ca urmare a calamităților naturale, veniturile reprezentând cadouri în bani și/sau în natură, inclusiv tichete cadou, oferite salariaților, cât și cele oferite pentru copiii minori ai acestora, contravaloarea transportului la și de la locul de muncă al salariatului, contravaloarea serviciilor turistice și/sau de tratament, inclusiv transportul, pe perioada concediului, pentru salariații proprii și membrii de familie ai acestora, acordate de angajator pentru salariații proprii sau alte persoane, astfel cum este prevăzut în contractul de muncă
.......................................
g) contravaloarea cheltuielilor de deplasare pentru transportul între localitatea în care angajații își au reședința și localitatea unde se află locul de muncă al acestora, pentru situațiile în care nu se asigură locuință sau nu se suportă contravaloarea chiriei, conform legii;

Decontarea transportului trebuie mentionata sau nu in contractul de munca pt a asigura neimpozitarea ? Daca se trece in contractul de munca cum ar trebui sa fie formulata ?
Multumesc



#13 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 24 April 2017 - 11:12 AM

cf. art. 76 citat de tine, parerea mea este ca decontarea chelt. de transport trebuie sa figureze ca o clauza in contractul de munca si ar fi exact de forma din articol, adica "SC... va deconta contravaloarea transportului la și de la locul de muncă al salariatului " ...

Daca e sa ma intrebi pe mine, eu cred ca ar fi de ajuns ca o astfel de mentiune sa fie inclusa in RI, insa textul de lege zice de CIM, deci punem clauza in fiecare CIM vizat. E o chestiune de prudenta fiscala. :smile:



#14 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 24 April 2017 - 01:37 PM

Despre aspectele legale si fiscale ale diurnei in RO si in strainatate gasiti informatii detaliate aici : http://www.conta.ro/...in-strainatate/



#15 christa_anda

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 214 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:bistrita

Postat 26 April 2017 - 01:36 PM

Multumesc pt raspuns dar eu tot nu inteleg care angajati intra la art 76 pct 4 lit a , cu trimitere directa la contractul de munca ?
care angajati intra la art 76 pct 4 lit g , fara trimitere la cm?

Ma puteti ajuta?

Multumesc



#16 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 26 April 2017 - 01:44 PM

parerea mea e ca la lit. a) e vb de salariatii cu domiciliul in localitatea in care si lucreaza, iar la g) e vb de cei care locuiesc in alta localitate.
e singura dif. pe care am sesizat-o eu, e drept ca putin fortat fiindca ea nu-i prea bine reliefata.
Oricum, prudential ar fi sa le treci clauza in CIM.
juridic vb, in RI pot exista clauze care nu-s cuprinse in CIM, dar care sunt la fel de puternice, deci pana faci act adit, la CIM, baga in RI macar, Eu asa as face ...decat deloc ...



#17 christa_anda

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 214 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:bistrita

Postat 26 April 2017 - 02:01 PM

Multumesc

Deci la cei care locuiesc in alta localitate nu trebuie stipulat in CM decontarea ( CF nu cere) dar ar fi indicat...
Cred ca numai la noi sunt atat de incalcite toate:(



#18 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 26 April 2017 - 03:32 PM

Anda, e doar parerea mea, interpretarea mea comparand cele 2 lit. ale art. citat. Nu stiu cat ar sta in picioare o asemenea teorie in fata fiscului ...
Repet, eu as trece clauza in CIM indiferent ca salariatul domiciliaza in aceeasi localitate unde lucreaza sau nu. Un act adit. pe aceasta clauza poate fi facut si retroactiv fiindca nu se raporteaza nicaieri. Doar trebuie sa fie de acord salariatul si sa-l semneze.

:smile:



#19 AlexandruAlex

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 1 Postari:

Postat 04 October 2017 - 01:55 PM

Timpul cu deplasarea este inclus in cele 12 ore ale delegatiei ?



#20 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 06 October 2017 - 11:27 AM

exista 2 parti ale plecarii in delegatie : drumul pana la mijl. de transport cu care pleci in delegatie si drumul efectiv cu acel mijl. de transport. In fct de drumul la care te referi, raspunsul poate fi DA sau poate fi NU.

Cf. art. 111 din Codul muncii, timpul de muncă reprezintă orice perioadă în care salariatul prestează munca, se află la dispoziţia angajatorului şi îndeplineşte sarcinile şi atribuţiile sale, conform prevederilor contractului individual de muncă, contractului colectiv de muncă aplicabil şi/sau ale legislaţiei în vigoare

Nu tot intervalul de timp cuprins intre ora de plecare si ora de inapoiere din delegatie constituie timp de lucru, ci numai intervalul de timp in care salariatul presteaza munca, se afla la dispozitia angajatorului si indeplineste sarcinile si atributiile sale. In schimb, el constituie "timp de delegatie" fiindca, cf. art. 10 din Ord. 1860/2006, numărul zilelor calendaristice în care persoana se află în delegare sau detaşare se socoteşte de la data şi ora plecării până la data şi ora înapoierii mijlocului de transport din şi în localitatea unde îşi are locul permanent de muncă, considerându-se fiecare 24 de ore câte o zi de delegare sau detaşare.
Cf. art. 11, Pentru delegarea cu o durată de o singură zi, precum și pentru ultima zi, în cazul delegării de mai multe zile, indemnizația se acordă numai dacă durata delegării este de cel puțin 12 ore.

deci :
- drumul efectiv cu mijl. de transport (tren, auto, avion) ESTE cuprins in delegatie
- drumul pana la gara, aeroport/ autogara ... si inapoi de la gara.... catre casa NU este cuprins in timpul de delegatie.






Similar Topics Collapse

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL