Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Va rog putin ajutor interpretare formular 10 bilant - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


- - - - -

Va rog putin ajutor interpretare formular 10 bilant


3 replies to this topic

#1 lipici23

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 2 Postari:

Postat 02 May 2017 - 11:18 PM

Buna seara am facut o prostie in copilarie si mau bucurat banii fara sa imi dau seama ca mai tarziu voi avea de suferit cred.
Am preluat o firma dar nam primito niciodata si cand am cautat pe google cu numele meu complet a aparut si firma dar nu inteleg ce datorii sunt exacte pe ea si as avea nevoie de cateva sfaturi.
Ceea ce nu inteleg e:

DENUMIRE INDICATORI

ACTIVE IMOBILIZATE - TOTAL 39027
ACTIVE CIRCULANTE - TOTAL, din care 370836
Stocuri (materiale, productie in curs de executie, semifabricate, produse finite, marfuri etc.) 107839
Creante 223600
Casa si conturi la banci 39397

CHELTUIELI IN AVANS -
DATORII - TOTAL 333637
VENITURI IN AVANS -
PROVIZIOANE -
CAPITALURI - TOTAL, din care: 76226
Capital social subscris varsat 200
Patrimoniul regiei -
Patrimoniul public -

Va rog frumos ajutati-ma sa inteleg ce datorii exacte sunt.
CUI firma :19082230


Va multumesc



#2 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 03 May 2017 - 01:29 PM

din datele prezentate, posibil sa ai asa :

- un mijloc fix (sau mai multe) in val ramasa (val initiala - amortizarea calc.) de 39.027 lei
- marfa pe stoc in val de 107.839 lei
- clienti neincasati/ tva de recuperat .... in val de 223.600 lei
- numerar in caserie si in contul bancar de 39.397 lei
- furnizori neplatiti / datorii la stat neplatite/ salarii neachitate ... in val de 333.637 lei
- capital social de 200 lei
- fd de rezerva / profit reportat (nerepartizat) de 76.026 lei

daca ai avea balanta, am sti mai exact.
sumele sunt destul de mari. :sad:




#3 lipici23

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 2 Postari:

Postat 03 May 2017 - 06:00 PM

Sa inteleg ca clienti neincasati si si marfa din stoc sunt mani care trebuie sa intre in firma corect?

Sau ce sume trebuie intrate in firma ca sa pot scadea datoriile?

Multumesc



#4 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 04 May 2017 - 08:35 AM

clientii trebuie incasati, marfa vanduta.
din astea ti-ai putea achita datoriile, insa mi-e teama ca daca ele sunt la stat, astea poarta majorari de intarziere si suma este, in realitate, mult mai mare.
te-ai putea folosi de banii din casa si din cont, insa spui ca nu ai preluat nimic.

discutia este pur teoretica fiindca fara o balanta nu stim natura exacta a datoriilor si a creantelor, nu stim care sunt clientii neincasati si pt ce bunuri (facturi), care sunt furnizorii neplatiti si ce suma are fiecare (daca sunt fz neachitati) ...

ma rog, ti-am raspuns doar ca sa-ti faci o idee, insa vorbim numai chestii generale si nimic mai mull.

edit : m-am uitat pe site-ul MFP si ultimul bilant e la 31.12.2011 si Data prelucrarii cererii de inregistrare/mentiuni de la ONRC sau a declaratiei de inregistrare/mentiuni de la organul fiscal competent, de catre ANAF e 08.02.2013 ! Oricum, sumele datorate la 31.12.2011, cel putin cele la stat, s-au prescris.
cred ca poti uita de firma daca pana acum nu te-a contactat nimeni sa te intrebe de ea.
daca vrei sa afli sigur starea firmei, mergi la Registrul Comertului sau fa-ti cont pe site-ul lor apoi acceseaza recom online.






Similar Topics Collapse

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL