Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
extras banca - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


- - - - -

extras banca

4 replies to this topic

#1 mihaci

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 493 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 10 May 2017 - 11:46 AM

Buna ziua, am urmatoarea problema: in balanta la 30.09.2016 : SC ct.1012 200 lei, sold banca 0 lei. In extrasul bancar din oct.2016 apare o incasare de la asociat de 200 lei ``transfer cont capital social``, asociatul nu poate explica de ce s`a efectuat acum aceasta operatiune, firma fiind infiintata in 2013, el nu a solicitat asa ceva, nu stie nimic, iar contul bancar din care s`a transferat suma este cont personal al asociatului. Extrasul asociatului apare ca fiind `` cont disp.soc.com. in curs de constituire``. Ma puteti ajuta cu inregistrarea cetrebuie facuta pentru incasarea de 200 lei? Multumesc
Daca contul de capital social era al firmei, atunci foloseam ct.581, dar in situatia de fata nu stiu cum sa procedez.



#2 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 10 May 2017 - 12:12 PM

Trebuie vazut, in 2013, cum s-a facut (inreg.) varsarea capitalului social subscris, fiindca sigur s-a facut de vreme ce ai Sc 1012 cu cei 200 lei. Presupun ca NC a fost 5121 = 456 ... cu 200 lei. Ce s-a intamplat mai departe cu ei ? Cand ati alimentat contul bancar operational, pt prima data, ati plecat de la sold zero ?

Ai intrebat la banca ce este cu acei bani aparuti atat de tarziu ?




#3 mihaci

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 493 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 11 May 2017 - 09:49 AM

Buna dimineata, multumesc pentru raspunsuri. Nu stiu cum s`a inregistrat capitalul social varsat deoarece nu am lucrat eu contabilitatea firmei pana acum, cu fostul contabil firma nu mai are legatura. In contul curent al firmei in anul infiintarii, exista o depunere de 200 lei la cateva luni de la infiintarea firmei plecand de la sold 0, dar este``depunere numerar lei``, nimic despre ``capital social``, asa cum este mentionat de ex, in extras, cand s`a depus de al doilea asociat, ulterior, capital social in contul curent, atunci este mentionat ``majorare capital social asociat XY``. Din suma de 200 lei s-au platit comisioane bancare.
Mentionez ca in anul 2015 contul curent s-a inchis din lipsa de operatiuni timp de mai multe luni, asa mi`a comunicat asociatii.
In anul 2016 s-a deschis un alt cont curent, cont in care in prima luna au aparut cei 200 lei, transfer capital social de la primul asociat.
Banca nu m`a lamurit, mi`a spus ca nu exista decat acest cont curent al firmei, iar suma virata ca fiind capital social din contul primului asociat a fost virata pentru ca asociatul a inchis contul personal. Acum eu trebuie sa inchid anul 2016 si sa fac bilantul, nu vreau sa las acea suma in ct.473 pentru ca oricum nu as sti cum sa o rezolv nici in 2017.
Eu stiu ca exista un cont pe numele firmei ``cont capital social`` din care se vira apoi suma in contul curent , eu asa am intalnit mereu, este prima data cand ma confrunt cu situatia descrisa.

Cum este corect sa inregistrez acea suma astfel incat sa pot definitiva anul 2016?

Multumesc



#4 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 11 May 2017 - 10:52 AM

din faptul ca ai doar 200 lei in ct. 1012, cand ar fi trebuit sa ai 400 lei capital majorat (cate 200 lei de fiecare asociat) deduc ca nu este inreg. o subscriere si/sau o varsare a unei parti a capitalului social de 400 lei.

ar trebui sa ai in ct 1012 cei 400 lei, sa nu ai sold la ct 1011 si nici la ct 456.
inreg. pt capital sunt :
- subscriere
456 = 1011 ... 200 lei
- varsare
5121 = 456 si 1011 = 1012 ..... cate 200 lei

in acest fel majorezi capitalul la 400 lei si ai intrarea in cont de 200 lei.



#5 mihaci

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 493 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 11 May 2017 - 09:51 PM

Buna seara, multumesc pentru raspuns, imi cer scuze, eu am gresit ceva: in balantele dupa marirea capitalului social ct. 1012 are sold 400 lei iar inregistrarile sunt asa cum le stim. Inainte de marirea capitalului social era asa cum am scris in primul mesaj, ct.1012 cu 200 lei si sold banca 0.
Nu inteleg ce este cu contul acela personal al primului asociat, scrie ``dep colaterale soc. in curs de infiintare``.
Anul trecut in acel cont au fost virati in mod eronat niste bani incasati de la un client, bani care apoi au fost virati din contul asociatului in contul curent al firmei si in plus, acei 200 lei ``transfer capital social``.
Cum sa inregistrez acesti 200 lei ?
Eu stiu ca initial exista contul de capital social al firmei, unde se depune capitalul social, suma apoi se vireaza in contul curent al firmei, de unde, de obicei, asociatul retrage banii.
Aici imi lipseste contul de capital social, ar putea fi acest cont personal al asociatului ? sau fostul contabil a inregistrat gresit capitalul social initial?
Multumesc






Similar Topics Collapse

  Topic Forum Deschis de Statistici Ultima postare

1 useri citesc topicul

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL