Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Nelamuriri Declaratia 010 - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


Nelamuriri Declaratia 010


19 replies to this topic

#1 Miha2000

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 14 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 11 May 2017 - 08:00 PM

Buna seara ,

Imi poate spune si mie cineva cum ar trebui completata anexa referitoare la persoana responsabila cu evidenta contabila ?
Este obligatoriu ca evidenta contabila sa fie tinuta doar de un membru CECCAR sau poate fi tinuta in continuare si de persoane cu studii superioare nemembre ale corpului ?
Sunt economist de profesie , lucrez in contabilitate de peste 35 de ani, dar NU sunt membra CECCAR. In prezent , am un SRL ( cu cod CAEN 6920 infiintat in 2007 ) prin care imi desfasor activitatea . Conform Legii 82/1991, stiu ca am dreptul sa tin contabilitatea , chiar daca nu sunt membra CECCAR .
Si as vrea sa mai stiu daca trebuie sa depunem aceasta declaratie de fiecare data cand se preia o firma noua (se schimba contabilul), trebuie sa o depunem pentru firmele existente in prezent pentru actualizarea bazei de date a fiscului sau care va fi procedura ?

Va multumesc mult ,
Dorina Neagoe.



#2 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 12 May 2017 - 12:28 PM

Se poate tine conta ca simplu economist NUMAI cu CIM (indiferent de durata/luna) pe fct de contabil-sef sau director economic, cf art. 10 (2) din L82/1991 republicata, cu modif....ulterioare ..., adica asta :
(2) Contabilitatea se organizează şi se conduce, de regulă, în compartimente distincte, conduse de către directorul economic, contabilul-şef sau altă persoană împuternicită să îndeplinească această funcţie. Aceste persoane trebuie să aibă studii economice superioare. Prin persoană împuternicită să îndeplinească funcţia de director economic sau contabil-şef se înţelege o persoană angajată potrivit legii, care are studii economice superioare şi care are atribuţii privind conducerea contabilităţii entităţii.
________________________________________________________

Modificarile sunt cuprinse in OPANAF 1382/27.04.2017 publicat in MO din 10.05.2017 si vizeaza NUMAI art. 10 (3) din L82/1991. adica :
L 82/1991, Art. 10 (3) Contabilitatea poate fi organizată şi condusă pe bază de contracte de prestări de servicii în domeniul contabilităţii, încheiate cu persoane fizice sau juridice, autorizate potrivit legii, membre ale Corpului Experţilor Contabili şi Contabililor Autorizaţi din România.

EXTRAS INSTRUCTIUNI :

Coloana "Denumire/Nume, prenume persoană autorizată potrivit legii, membră a Corpului Experților Contabili și Contabililor Autorizați din România" se completează cu denumirea persoanei juridice sau cu numele și prenumele persoanei fizice, după caz, care asigură organizarea și conducerea contabilității conform prevederilor art. 10 alin. (3) din Legea nr. 82/1991, republicată, cu modificările și completările ulterioare
Coloana "Cod de identificare fiscală (CIF/CNP)" se completează cu codul de înregistrare fiscală acordat la înregistrarea fiscală, înscris în certificatul de înregistrare fiscală sau codul numeric personal, în cazul persoanei fizice
Coloana "Număr contract" se completează cu numărul contractului de prestări servicii încheiat în domeniul contabilității
Coloana "Data încheierii contractului de prestări servicii în domeniul contabilității" se completează cu data încheierii contractului

Ordinul a intrat in vigoare pe 10 mai, asa ca atentie la termenul de depunere :
- 30 zile de la
* data infiintarii potrivit legii, in cazul persoanelor juridice, asocierilor și al altor entitati fara personalitate juridica;
* data eliberarii actului legal de functionare, data inceperii activitatii, data obtinerii primului venit sau dobandirii calitatii de angajator, dupa caz, in cazul persoanelor fizice.
- 15 zile pentru modificarile ulterioare inregistrarii fiscale (deci, inclusiv la schimbarea persoanei/ firmei care conduce contabilitatea)

Aceste noi elemente au legatura cu analiza riscului fiscal la inreg. in scopuri de TVA (urmare a desfiintarii D088). ANAF considera ca prezenta unei pers. membra CECCAR care tine conta firmei scade riscul fiscal ! Desigur ca CECCAR a insistat f mult pt introducerea acestei anexe.
COMUNICAT CECCAR
http://www.ceccarbh....municat-ceccar/
http://www.ceccarbucuresti.ro/
Demersurile CECCAR în privința modificării Formularului 010 Declarație de înregistrare fiscală/ Declarație de mențiuni/ Declarație de radiere pentru persoane juridice, asocieri și alte entități fără personalitate juridică s-au concretizat, ANAF anunțând că propune modificarea declarației amintite, în sensul introducerii în cuprinsul acesteia, a informațiilor referitoare la organizarea și conducerea contabilității contribuabililor pe bază de contracte de prestări servicii în domeniul contabilității, conform art. 10 alin. (3) din Legea nr. 82/1991, republicată, cu modificările și completările ulterioare.

De asemenea, în strânsă legătură cu cele menționate, vă informăm că Agenția Națională de Administrare Fiscală propune și modificarea Formularului 098 Cerere de înregistrare în scopuri de taxă pe valoarea adăugată, conform art. 316 alin. (1) lit. a) din Codul fiscal, precum și a instrucțiunilor de completare a acestuia, fiind propusă introducerea de informații cu privire la organizarea și conducerea contabilității contribuabililor.

Salutăm, pe această cale, demersurile ANAF pentru încurajarea și susținerea măsurilor de reducere a riscului de neconformare la nivelul mediului de afaceri, pentru asigurarea unui mediu concurențial corect, inclusiv în domeniul contabilității.




#3 kmkz

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 399 Postari:
  • Gender:Not Telling

Postat 12 May 2017 - 01:32 PM

Doamna are SRL, nu are treaba cu CECCAR, facturează servicii. Cine-i fraier, plătește cotizații fixe, variabile, cursuri, carnete, ștampile. Sau contribuții la salarii.



#4 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 12 May 2017 - 01:47 PM

Am scris pt toata lumea interesata fiindca oricum e subiect de interes ! :smile:



#5 Miha2000

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 14 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 12 May 2017 - 05:30 PM

Multumesc tuturor pentru raspunsuri ;
Da, intradevar am un SRL prin care imi desfasor activitatea , pentru ca am fost nevoita sa-l infiintez. In anul 2016 , am ramas fara un loc de munca , intrucat institutia la care lucram s-a desfiintat si , oricat de mult m-am straduit nu mi-am mai putut gasi un loc de munca (eu fiind ceva mai avansata in varsta ). Asa imi pot plati singura contributiile salariale fara nicio problema . Mi-as fi dorit sa devin membru CECCAR , dar asa cum am spus , as termina stagiul de practica cam in perioada in care ar trebui sa-mi depun dosarul de pensionare .
Inca o data va multumesc tuturor pentru raspunsuri si va doresc mult succes .

Dorina Neagoe.



#6 mgabi

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1344 Postari:
  • Gender:Female

Postat 13 May 2017 - 10:40 AM

Eu am inteles din text ca in declaratie vor completate datele doar in cazul in care contabilitatea este externalizata (cum spunea Otilia)

Pe de alta parte, ei mai spun ca ANAF considera ca prezenta unei pers. membra CECCAR care tine conta firmei scade riscul fiscal!

Asta suna putin a discriminare, adica un economist (dir.economic) angajat reprezinta pentru societate un risc, pe cand un birou de contabilitate nu!
Hai sa-i concediem pe toti economistii !

Asta este o aberatie, pentru ca un economist (unul adevarat) care sta toata ziua la societate si are sub priviri tot ce misca va fi totdeauna o alegere mai potrivita (sigur, atunci cand volumul activitatii justifica alegerea)



#7 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 13 May 2017 - 11:43 AM

Perfect de acord cu Gabi ! Din pacate ... :sad:

Asta-i o discutie veche de multi ani ... si adusa in actualitate de actiuni ale CECCAR care, din timp in timp, mai dau la glezne economistilor incercand sa-i scoata cat mai mult din peisajul contabil si fiscal.
Pe forum au fost discutii ample si in contradictoriu pe tema "economisti membrii CECCAR vs economisti nemembri" si cred ca acele controverse au ramas la fel de incinse. CECCAR doreste sa forteze economistii sa intre in aceasta organizatie pt ca asta ii aduce bani-bani-bani !! E f simplu sa le intelegem strategia ...

Practica ne-a aratat tuturor ca nu nivelul profesional este cel care face dif. reala si constanta intre cele 2 "categorii", ci mai degraba unele beneficii de imagine aduse de titulatura "expert" si de faptul ca se poate infiinta o firma de conta de catre un expert, dar nu si de catre un economist simplu, fie el chiar si absolvent al unei facultati de finante-contabilitate; la asta mai adaugam si restrictia data economistilor NEmembrii CECCAR ref. la existenta obligatorie a unui CIM incheiat exclusiv pe functie de conducere economica, pt a putea semna bilantul unei firme.

Personal, mi se pare un nou abuz din partea CECCAR in cardasie cu ANAF, abuz bazat pe aceeasi abordare discriminatorie legata de apartenenta la o organizatie profesionala care, in mod cert, si-a demonstrat limitele de pregatire a "absolventilor", iar discutiile din toti acesti ani si chiar participarea unor experti contabili la temele de pe forum, au aratat aceasta limitare, fara nici un dubiu.

Este de inteles efortul CECCAR de a-si promova membri, poate e chiar de laudat privindu-l strict ca datorie fata de acestia, insa mi se pare urat din partea ANAF sa se preteze la asemenea masuri discriminatorii care au mai mult o componenta mercantila pt CECCAR si mai putin un interes profesional general, adica o atenuare reala a riscului fiscal pt firme.
Interesant ar fi sa aflam cate puncte valoreaza asta la evaluarea riscului, ca sa stim cat conteaza cu adevarat.



#8 lili.ana

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 23 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:BUCURESTI

Postat 15 May 2017 - 12:15 PM

Buna ziua.

Va rog sa ma lamuriti si pe mine, caci nu-mi este clar. Trebuie sa depun 010 in cazul in care sunt angajata cu CIM in functia de contabil sef (nu sunt membru CECCAR)? Si daca raspunsul este da, care este ultima zi in care pot depune aceasta declaratie?

Va multumesc.



#9 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 15 May 2017 - 01:01 PM

Am raspuns deja la aceasta intrebare ! Aveti bunavointa minima de a citi macar mesajele de la inceputul topicului, in special postul 2.



#10 carolina3

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 349 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:bucuresti
  • Interests:contabilitate

Postat 15 May 2017 - 04:14 PM

Oare in 15 zile de la data de 10.05.2017 trebuie sa depunem D010 si sa declaram firma care ne tine contabilitatea?
Aceasta se poate numi "modificare ulterioara inregistrarii fiscale"?



#11 mgabi

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1344 Postari:
  • Gender:Female

Postat 15 May 2017 - 07:07 PM

Dupa parerea mea orice contract de contabilitate externalizata incheiat/incetat dupa data de 10 mai se raporteaza in 010.
Situatia existenta nu se raporteaza, cat timp nu exista modificari.

Alte opinii?



#12 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 16 May 2017 - 08:34 AM

De acord cu Gabita ! :smile:
Am sunat si la asistenta contribuabil si am primit confirmarea, stiu ca asta va linisteste, dragilor, mai mult decat ce zicem noi ... :biggrin2: .
Oricum sunt clare si intructiunile care spun ca se depune la infiintare si la modificari. Deci, pana nu intervin modificari, nu trebuie sa depuneti.
Am avansat ideea de a se intocmi de catre ANAF un material informativ legat de anexa la D010 fiindca totusi contabilii au unele neclaritati si astfel toata lumea va fi lamurita. Mi s-a spus ca e in pregatire si va fi publicat. O sa urmaresc asta si vi-l aduc pe forum de indata ce apare.

Anexa este preluata din D088 care s-a abrogat. In D088 exista aceasta rubrica ref. la cine tine conta.
Personal, ma gandeam ca CECCAR va folosi in continuare parghia asta de control asupra membrilor sai practicanti si ca are deja un protocol cu ANAF in acest sens, inca de la introducerea D088. Si ANAF poate culege niste date de aici, desi eu cred ca mai bine i-ar servi introducerea acestor informatii in declaratii fiscale utilizate des de catre o firma.



#13 cristina2002

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 1 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:BUCURESTI, ROMANIA

Postat 16 May 2017 - 01:07 PM

Buna ziua,

Numele meu este Cristina-Mihaela, economist, PFA COD 6920 Activitati de contabilitate si audit financiar, nememra CECCAR .
In situatia data, si in conformitate cu OP ANAF 1382/27,04,2017 pot efectua activitate de evidenta contabila?

Cristina2002



#14 kmkz

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 399 Postari:
  • Gender:Not Telling

Postat 16 May 2017 - 01:47 PM

Art. 10 (3) Contabilitatea poate fi organizată și condusă pe bază de contracte de prestări de servicii în domeniul contabilității, încheiate cu persoane fizice sau juridice, autorizate potrivit legii, membre ale Corpului Experților Contabili și Contabililor Autorizați din România.

Dacă nu sunteți membru CECCAR, trebuie să încheiați contract de muncă, cu condiția să aveți studii superioare.

Un SRL sau un PFA, care nu este membru CECCAR, dar conduce contabilitatea unei societăți, este în afara cadrului legal și face concurență neloială.

Pe vremuri, Registrul Comerțului nu accepta (la obiect de activitate) codul CAEN de contabilitate decât cu acordul CECCAR.

Probabil că nu aveți habar cam cât costă deținerea calității de membru CECCAR. Nici din punct de vedere bănesc, nici din punct de vedere al efortului profesional.

V-aș întreba dacă vă convine să vă urcați într-un taxi pirat?



#15 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 17 May 2017 - 02:15 PM

Dupa parerea mea, daca va limitati la introducere date si prelucrarea lor pana la nivel de bilant, sunteti in afara oricarei concurente neloiale.
Pe de alta parte, cata vreme ONCR v-a inregistrat firma cu acel cod CAEN, rezulta ca puteti desfasura orice activitate permisa de acel cod.
Cu toate astea, aspectul cel mai important, chiar eliminatoriu dpv legal, este art. 10, alin (2) si (3) din Legea contabilitatii (L.82/1991) care prevede acolo f clar cine poate tine conta si in ce conditii - colegul nostru @kmkz avand perfecta dreptate. Nu este vizata partea de consultanta, de management.

Cu alte cuvinte, chiar daca v-ati putut infiinta legal ca PFA pe cod CAEM 6920, nu va puteti asuma raspunderea / nu puteti conduce contabilitatea unei entitati (nu puteti semna bilantul) decat in conditiile Legii contabilitatii, art. 10 (2) sau (3), adica fie angajandu-va cu CIM pe o functie de conducere economica (indiferent de durata zilnica/lunara a ctr. de mca), fie devenind expert contabil membru CECCAR .

Succes ! :smile:



#16 kmkz

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 399 Postari:
  • Gender:Not Telling

Postat 17 May 2017 - 03:56 PM

Desigur,
6311 Prelucrarea datelor, administrarea paginilor web și activități conexe - este una,
6920 Activități de contabilitate și audit financiar; consultanță în domeniul fiscal - este cu totul altceva.

Ca să bag bățul prin gard și mai adânc, pot să vă spun că există opinii conform cărora conducătorul compartimentului financiar contabil poate fi o persoană cu normă întreagă (adio timp parțial), mai mult, că un compartiment trebuie să aibă minim două persoane, pentru ca una din ele să fie conducătorul compartimentului financiar contabil.



#17 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 17 May 2017 - 04:46 PM

Odata cu modificarile aduse Legii contabilitatii prin OUG nr. 37/2011 (art. 10, alin 3^1 = CA de 35.000 euro/ sistem simplificat, abrogat intre timp), economistii au putut sa-si deschida PFA-uri cu cod CAEN 6920, fara a fi membrii CECCAR !

6920 Activitati de contabilitate si audit financiar; consultanta in domeniul fiscal
Aceasta clasa include:
-servicii de inregistrare a tranzactiilor comerciale pentru firme sau altii
-pregatirea sau auditul conturilor financiare
-examinarea conturilor si certificarea acuratetii lor
-servicii de intocmire a documentelor de impozitare pentru persoane fizice si firme
-activitati de consultanta si reprezentare a clientilor in fata organelor fiscale

Observ ca nu zice nimic de situatiile financiare anuale sau de raportari contabile semestriale (in limbaj uzual = bilanturi) .... ci numai de documente de impozitare, adica declaratii fiscale (din ce inteleg eu); deci, din acest pdv nu e nicio concurenta cu membrii CECCAR.

Ref la celalalt aspect, pana nu se schimba alin (2) al art 10, "o persoana angajata potrivit legii" este una cu CIM (fiindca asta e singura forma de angajare, de a fi salariat), chiar si cu 1 ora/luna.
In rest, da ... logic e sa ai pe cineva in subordine ca sa fii sef, dar nu am auzit pana acum sa se fi sanctionat in vreun fel faptul ca exista angajati pe functii de conducere fara sa aiba subordonati. De ex, ma gandesc la patronii de mici firme, care lucreaza singuri fiind proprii angajati ca director ...
In afara de asta, nu se poate nega unui absolvent de studii economice superioare dreptul de a profesa si in domeniul contabil, oricat si-ar dori-o CECCAR, mai ales unui absolvent de finante-contabilitate - asta ar fi chiar maxima si oricum ar fi neconstitutionala aceasta limitare a dreptului la munca, ca sa nu mai vb de importanta disproportionata acordata obtinerii titulaturii de expert vs 4 ani de studii universitare de profil. Adica, sa negi dreptul unui absolvent de finante-contabilitate de a-si infiinta o firma de conta sau de a deveni PFA cu drept complet de semnatura pe bilanturi, deja este un mare abuz care ar trebui corectat legislativ.

CECCAR + guvernantii au limitat activitatea contabila si fiscala a economistilor prin fel si fel de ingradiri de-a lungul anilor, insa cred ca deja s-a ajuns la limita si nu mai au ce "taia" fara a da piept cu CCR si CEDO, ceea ce cred ca stiu si ei f bine.



#18 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 18 May 2017 - 12:10 PM

Inca nu am reusit sa aflu cate puncte face anexa de la D010, aveti informatii certe, oameni buni ? :smile:



#19 carolina3

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 349 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:bucuresti
  • Interests:contabilitate

Postat 25 May 2017 - 11:01 AM

Comunicat de presa ANAF
https://static.anaf....52_cp%20542.pdf



#20 kmkz

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 399 Postari:
  • Gender:Not Telling

Postat 25 May 2017 - 01:32 PM

Bine ca s-a clarificat - nu se depune de firmele existente, doar in situatia unor modificari.
Comunicatul finantelor vine dupa un comunicat CECCAR, unde presedintele Robert Aurelian Șova, cu un tupeu egalat doar de propria prostie, spunea ca "toți contribuabilii ar trebui să depuna" pana in 25.05.






Similar Topics Collapse

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL