Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
investitie sau cheltuiala materiala? - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


- - - - -

investitie sau cheltuiala materiala?

3 replies to this topic

#1 dianaco

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 4 Postari:

Postat 19 May 2017 - 09:20 AM

Buna ziua, sunt contabil la o institutie publica si ma confrunt cu urmatoarea problema: am prins pe lista mea de investitii urmatoarele doua lucrari :"Lucrari de reparatii drumuri prin pietruire" si "Lucrari de intretinere drumuri" si recent mi s-a spus ca le-am incadrat gresit la investitii si ca trebuiau cuprinse la cheltuieli materiale..Cum ar fi fost mai bine sau cat de gresit e?



#2 kamtech

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 38 Postari:

Postat 19 May 2017 - 05:29 PM

Ca să aflăm răspunsul exact vom face o analogie și ne vom referi la altceva, de exemplu o mașină.
Fapt este că mașina, ca și drumul dumneavoastră, trebuie întreținută.

Deci nu facem o mașină nouă dar mai schimbăm uleiul, spălăm tapițeria, adică o întreținem.
Sau, dacă s-a stricat îi schimbăm bucșele, un rulment, adică o reparăm

Dar în nici unul din cazuri nu vom obține o mașină de valoare mai mare sau o mașină nouă ci e aceeași mașină.
Dacă însă am fi schimbat motorul Daciei cu un motor de BMW, i-am fi aurit barele de protecție și capacele la roți și i-am fi adăugat un sistem computerizat de control ar fi fost o investiție, pentru că o Dacia cu motor de BMW, bare aurite și computer de bord e cu totul altceva decât o Dacia normală.

La fel și în cazul drumului dumneavoastră, nu ați obținut un drum nou, unul de valoare mai mare sau o autostradă cu 4 benzi, e același drum dar nu mai are gropi sau porțiuni cu noroi.

In concluzie, este clar că lucrările de întreținere sau reparații nu sunt investiții.
Investiții ar fi fost doar dacă în urma lucrărilor am fi obținut un drum nou, sau un drum mai lat, nu tot un drum ca cel dinainte, e adevărat, puțin mai bun pentru că a fost reparat.

Diferența este foarte mare, dacă în cazul unei investiții obținem un lucru nou, sau un lucru de valoare mai mare, valoare sau diferența de valoare care se reflectă în profit pe o durată egală cu perioada de amortizare a investitiei respectve, în cazul unei reparații sau a unei lucrări de întreținere cheltuiala se reflectă în profit în momenul reparației.




#3 trikule

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 150 Postari:
  • Gender:Male

Postat 20 May 2017 - 01:09 PM

Daca nu ai inteles ce a vrut sa spuna kamtech, o sa incerc si eu sa explic. Lucrarile de intretinere sunt acele lucrari care mentin parametrii de functionare ai MIF. Reparatia curenta este activitatea care aduce la valoarile initiale parametrii de functionare ai MIF dar nu influenteaza durata de viata a acestuia. Reparatia capitala este mai complexa si aduce imbunatatiri ale parametrilor intiali ai MIF modificandu-i durata de functionare. Modernizarea inseamna imbunatatirea parametrilor intiali crescand valoarea MIF precum si durata de functionare (in acest caz vor trebui amortizate costurile cu modernizarea). Investitia inseamna crearea unui MIF nou.
Asa stiu eu, sper sa fiu corectat acolo unde gresesc !

Extras din Normele 1917:
"Cheltuielile ulterioare efectuate cu un activ fix corporal dupa achizitionarea, finalizarea acestuia sau primirea cu titlu gratuit care au drept scop mentinerea parametrilor functionali stabiliti initial, se inregistreaza in conturile de cheltuieli atunci cand sunt efectuate (reparatii curente).
Cheltuielile ulterioare vor majora costul activului fix corporal atunci cand au ca efect imbunatatirea performantelor fata de parametrii functionali stabiliti initial (modernizari) sau marirea duratei de viata utile (reparatii capitale) si conduc la obtinerea de beneficii economice viitoare.
Obtinerea de beneficii economice viitoare se poate realiza fie direct prin cresterea veniturilor, cresterea potentialului de servicii furnizate, fie indirect prin reducerea cheltuielilor de intretinere si functionare.
In cazul cladirilor, investitiile efectuate trebuie sa asigure protectia valorilor umane si materiale si imbunatatirea gradului de confort si ambient sau reabilitarea si modernizarea termica a acestora.
La expirarea contractului de inchiriere valoarea investitiilor efectuate la activele fixe luate cu acest titlu, se scad din contabilitatea institutiei publice care le-a efectuat si se inregistreaza in contabilitatea institutiei care le are in patrimoniu sau a agentului economic, pentru a majora corespunzator valoarea de intrare a activelor fixe respective, potrivit contractelor incheiate."

Aproape ca am stiut !!!!!!!

Aceasta postare a fost editata de trikule: 20 May 2017 - 01:10 PM




#4 dianaco

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 4 Postari:

Postat 22 May 2017 - 12:12 PM

Multumesc frumos pentru raspunsuri.






Similar Topics Collapse

  Topic Forum Deschis de Statistici Ultima postare

1 useri citesc topicul

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL