Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
angajare cetatean ue - inregistrare in revisal dupa obtinere NIF - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


angajare cetatean ue - inregistrare in revisal dupa obtinere NIF

5 replies to this topic

#1 Alina Vector

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 3 Postari:

Postat 21 May 2017 - 04:00 PM

Buna ziua,

Rog ajutor urgent pe urmatoarea speta: trebuie sa fac angajarea in Romania a unui catetean UE. Dupa semnarea contractului voi face inregistrarea in REVISAL utilizand datele de identificare din cartea de identitate a acestuia, iar pasul urmator este obtinerea NIF.
Va rog sa imi spuneti daca dupa obtinerea NIF este necesar sa se faca modificare in REVISAL si sa se treaca NIF-ul obtinut.

Multumesc!



#2 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 22 May 2017 - 09:26 AM

Da, este necesar !
Trebuie sa modifici ID-ul din Pasaport, introdus initial, cu NIF-ul obținut.

Atentie : Pana la obtinerea NIF pentru acel salariat nu vei putea transmite D112 valida pt acel salariat !

Daca se va obtine si un permis de sedere, atunci trebuie modificat si tipul de autorizatie, din "pasaport" in "permis de sedere" si apoi retransmis Revisal.




#3 Alina Vector

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 3 Postari:

Postat 22 May 2017 - 09:59 AM

Multumesc frumos pentru raspuns!
Vom depune pt NIF deindata ce avem ctr semnat. Am inteles ca dureaza cca 2 saptamani pana il obtinem, asa ca ne incadram in timp pana la termenul de depunere 112.



#4 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 22 May 2017 - 11:08 AM

Chiar daca nu va incadrati, nu-i o jale fiindca se poate face rectificativa. Intocmiti restul actelor corect (salarii, pontaje, condici, etc), eventual platiti mai mult la ctb. si impozit cu cat ar fi si pt salariatul din UE, urmand sa va reglati cu rectificativa.
Eu asa as face ... :smile: ca sa nu platesc, apoi, majorari.

ca sa-ti fie mai usor cu sumele, genereaza D112 cu toti salariatii, fara validare, doar ca sa vezi cat datorezi per total.



#5 Alina Vector

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 3 Postari:

Postat 26 May 2017 - 12:34 PM

Vezi postareaOtilia Alupei, la 22 May 2017 - 11:08 AM, a spus:

Chiar daca nu va incadrati, nu-i o jale fiindca se poate face rectificativa. Intocmiti restul actelor corect (salarii, pontaje, condici, etc), eventual platiti mai mult la ctb. si impozit cu cat ar fi si pt salariatul din UE, urmand sa va reglati cu rectificativa.
Eu asa as face ... :smile: ca sa nu platesc, apoi, majorari.

ca sa-ti fie mai usor cu sumele, genereaza D112 cu toti salariatii, fara validare, doar ca sa vezi cat datorezi per total.
Multumesc frumos pentru raspuns!!! :-)
Sa ai o zi excelenta!



#6 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 26 May 2017 - 12:54 PM

Cu drag si alta data ! :smile:
Numai bine !






Similar Topics Collapse

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL