Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
LIPSA IN GESTIUNE - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


LIPSA IN GESTIUNE

7 replies to this topic

#1 ctanela

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1277 Postari:
  • Location:constanta

Postat 08 July 2005 - 06:12 PM

Vreau si eu o parere.
Daca in urma inventarierii se constata o lipsa in gestiunea de marfuri, comisia decide ca nu este imputabila, iar firma este platitoare de impozit pe venit (microintreprindere), in afara de colectarea TVA, se mai face si venit si se calculeaza 3% :shock: ??



#2 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 08 July 2005 - 06:16 PM

Nu, nu ! Se descarca gestiunea prin 607 si gata.




#3 ctanela

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1277 Postari:
  • Location:constanta

Postat 08 July 2005 - 06:30 PM

ALUPEI OTILIA a spus:

Nu, nu ! Se descarca gestiunea prin 607 si gata.

Asa am zis si eu, dar am avut au control de la fisc si au reprosat administratorului ca nu a imputat suma, iar in procesul verbal au mentionat ca nu s-a "inregistrat in contabilitate" imputarea lipsurilor si au calculat impozit pe venit.



#4 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 08 July 2005 - 08:45 PM

Trebuia sa le ceri baza legala pt. obligativitatea imputarii. Iti spun eu ce au crezut (nu ca asta ar fi suficient pt. ce au facut)... au crezut ca ati vandut fara factura si de aceea v-au facut impozitarea, numai ca trebuiau si niscaiva elemente care sa conduca la aceasta concluzie, fie ea si nedovedita. Exista baza legala si n-o stiu eu?
Spune-mi, te rog, de unde s-a tras lispsa in gestiune? Poate e ... o ghidusie... http://www.conta.ro/...tyle_emoticons/default/wink.gif



#5 ctanela

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1277 Postari:
  • Location:constanta

Postat 08 July 2005 - 08:59 PM

Firma respectiva vinde en gros legume si fructe si are pierderi provenite din deprecieri in cea mai mare parte (li se strica lazi intregi de marfa de pe o zi pe alta).
Baza legala le-am cerut-o si eu. Prima data mi-au aratat 306. Mi-a venit si sa rad. Am incercat sa le explic ca daca erau platitori de impozit pe profit era considerata cheltuiala nedeductibila si atunci "statul era multumit". Degeaba.
Oricum vom face contestatie.



#6 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 10 July 2005 - 01:09 AM

ctanela a spus:

Oricum vom face contestatie.
Foarte bine, fiindca stiu cazuri in care s-a castigat, deci nu e imposibil! Mai ales ca, pana iese la un fel, nu trebuie sa platiti diferente de impozit si/sau amenzi.

Mult succes! :)



#7 ctanela

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1277 Postari:
  • Location:constanta

Postat 10 July 2005 - 01:49 PM

ALUPEI OTILIA a spus:

ctanela a spus:

Oricum vom face contestatie.
Foarte bine, fiindca stiu cazuri in care s-a castigat, deci nu e imposibil! Mai ales ca, pana iese la un fel, nu trebuie sa platiti diferente de impozit si/sau amenzi.

Mult succes! :)

Multumesc. Sa speram ca nu ne vom bate cu morile de vant.



#8 NEGRUT ANCA

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 62 Postari:

Postat 27 August 2005 - 10:40 AM

Ce documente ati intocmit pt marfurile aruncate?Aveti un model de PV?






Similar Topics Collapse

1 useri citesc topicul

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL