Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Scadere marfa din gestiune dupa vanzare - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


Scadere marfa din gestiune dupa vanzare

gestiune stoc monetar raport z
3 replies to this topic

#1 Person123

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 2 Postari:

Postat 02 July 2017 - 11:12 AM

Buna ziua,

am o dilema in legatura cu stocurile de marfa din gestiunea din care vand. Daca inregistrez monetarele (rapoartele z), cum scad si marfa vanduta din gestiune? Raportul de gestiune zilnic este generat corect de catre programul de contabilitate, dar in balanta de gestiune marfa apare ca e inca acolo. Sunt la inceput cu activitatea firmei si de aceea adresez o intrebare atat de rudimentara. Nu am probleme cu alte aspecte, cum ar fi transferuri intre gestiuni, bonuri de consum, predare etc. Daca as vinde cu factura, marfa ar scadea automat de pe stoc, dar in situatia cu monetarele nu stiu cum sa procedez mai departe. Ce fel de hartii trebuie sa fac ca stocurile sa reflecte ce a ramas dupa ce s-a vandut, pentru ca raportul de gestiune imi arata doar sumele de bani. Eu vreau sa inregistrez totul in program, incerc sa evit sa scriu de mana cat se poate de mult, doar facturile si chitantele fac exceptie. Mentionez ca am o intreprindere individuala, asadar lucrurile sunt simple pe alte planuri.



#2 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 03 July 2017 - 11:52 AM

Programul de conta ar trebui sa aibe modul pt descarcarea de gestiune a marfii vanduta cu amanuntul (cf. raportului de gestiune zilnic). Poate ca chiar are, dar nu i-ai dat dat tu executarea acestei descarcari, sau poate ca n-are si atunci ar trebui sa-ti actualizezi prg. de gestiune.
Spui ca face desc. dupa fact. emise, asa ca eu ma gandesc ca are si pt vanzarea cu amanuntul fara factura (asa ar fi logic), deci as zice sa te mai uiti prin el sau sa vb cu furnizorul prg.

Cred ca situatia ar trebui rezolvata de la radacina, altfel vei avea aceeasi pbl. in fiecare luna : o parte a gestiunii o descarca, o parte nu ... :sad:




#3 Person123

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 2 Postari:

Postat 06 July 2017 - 08:32 PM

Multumesc foarte mult! O sa fac descarcare de gestiune. Programul nu face asta automat, e un program mai ieftin, dar optiunile exista.



#4 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 07 July 2017 - 11:57 AM

Cu drag si alta data ! :smile:






Similar Topics Collapse

1 useri citesc topicul

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL