Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
diurna institutii publice - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


- - - - -

diurna institutii publice

3 replies to this topic

#1 dianaco

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 4 Postari:

Postat 13 July 2017 - 01:13 PM

Buna, imi poate spune cineva daca este legal sa se deconteze diurna unui angajat intr-o institutie publica in conditiile in care are asigurat cazare, masa si transport? Daca da puteti sa precizati cadrul legal? multumesc frumos.



#2 ReM

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 3 Postari:

Postat 14 July 2017 - 09:18 AM

Hotarare nr. 1.860 din 21 decembrie 2006 (actualizata)

Indemnizația de delegare și de detașare
art. 9
Persoana aflată în delegare sau detașare într-o localitate situată la o distanță mai mare de 5 km de localitatea în care își are locul permanent de muncă primește o indemnizație zilnică de delegare sau de detașare de 17 lei, indiferent de funcția pe care o îndeplinește și de autoritatea sau instituția publică în care își desfășoară activitatea.
----------------------*




#3 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 14 July 2017 - 10:43 AM

HG 1860/2006, Art. 30.
(1) Persoanei detașate în afara localității în care își are locul permanent de muncă i se asigură, prin grija unității la care este detașată, cazarea gratuită în clădiri ori în spații închiriate de aceasta, în limita tarifelor legale. În aceste situații, cheltuielile de cazare în structurile de primire turistice nu se decontează.

Codul muncii, ART. 44

(1) ................

(2) Salariatul delegat are dreptul la plata cheltuielilor de transport și cazare, precum și la o indemnizatie de delegare, in conditiile prevazute de lege sau de contractul colectiv de munca aplicabil.
____________________________________________________

Din CM rezulta ca diurna este in plus fata de chelt. de transport si cazare, adica pt masa si alte chelt. in afara de transport si cazare. Se pune problema acordarii diurnei daca salariatul are masa asigurata. Daca e sa ma intrebati pe mine, eu cred ca nu ar mai trebui acordata diurna DACA masa servita este cel putin in valoarea diurnei legale.
Se va acorda un avans spre decontare pt chelt. de alta natura decat cele mentionate aici, urmand ca salariatul sa prezinte decont.
Daca masa acordata are o val. mai mica de 17 lei/zi, atunci se va acorda dif. de diurna.

Ca regula generala de acordare a diurnei in cazul in care nu se asigura masa de catre institutie, este important modul de facturare:
- daca se factureaza separat masa servita, atunci aceasta este asimilata indemnizatiei de deplasare,
- daca este inclusa in valoarea cazarii, atunci se considera cheltuiala de cazare si nu se asimileaza diurnei.



#4 trikule

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 150 Postari:
  • Gender:Male

Postat 15 July 2017 - 04:36 PM

Masa nu se deconteaza din ce stiu eu. Diurna se da obligatoriu. Singura masa care se deconteaza este micul dejun inclus in valoarea cazarii. Daca pe factura sunt defalcate separat cele doua elemente : cazare si masa, masa se scade din decontare.






Similar Topics Collapse

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL