Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
borderou de achizitie - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


borderou de achizitie

4 replies to this topic

#1 valeria

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 210 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Timisoara
  • Interests:sa fim cat mai buni

Postat 09 July 2005 - 01:48 PM

Am urmatoarea situatie:firma platitoare de TVA face achizitii de la populatie pentru vanzare.Va rog sa-mi spuneti daca urmatoare inregistrare este corecta sau nu: 371=% 462, 378, 4428
Mai fac precizarea ca programul de receptii nu introduce nimic pe 4428
doar in 378.vali



#2 DIANAJ

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 16 Postari:
  • Location:brasov

Postat 09 July 2005 - 02:22 PM

Firma care achizitioneaza de la persoane fizice este CONSIGNATIE????
Da-mi detalii ca sa-ti pot spune cum sa procedezi.

diana



#3 valeria

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 210 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Timisoara
  • Interests:sa fim cat mai buni

Postat 09 July 2005 - 02:27 PM

Nu.Vinde legume si fructe in piata.



#4 adela

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 15 Postari:

Postat 29 July 2005 - 09:16 AM

Inregistrarea este corecta, doar ca ar trebui ca programul de receptii sa calculeze valoare si la 4428 (TVA aferent vanzarii, din moment ce sunteti platitori de TVA). Iar la 378 sa fie calculata diferenta dintre valoarea la pret de vanzare fara TVA si valoarea la pret de cumparare. Si firma noastra achizitioneaza marfa de la persoane fizice pe baza de borderou de achizitii, iar programul de receptii face corect inregistrarile, din moment ce pun 0 la TVA deductibil si la fel procentul de TVA -0%.



#5 valeria

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 210 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Timisoara
  • Interests:sa fim cat mai buni

Postat 29 July 2005 - 07:08 PM

Multumesc pentru raspuns.Intre timp am descoperit in programul de receptie ce trebuie facut pentru a-mi face receptia cum trebuie.






Similar Topics Collapse

1 useri citesc topicul

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL