Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Impozitare dividende - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


- - - - -

Impozitare dividende

contributii sanatate dividende dividende
20 replies to this topic

#1 trifu2000

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 3 Postari:

Postat 01 August 2017 - 09:26 AM

Buna ziua,

Deoarece legislatia se modifica la noi dupa cum bate vantul, ma aflu in situatia in care trebuie sa descopar cum se aplica obligativitatea/scutirea cass/dividente - dupa modificarile codului fiscal valabile cu 1 feb 2017. Dupa cum bine stie toata lumea, codul fiscal prevedea ca pentru ianuarie 2017 se plateste obligatoriu CASS pentru dividente, iar de la 1 februarie s-a reintrodus scutirea de CASS pentru cei care au venituri din dividende, dobanzi concomitent cu salarii, pensii, venituri din cedarea folosintei bunurilor (chirii, arenda) sau PFA.

Pana aici toate bune si frumoase, doar ca firma care imi tine contabilitatea nu stie cum sa procedeze si sa ma indrume, deoarece considera ca sunt intr-o situatiea atipica. Mai precis:
- in anul 2016 am functionat si ca SRL (fara nici un angajat) si ca PFA - am platit toate contributiile sociale pe PFA, avand venituri de peste 11 mii lei (si am platit inclusiv CAS).
- in anul 2017 am functionat pana in iunie si ca PFA si ca SRL, iar in iunie am radiat PFA deoarece nu mai doream sa platesc CAS (si tineam minte din ianuarie 2017 ca este obligatoriu sa platesc CASS pentru dividende)
- nu am avut timp sa scot pana acum dividendele pentru veniturile din 2016, urmeaza sa fac lucrul asta, dar cei de la firma de contabilitatea mi-au spus ca nu conteaza ca am platit CASS in 2016 (cand am realizat veniturile), ci conteaza ce platesc in 2017, cand urmeaza sa ,,scot'' dividendele.

In situatia data:

1. Daca se calculeaza si distribuie/retrag (nu stiu termenii corecti) dividendele aferente veniturilor din 2016, in august 2017, datorez CASS pentru dividende?
2. Daca reinfiintez PFA si platesc CASS in august 2017, mai datorez CASS pe dividende pentru venitrile din 2016? Dar pentru veniturile din 2017?
3. Exista un plafon/suma minimala de plata a CASS (venituri din cedarea folosintei bunurilor - chirii, arenda - sau PFA.) pentru care se aplica scutirea de CASS/dividende (in sensul ca ar trebu cotizat minimul din ce se platese CASS aferent salariului minim pe economie)?

Va multumesc anticipat pentru rabdare si va rog sa-mi scuzati nestiinta.



#2 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 01 August 2017 - 10:20 AM

Buna, amesteci PFA cu SRL si iese o brambureala totala din cauza asta.

1. Dividende obtii numai de la SRL, nu si de la PFA. Doar pt SRL se face repartizarea profitului, NU si pt PFA.
La PFA platesti impozitul si contributiile si ai terminat, profitul ti-i poti lua si pe parcursul anului - in timp ce la SRL trebuie sa astepti anul urmator pt a intocmi situatiile financiare anuale si apoi sa iti poti ridica dividendele de la firma.

2. CAS si CASS platite pe PFA nu au nicio legatura cu contributiile datorate pt dividendele cuvenite din SRL, ele trebuie platite indiferent ca ai SRL sau nu.
Contributiile la dividendele luate din SRL pot fi influientate de cele platite pt PFA si nu invers.

3. Acestea fiind spuse, CASS la dividendele ridicate in per. de dupa 1 febr. 2017 (indiferent din ce an provin dividendele, important este anul in care ele se platesc efectiv) sunt scutite de CASS daca concomitent mai obtii si venituri din PFA la care platesti CASS.
Principiul este sa se colecteze CASS macar de la o categorie de venit dintre cele obtinute concomitent, ori prin inchiderea PFA tu ai suprimat categoria cealalta de venit pe care o mai aveai, ramanand la data ridicarii dividendelor cu o singura categorie de venit. De aceea ti-a spus firma de conta ca esti intr-o situatie atipica si ca trebui sa platesti CASS la dividendele ridicate (veniturile tale obtinute) dupa ce ai inchis PFA.

4. Indiferent daca infiintezi PFA in aug. 2017, pt veniturile obtinute pe PFA in 2016 vei plati CASS ! La fel si pt veniturile din PFA obtinute anul acesta pana la radiere si NU are nicio legatura cu dividendele pe care doresti sa le incasezi in per. urmatoare (repet, indiferent din ce an provin aceste dividende de pe SRL-ul tau).




#3 trifu2000

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 3 Postari:

Postat 01 August 2017 - 11:04 AM

Otilia,

Multumesc pentru rabdare si raspuns.

Raspunsurile 1 si 2 mi se par cat se poate de corecte, am formulat eu gresit, ar fi trebuit sa intreb: daca reinfiintez PFA si platesc contributii CASS (pentru PFA), mai datorez CASS pentru dividende din veniturile SRL?

3. Nu am ridicat dividende in 2017, inteleg ca daca redeschid PFA (sau ma angajez la propria firma), platesc CASS ca PFA sau ca angajat, si abia dupa aceea ridic dividende aferente SRL, nu se mai aplica CASS pentru ele?
4. In capul meu totul pare simplu, acum imi dau seama ca am formulat prea vag. Doream sa stiu daca este corect sa redeschid PFA, functionez ca PFA si SRL din nou, platesc CASS (si toate darile aferente) pentru activitatea PFA, si nu mai platesc CASS pentru activitatea SRL?



#4 mgabi

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1344 Postari:
  • Gender:Female

Postat 01 August 2017 - 12:27 PM

Lucrurile sunt simple si le complici inutil.

Daca esti asigurat la sanatate (salarii,pfa, etc) la data la care platesti dividendele, nu mai platesti si la ele.
Nu esti asigurat prin alte forme de venit ... fiscul iti va calcula sanatate anul viitor si-ti va trimite decizia.

Cea mai simpla solutie este sa te angajezi la firma, dar aici numai tu poti sa-ti faci estimarile (venituri, salarii) si sa vezi daca merita.



#5 trifu2000

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 3 Postari:

Postat 01 August 2017 - 12:40 PM

@mgabi, am intrebat si pentru ca, cei care-mi tin evidentele - firma de contabilitate, ma intrebasera cat am platit CASS pe PFA (inteleg acum ca nu conteaza).

Cu angajatul este intr-adevar mai simplu dpdv fiscal, dar e ceva mai complicat cu protectia muncii scl.

Multumesc!



#6 liraaur

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 3 Postari:

Postat 16 August 2017 - 11:55 AM

In 2015 am inregistrat profit pe SRL , dar nu am ridicat dividendele din lipsa de numerar.
Daca ridic dividendele in august 2017 ce mai achit la stat ? ( In 2017 am platit impoxitul aferent pe venit microintreprindere ).

Aceasta postare a fost editata de liraaur: 16 August 2017 - 11:56 AM




#7 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 16 August 2017 - 04:33 PM

In 2017 dividendele se impoziteaza cu o cotă de 5% din suma distribuita, impozitul fiind final.
Daca singurul venit este cel din dividende, atunci trebuie achitata si o cota 5.5% sanatate (CASS), aplicata la acest venit. Dividendele sunt scutite de aceasta contributie pt sanatate daca asociatii obtin si alte venituri pentru care platesc CASS, cu exceptia veniturilor din proprietatea intelectuala.



#8 Silvia Pop

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 1 Postari:

Postat 07 November 2017 - 03:22 PM

Buna ziua si multmesc anticipat pt. timpul Dvs.
Intrebare: sunt cetatean roman cu domiciliul in Ue. Am de ridicat dividende din 2012,14,16. Mi-au scris ca pe 2012 si 2014 platesc 16% impozit, pt 2016 platesc 5%. Sper sa le ridic luni. Este corect impozitul pt 2012 si 2014?
Intrebare: unde pot verifica in bilant sumele aferente profitului care este distribuit prin dividende? Ei zic ca un an au perderi, unul nu. 2016 vad ca sunt dividente chiar daca am vazut un profit pe minus. Este posibil? Intreb pt ca ceva "imi miroase" , mai ales ca ei nu ma anunta niciodata de aceste sume si nu vor sa imi vireze banii prin banca.
Va multumesc si va urez o zii buna.



#9 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 07 November 2017 - 05:55 PM

Da, este corect impozitul de 16% pt dividendele distribuite/ repartizate pana in anul 2016, chiar daca nu le-ati ridicat efectiv. Impozitul este cu retinere la sursa, adica il retine si il vireaza pt dvs platitorul de venit (= firma), pana cel tarziu pe 25 ian anul urmator distribuirii/repartizarii. De asemenea, firma v-a declarat venitul si impozitul aferent in declaratia 205 cu termen de depunere la sf lunii febr. a anului urmator celui in care vi s-au repartizat dividendele.

Dividendele distribuite si neridicate se vad in balanta la contul 457. Sumele raman pe sold pana le ridicati, chiar daca in unul dintre anii in care au stat pe sold firma a fost pe pierdere. Ca sa va dati seama mai bine de situatia dividendelor si de per. in care a avut loc repartizarea, cereti fisa contului 457.analitic pt dvs. si aveti acolo toate miscarile.

Daca dividendele nu v-ar fi fost repartizate in 2012 - 2014 si ar fi ramas ca profit nerepartizat urmand a va fi repatizate in 2016 sau chiar anul asta, atunci vi s-ar fi oprit impozit de doar 5 % cota actuala, indiferent din ce an provenea profitul, insa din ce spuneti ca v-au anuntat legat de cota de impozit pe dividende pare ca profitul a fost deja repatizat in anii mentionati, caz in care a aparut si obligatia ca pana cel mai tarziu la sf anului in care s-au repartizat sa fie scos la plata si impozitul (termenul pt plata efectiva fiind cel mentionat mai sus), chiar daca banii nu vi s-au platit efectiv.

Nu este uzual (recomandabil) sa se repartizeze dividendele inainte de a avea banii necesari pt plata lor integrala si asta exact din motivele pe care vi le-am enuntat deja. Profitul poate sta nerepartizat ani la rand.
De asemenea, trebuie avut in vedere daca plata nu s-a facut din vina dvs., caz in care va revine "vina" de a plati un impozit mai mare, asa cum a fost pana in 2016 - dar spuneti ca ei nu au vrut sa va vireze banii in cont, ceea ce inseamna ca vina este numai a lor. :sad: In acest caz, le puteti solicita macar dobanda medie bancara anuala pt sumele neplatite, pt a vi le aduce la valoarea lor actuala fiindca ele vi s-au retinut ca un depozit de care s-a folosit firma pana acum. Consultati un avocat, daca credeti ca merita efortul.

Sper ca am explicat suficient de clar, insa daca mai aveti nelamuriri va rog sa reveniti cu intrebari.

:smile:



#10 kmkz

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 399 Postari:
  • Gender:Not Telling

Postat 17 November 2017 - 10:07 AM

Nu știu dacă ați observat, dar mie mi se pare că începând cu ”revoluția fiscală” dividendele se taxează cu 10% contribuție de sănătate, pe lângă impozitul pe dividende.



#11 mgabi

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1344 Postari:
  • Gender:Female

Postat 18 November 2017 - 12:35 PM

Nu chiar toate. :biggrin2:

Daca veniturile pe un an depasesc 12 salarii minime (12 * 1900 = 22800 ... daca va fi 1900 minimul), atunci platesc o suma fixa, anume 10% la 22800 adica 2280 lei in 4 transe (si trebuie sa depuna si declaratie la fisc !)

Daca nu depasesc, atunci nu platesc si nici nu trebuie sa depuna nimic la fisc.

Aici pare o nebunie cu declaratia ... asta inseamna ca toti cei care castiga peste minim in alta forma decat cea de angajat trebuie sa depuna "minunata"!

CF+OUG.79:
(2) Veniturile care se iau în calcul la verificarea plafonului prevăzut la art. 155 alin. (2) sunt cele realizate din una sau mai multe surse de venituri, din categoriile de venituri menționate la art. 155 alin. (2), respectiv:
....... (aici intra activ.independente, asocieri, chirii,investitii, act.agricole, alte surse )
(3) Încadrarea în plafonul anual prevăzut la art. 155 alin. (2) se efectuează prin însumarea veniturilor anuale menționate la alin. (2), realizate în anul fiscal precedent.
(4) Persoanele fizice prevăzute la art. 155 alin. (2), obligate la plata contribuției de asigurări sociale de sănătate, depun anual la organul fiscal competent, până la data de 31 ianuarie inclusiv a anului pentru care se stabilește contribuția de asigurări sociale de sănătate, declarația cu privire la încadrarea veniturilor realizate în plafonul lunar, în conformitate cu alin. (3).



#12 conta_18

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 7 Postari:

Postat 27 February 2018 - 11:42 AM

Buna ziua.

Daca as vrea sa distribui si sa si platesc dividende anul acesta, ce obligatii as avea, atat ca si firma, cat si ca persoana care incaseaza acele dividende (in conditiile in care suma dividendelor ar depasi acel plafon de 22800 lei si deci as fi obligata si la plata CASS-ului)? Trebuie asteptat termenul de 15 aprilie pana la care sa hotarasca cei de la Ministerul Finantelor ce anume vor face cu acea declaratie 600? Si a doua intrebare ar fi: daca firma s-ar inchide In cursul acestui an, D205 nu ar mai putea fi depusa la inceputul anului urmator, deci ar ramane doar obligatia celui care incaseaza veniturile din dividende sa depuna declaratia D600 (sau cum s-o mai numi intre timp) pentru a I se calcula valoarea CASS-ului datorat, asa-i?

Multumesc



#13 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 27 February 2018 - 01:05 PM

Ca firma, trebuie platit impozitul pe dividende, astfel :
ART. 43 - Declararea, reținerea și plata impozitului pe dividende
(2) Impozitul pe dividende se stabilește prin aplicarea unei cote de impozit de 5% asupra dividendului brut plătit unei persoane juridice române. Impozitul pe dividende se declară și se plătește la bugetul de stat, până la data de 25 inclusiv a lunii următoare celei în care se plătește dividendul.

Ca PF, inca nu-ti putem spune pana nu se hotaraste, odata, MFP ce face cu D600.
Actualmente, PF datoreaza CASS la acele dividende ce sunt in suma anuala > 22.800, dar impunerea va avea loc in 2019 - pt 2018 - cu decizie de impunere de la Fisc.
Probabil ca la lichidarea firmei (cu data anterioara 28.02.2019) se va depune ceva din care Fiscul sa stie ce persoane au incasat sumele, pt a le impozita cu CASS - daca e cazul. Sincer, eu nu stiu cum se procedeaza exact, dar mira-m-as sa nu existe vreo procedura aferenta si ANAF sa dea certificatul fiscal pe zero fara sa stie cine a incasat acele sume si astfel sa scape impunerea CASS.



#14 picutex

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 21 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:iasi

Postat 30 November 2018 - 02:14 PM

Buna ziua. Puteti va rog sa ma ajutati si pe mine, am cautat pe forum dar tot nu sunt lamurita. Am repartizat in octombrie dividende din profitul anilor 2016-2017, am facut AGA, voi declara si plati in D100 pentru trim.IV 2018 impozitul de 5%, asta m-am lamurit.
Cu CASS-ul asta nu m-am lamurit-datorez 5.5% din valoarea dividendelor- pt sumele repartizate din 2016 ( asa cum era atunci); 10% ( 2280lei, daca depaseste plafonul) pt sumele din profitul anului 2017? Sau datorez 2280 (ca se depaseste plafonul) indiferent carui an ii corespund dividendele?
Depun DU pt toate sumele? Daca da pana cand se depune si se plateste?
Multumesc.



#15 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 01 December 2018 - 05:14 PM

Calculul, declararea si plata impozitului pe dividende sunt singurele obligatii pe care le are platitorul de dividende. CASS intra in sarcina PF !
ATENTIE : Pentru stabilirea CASS in cazul veniturilor din dividende si din dobanzi, PF ia in calcul sumele efectiv incasate, nu doar distribuite !
Baza legala : art. 170 si 174 din CF modificat prin OUG 18/2018.

CASS in cota de 10% se datoreaza de catre persoana care a incasat venituri din dividende peste plafonul de 22.800 RON (12 luni * 1.900 RON salariul minim pe economie in vigoare la data depunerii DU in 2018).

Pentru dividendele incasate dupa data pana la care se depune declaratia unica, adica dupa 15.07.2018, si care depasesc valoarea de 22.800 RON, asociatul caruia i-au fost platite dividendele va trebui sa depuna DU in termen de 30 de zile de la data incasarii acestora, completand Capitolul II. Date privind impozitul pe veniturile estimate/norma de venit a se realiza in Romania si contributiile sociale datorate, Subsectiunea 2: Date privind contributia de asigurari sociale de sanatate estimata.

Plata CASS se poate efectua pana in data de 15 martie 2019. Pt plata cu anticipatie a CASS, pana la 15 dec 2018, se acorda o bonificatie de 5%. Valoarea bonificatiei diminueaza CASS anual de plata.



#16 osil

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 10 Postari:

Postat 18 March 2019 - 09:09 AM

Buna ziua,
Va rog sa ma ajutati in urmatoarea speta.
Dividendele primite de o microintrepridere de la alta microantreprindere care a retinut si platit impozit 5%, intra la calculul impozitului microintreprinderii?
Am facut urmatoarele inregistrari:
461 = 761
5121 = 461

Contul 761 e impozabil?



#17 madalinab

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1733 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 19 March 2019 - 08:10 AM

Potrivit Codului Fiscal in vigoare, Art. 53 Baza impozabila la microintreprinderi, da - veniturile din dividende inregistrate de microintreprindere, se impoziteaza.
Ati spus ca s-a retinut/platit impozit de 5%, de catre platitor. Presupun ca ati avut in vedere si Art 43 din acelasi cod fiscal (poate va incadrati la "scutiri"):

CAPITOLUL V - Impozitul pe dividende
ART. 43 - Declararea, reținerea și plata impozitului pe dividende
(1) O persoană juridică română care plătește dividende către o persoană juridică română are obligația să rețină, să declare și să plătească impozitul pe dividende reținut către bugetul de stat, astfel cum se prevede în prezentul articol.
(2) Impozitul pe dividende se stabilește prin aplicarea unei cote de impozit de 5% asupra dividendului brut plătit unei persoane juridice române. Impozitul pe dividende se declară și se plătește la bugetul de stat, până la data de 25 inclusiv a lunii următoare celei în care se plătește dividendul.
(3) Prin excepție de la prevederile alin. (1) și (2), în cazul în care dividendele distribuite nu au fost plătite până la sfârșitul anului în care s-au aprobat situațiile financiare anuale, impozitul pe dividende aferent se plătește, după caz, până la data de 25 ianuarie a anului următor, respectiv până la data de 25 a primei luni a anului fiscal modificat, următor anului în care s-au aprobat situațiile financiare anuale. Aceste prevederi nu se aplică pentru dividendele distribuite și neplătite până la sfârșitul anului în care s-au aprobat situațiile financiare anuale, dacă în ultima zi a anului calendaristic sau în ultima zi a anului fiscal modificat, după caz, persoana juridică română care primește dividendele îndeplinește condițiile prevăzute la alin. (4).
(4) Prevederile prezentului articol nu se aplică în cazul dividendelor plătite de o persoană juridică română unei alte persoane juridice române, dacă persoana juridică română care primește dividendele deține, la data plății dividendelor, minimum 10% din titlurile de participare ale celeilalte persoane juridice, pe o perioadă de un an împlinit până la data plății acestora inclusiv.

https://static.anaf....me_30012019.htm

Madalina



#18 osil

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 10 Postari:

Postat 20 March 2019 - 01:28 PM

Multumesc pt. raspuns!
Microiantreprinderea care primeste dividendele detine 1,3 % din cap. social ale celeilalte microintreprinderi care a distribuit dividendele.
Inteleg ca trebuie sa platesc impozit 1% impozit (SC avand salariati) chiar daca microintreprinderea distribuitoare a platit 5 % imp pe dividende. Nu este dubla impunere?



#19 mgabi

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1344 Postari:
  • Gender:Female

Postat 27 March 2019 - 01:02 PM

Ba da, dar a devenit ceva comun in codul fiscal actual :))

PS: Chiar impozitul pe dividende este o dubla impozitare pentru ca se aplica peste impozitul pe profit/venit ... deci in cazul tau se va ajunge la 2+2 = 4 impozite suprapuse (daca pui la socoteala si dividendele impozitate la ultima soc) :laugh: :laugh:



#20 Blacksea

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 1 Postari:

Postat 16 July 2019 - 08:29 PM

O societate platitoare impozit venit din Romania acorda dividende catre asociat unic persoana juridica straina (asociat unic de peste 1 an). Avand in vedere faptul ca nu se poate aplica scutire de la art 299 cod fiscal intrucat societatea este platitoare impozit micro cum se impoziteaza aceste dividende si ce obligatii declarative are






Similar Topics Collapse

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL