Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Care sunt taxele totale pentru "alte surse" din declaratia 200? - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


- - - - -

Care sunt taxele totale pentru "alte surse" din declaratia 200?

impozit impozit venit fiscalitate
5 replies to this topic

#1 Victor92

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 4 Postari:

Postat 04 August 2017 - 03:09 PM

Care sunt taxele totale pe care le am de platit pentru venituri din "alte surse" din declaratia 200 depusa in 2018 pentru anul 2017 (daca prevederile relevante raman la fel pana atunci)?

Mentionez ca in anul 2017 am fost/sunt PFA cu norma de venit si platitor de CAS la 10.5% iar aceste venituri potentiale (din declaratia 200) nu sunt legate de activitatea de PFA.

Multumesc!

Victor

Aceasta postare a fost editata de Victor92: 04 August 2017 - 03:11 PM




#2 mgabi

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1344 Postari:
  • Gender:Female

Postat 07 August 2017 - 08:55 AM

Pentru veniturile din alte surse se plateste impozit si sanatate.

... dar nu platesc sanatate cei care sunt deja asigurati (iar tu ai deja "asigurare" de sanatate prin PFA)
Asa ca n-ar trebui sa platesti decat impozit.

PS: Pt. pfa, platesti si 5,5% sanatate, pe langa cei 10,5% pensii.




#3 Victor92

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 4 Postari:

Postat 07 August 2017 - 08:35 PM

Daca in ianuarie 2018 imi inchid PFA-ul are vreo influenta asupra taxelor asupra veniturilor din alte surse pe anul 2017? Sau conteaza doar statutul pe care l-am avut in anul 2017?

Si inca o intrebare: daca se reduce impozitul pe venit la 10% cum am auzit, mi se aplica si veniturilor din 2017 (din alte surse) impuse in urma declaratiei pe care o voi depune la anul?

Multumesc



#4 mgabi

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1344 Postari:
  • Gender:Female

Postat 08 August 2017 - 05:55 PM

Ca regula generala (si de bun simt, zic eu), taxele/legile aplicate sunt cele valabile la data producerii evenimentului (venitului).

Deci, ai un venit din 2017, atunci se raporteaza la legile si veniturile din aceeasi perioada.

Pentru 2018, cand vei avea venit, va fi impozitat potrivit legilor de la data respectiva, chiar daca plata o vei face pe loc sau peste un an sau peste 5 ani!



#5 Victor92

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 4 Postari:

Postat 08 August 2017 - 09:39 PM

Multumesc, deci inteleg ca acest principiu se aplica si la scutirea de CAS intrucat in perioada respectiva (anul 2017) am fost PFA. Este corect?



#6 mgabi

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1344 Postari:
  • Gender:Female

Postat 09 August 2017 - 08:41 AM

Da






Similar Topics Collapse

4 useri citesc topicul

0 membri, 4 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL