Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
achizitie UE - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


achizitie UE

pfa
5 replies to this topic

#1 mihaci

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 493 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 27 February 2016 - 03:07 PM

Buna ziua, am urmatoarea situatie: cabinet individual de psihologie, neplatitor de TVA, va achizitiona o factura din UK de prestari servicii, reprezentand taxa participare congress, suma va fi in jur de cateva sute de euro. Trebuie depusa vreo declaratie in legatura cu aceasta operatiune?
Trebuie inscriere in ROI? Multumesc



#2 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 27 February 2016 - 07:02 PM

CF, art. 278, (6) Prin excepţie de la prevederile alin. (2) ( iar alin (2) zice ca Locul de prestare a serviciilor către o persoană impozabilă care acţionează ca atare este locul unde respectiva persoană care primeşte serviciile îşi are stabilit sediul activităţii sale economice.), locul următoarelor servicii este considerat a fi:
..........
b) locul în care evenimentele se desfăşoară efectiv, pentru serviciile legate de acordarea accesului la evenimente culturale, artistice, sportive, ştiinţifice, educaţionale, de divertisment sau alte evenimente similare, cum ar fi târgurile şi expoziţiile, precum şi pentru serviciile auxiliare legate de acordarea acestui acces, prestate unei persoane impozabile. Norme metodologice

NM, (4) Serviciile legate de acordarea accesului la evenimente culturale, artistice, sportive, ştiinţifice, educaţionale, de divertisment sau evenimentele similare, prevăzute la art. 278 alin. (6) lit. b) din Codul fiscal, includ prestarea serviciilor ale căror caracteristici esenţiale constau în garantarea dreptului de acces la un eveniment în schimbul unui bilet sau al unei plăţi, inclusiv sub forma unui abonament sau a unei cotizaţii periodice.
(5) Alin. (4) include în special acordarea:
a) dreptului de acces la spectacole, reprezentaţii teatrale, reprezentaţii de circ, târguri, parcuri de distracţii, concerte, expoziţii şi alte evenimente culturale similare;
b) dreptului de acces la evenimente sportive precum meciuri sau competiţii;
c) dreptului de acces la evenimente educaţionale şi ştiinţifice, precum conferinţe şi seminare.

(6) Nu intră sub incidenţa art. 278 alin. (6) lit. b) din Codul fiscal utilizarea, în schimbul plăţii unei cotizaţii, a unor facilităţi precum cele oferite de sălile de gimnastică şi altele asemănătoare.
(7) Serviciile auxiliare prevăzute la art. 278 alin. (6) lit. b) din Codul fiscal includ serviciile legate în mod direct de accesul la evenimente culturale, artistice, sportive, ştiinţifice, educaţionale, de divertisment sau la alte evenimente similare, furnizate separat unei persoane care participă la un eveniment, în schimbul plăţii unei sume de bani. Astfel de servicii auxiliare includ în special utilizarea vestiarelor sau a instalaţiilor sanitare, dar nu includ serviciile de intermediere legate de vânzarea biletelor.


__________________________

operatiunea este impozabila in statul UE unde se desfasoara evenimentul stiintific respectiv (cf. locului prestarii acestui tip de serviciu), iar factura se va emite cu TVA (fiindca PFA este neplatitor de tva).
nu trebuie sa te inregistrezi in ROI sau sa intocmesti D390 (in conditiile de mai sus).




#3 ailioiu

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 115 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 19 December 2016 - 08:28 AM

PFA, neplătitor de TVA, contabilitate partidă simplă, cod de TVA pentru prestări intracomunitare.

O factură emisă în EUR, pentru un client din UE, a fost plătită de acesta într-un cont de RON. Banca a convertit EUR la cursul propriu.

Dacă factura ar fi fost încasată în EUR, s-ar fi înregistrat în RJIP suma în RON echivalentă, calculată la cursul BNR valabil în ziua respectivă (conform Cod fiscal). Extrasul de cont arată încasarea sumei în EUR de pe factură.

Dacă încasarea este direct în RON, cum se face înregistrarea în RJIP? Se înregistrează suma în RON încasată efectiv? Dacă da, care e baza legală?

Mulțumesc.
NU sunt contabil.



#4 inrab

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 1 Postari:

Postat 19 December 2016 - 10:59 AM

Buna ziua,

Am fost la ANAF ca sa lamuresc despre facturare in UE, si binenteles cu scopul de ma inregistra in ROI, dar mi-au "trimis" acasa, ca ROI dispare din 2017. E bine asa :) dar am intrebat ca daca vreau sa facturez afara (in Ungaria la o firma platitor TVA) mai trebuie sa cer cod TVA, si devin platitor TVA ? au spus ca da, si ca trebuie sa platesc TVA pentru sumele facturate afara, DACA firma din Uniune este platitor TVA. O alta sursa mi-a spus ca trebuie sa am cod TVA, dar NU PUN TVA pe suma facturata afara in UE. Doresc o lamurire ...

Revenind la intrebarea mea cea mai importanta :

- eu fiind angajat cu norma intreaga la Firma X plus mai si facturez la firma aceasta 80h/luna prin PFA, in acest fel am ceva restrictii la PFA ? adica un plafon de maximum ore ce pot factura pe luna ? mai doresc sa facturez si afara in UE, si nu stiu cum sa rezolv...

Acuma niste intrebari strict PFA management :

- trebuie completat pe parcurs un registru de incasari si plati ?
- ce se completeze in acest registru ?
- mai trebuie facut ceva "contabilitate" in afara de acest registru ?
-Cineva mi-a spus ca defapt trebuie "registru de control" ce se cere de la finante

Multumesc foarte mult pentru ajutor



#5 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 19 December 2016 - 11:44 AM

Inregistrarea urmeaza acelasi procedeu, baza legala este aceeasi.
Incasarea se inreg. in RON la cursul BNR din ziua incasarii + dif. de curs pana la suma efectiv incasata in RON (la fel cum stii deja). Sa fiu in locul tau, as inreg. direct incasarea in RJIP la valoarea calculata de banca ta (banii care ti-au intrat efectiv in cont) pt ca, oricum, tot la valoarea aceea ajungi si prin metoda de mai sus, scopul final fiind acela de a evidentia incasarea la val. primita de la client.



#6 ailioiu

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 115 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 20 December 2016 - 07:54 PM

Mulțumesc pentru răspuns.

Totuși, în logica mea, situația nu e similară.

Dacă încasez azi 100 EUR în euro, la cursul bnr 4.5, voi trece în RJIP o încasare de 450 lei. (ignorăm diferențele de curs emitere/încasare). Are sens prevederea de a înregistra echivalentul în lei al sumei încasate în euro.

Ulterior, schimb euro în lei la cursul băncii de 4.2 și obțin 420 lei. Diferența dintre suma înregistrată și cea obținută efectiv de la bancă nu se trece în niciun fel în RJIP. La fel, pot ține euro în cont și îi pot cheltui ulterior direct, fără să-i mai transform în lei.

Dacă încasez tot azi 100 EUR în lei, banca va face conversia la cursul propriu de 4.2 și eu voi încasa efectiv 420 de lei.
Pe extrasul de cont este scrisă suma originală în euro și cursul de schimb. Având în vedere că nu am încasat nicio sumă în euro, în acest caz, în mod logic, ar trebui să înregistrez direct încasarea în RON și să specific cursul folosit de bancă. Greșesc?

Evident, cazul al doilea e mai avantajos, pentru că nu voi plăti impozit pentru 450 de lei, ci pentru 420.
NU sunt contabil.






Similar Topics Collapse

1 useri citesc topicul

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL