Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
imprumut cu caracter de subventie - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


- - - - -

imprumut cu caracter de subventie

3 replies to this topic

#1 sirius

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 140 Postari:

Postat 14 August 2017 - 07:51 AM

Eu as aborda o alta situatie. Un asociat unic vrea sa acorde societatii un imprumut nersambursabil cu caracter de subventie:
5311 (5121) = 4753
care urmeaza a fi transferat la contul corespunzator de venituri:
4753 = 7584
Cu alte cuvinte nu doreste sa crediteze societatatea adica nu considera ca isi va recupera banii sau cel putin nu sub acea forma, poate va obtine candva mai multe dividende din activitatea societatii.
In acest caz ce fel de act ar trebui sa intocmeasca in vederea inregistrarii lui in contabilitate?

Aceasta postare a fost editata de sirius: 14 August 2017 - 07:52 AM




#2 mgabi

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1344 Postari:
  • Gender:Female

Postat 16 August 2017 - 08:40 AM

Mie imi suna a donatie mai mult. Dar daca nu vrei donatie, ii poti spune subventie.

Nu inteleg notiunea de imprumut nerambursabil (ori este imprumut, adica dau inapoi banii, ori este nerambursabil, adica nu dau inapoi!) :blink:

PS: De ce sa faca asa ceva cand mai simpla era o marire de capital si nici nu platesti impozit pe ea!
PS2: Daca respectivul vrea sa "albeasca" astfel niste bani, nu cred ca "tine" :biggrin2: !




#3 sirius

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 140 Postari:

Postat 18 August 2017 - 04:20 PM

Cf. Ordinului 1802/2014 in vigoare, denumirea "imprumuturi nerqambursabile" exista si apare ca si cont chiar in planul de conturi:

"4452. Imprumuturi nerambursabile cu caracter de subventii"
Nu stiu daca nu ar fi trebuit, cel putin intermediar, folosit si acest cont la inregistrarile de mai sus.
Oricum este un caz mai mult teoretic, de imaginatie monografic-contabila :smile:
Eventual pentru cineva care nu ar dori sa se complice cu toate demersurile legate de marirea capitalului social si totodata nici sa foloseasca contul 4551
Ideea mi-a venit de la o postare pe care nu am mai vazut-o ulterior (si credeam initial ca raspund la ea chiar) legat de donatia unui teren.

Aceasta postare a fost editata de sirius: 18 August 2017 - 04:29 PM




#4 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 20 August 2017 - 12:44 PM

acel topic inca exista, aici : http://www.conta.ro/...__fromsearch__1 , dar e de acum vreun an si jumatate ....






Similar Topics Collapse

1 useri citesc topicul

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL