Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Firma de turism nou înființată-inchirieri spatii in regim hotelier - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


- - - - -

Firma de turism nou înființată-inchirieri spatii in regim hotelier


1 reply to this topic

#1 BvGuest2017

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 1 Postari:

Postat 22 August 2017 - 06:16 PM

Buna ziua,
As dori, daca se poate, sa ma ajutati cu cateva informatii privind contabilitatea in noua mea firma.
As dori sa stiu, pentru inceput, ce anume trebuie sa faca persoana pe care o angajez imediat ca si contabil in firma mea.
Momentan, nu obținem profit, abia suntem la primii pasi, fapt pentru care as avea aceste intrebari:
1. In cazul in care am primit de la ANAF o notificare cum ca ar trebui sa depunem declaratia de impunere, ceea ce nu am făcut, contabilul meu ce are de facut in privinta asta, adica de ce anume are nevoie? As dori sa stiu ce face pas cu pas, pana sa imi spuna el.
2. Care ar fi urmatorii pasi dupa ce va depune la ANAF aceasta declaratie?




#2 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 23 August 2017 - 01:37 PM

1. Nu ne-ai spus forma de organizare.
2. Exista mai multe declaratii de impunere, la care te referi ?
si
3. Contabilul tine evidenta contabila, stabileste taxele si impozitele de plata, intocmeste documentele contabile aferente activitatii curente si pe cele de raportare catre institutiile statului. Poate sa-ti furnizeze date/ situatii de natura economica/ fiscala, elemente care sa te ajute in managementul firmei. De asemenea, iti poate face optimizarea fiscala - adica te poate indruma cum sa iti organizezi activitatea astfel incat sa platesti la stat cat mai putin respectand legea !
Pe scurt, un contabil bun este o binefacere pt afacerea ta, un contabil nepriceput e un dezastru.







Similar Topics Collapse

1 useri citesc topicul

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL