Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Concediu medical cu zile lucrate anterior insuficiente - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


- - - - -

Concediu medical cu zile lucrate anterior insuficiente

1 reply to this topic

#1 Dinu George

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 367 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Timisoara

Postat 15 September 2017 - 12:45 PM

Am un caz de concediu medical la un angajat mai aparte:
Angajatul a lucrat in iulie 15 zile si a avut un brut de 1500 (sumele le dau rotunde sa fie mai usor).
In august a lucrat 10 zile si a castigat 1000 lei si apoi a intrat in Concediu medical ,boala obisnuita, si nu urgenta pina la sfarsitul lunii, adica restul de 12 zile.
Exista doua pareri cum se rezolva acest caz:
1. In ultimele sase luni anterioare nu are suficeinte zile lucrate (in iulie doar 15). Ca urmare nu i se ia in considerare Concediu medical si se trece ca ar fi in concediu fara salar (deorece in D112 nu se poate raporta un concediu medical cu sumele pe 0).
2. Se considera si zilele lucrate in luna august si atunci i se ia in considerare Concediu cu o baza egala cu (1500+1000)/(15+10)

Eu zic ca este corecta varianta 2.

Si ce s-ar fi intamplat ipotetic daca situatia ar fi fost urmatoarea
Angajatul a lucrat in iulie 15 zile si a avut un brut de 1500 .
In august a lucrat 5 zile si a castigat 500 lei si apoi a intrat in Concediu medical ,boala obisnuita, si nu urgenta pina la sfarsitul lunii, adica restul de 17 zile.

3. Oricum am considera nu are suficiente zile lucrate in ultimele sase luni. Ca urmare nu ii iau in considerare concediul medical.
Dar in septembrie vine cu Concediu in continuare. Ce fac cu el: ii consider cele 17 zile de CM august ca asimilate celor lucrate si atunci are suficiente zile (dar cu ce baza) sau nu ii consider in continuare Concediul medical si pun CFS?



#2 Dinu George

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 367 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Timisoara

Postat 15 September 2017 - 02:02 PM

M-am uitat in normele de aplicare a lui OUG 158. La stabilirea stagiului de cotizare pentru deschiderea dreptului la concedii și indemnizații de asigurări sociale de sănătate se considera lunile anterioare nu si zilele din cea curenta. Ca urmare se pare ca legal este varianta 1 adica nu i se considera Concediu medical (cum invoiri nu mai exista inseamna ca trebuie pus in CFS).
Stiu ca initial cand a aparut OUG 158 parca se considerau si zilele lucrate in luna curenta (daca erau evident inaintea concediului) Nu am avut de mult asemenea caz !







Similar Topics Collapse

1 useri citesc topicul

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL