Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Achizitie de catre firma neplatitoare TVA din Serbia - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


- - - - -

Achizitie de catre firma neplatitoare TVA din Serbia

1 reply to this topic

#1 adichirla

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 39 Postari:

Postat 05 October 2017 - 08:01 AM

Buna ziua,

Avem o microintreprindere, neplatitoare TVA( domeniul medical) si vrem sa achizitionam din Serbia un aparat medical, in valoare de peste 10000 euro. Furnizorul va factura valoarea fara TVA si noi va trebui sa platim ulterior TVA la valoarea din factura si apoi sa declaram in decontul 301. Imi spuneti va rog daca e corect? Care vor fi inregistrarile contabile? Va multumesc.



#2 adichirla

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 39 Postari:

Postat 05 October 2017 - 08:24 AM

Am inteles gresit. E valabil doar pentru achizitia intracomunitara. In cazul acesta e import si TVA platit la vama se va regasi in valoarea totala a facturii.







Similar Topics Collapse

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL