Salt la continut


- - - - -

Impozitare jocuri de noroc

impozitare venit
1 reply to this topic

#1 viorel_georgescu53

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 8 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Buzau
  • Interests:calatoriile

Postat 18 October 2017 - 08:48 AM

O societate " microintreprindere " platitor impozit venit 1 % ,cu activitate 5630 BAR face un contract cu o alta societate detinatoare de "Jocuri mecanice "("pacanele") si castigul este de 50% pentru fiecare .In situatia nou creata impozitarea este tot de 1 % sau trebuie sa trecem la impozitare pe profit cu 16 % avand practic si "Venituri din jocuri de noroc"chiar daca aparatele nu sant ale noastre , ci sant amplasate de proprietarul (care are si licenta in acest sens ).Trebiue sa ne schimbam "Vecotorul fiscal " si sa decl 010 trecere de la impozit venit la impozit profit ?



#2 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Global Moderators
  • PipPipPipPipPipPip
  • 12197 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 18 October 2017 - 10:06 AM

https://chat.anaf.ro...46?OpenDocument

Speta publicata la data 11.07.2016
Referitor la: Codul fiscal

Domeniu:
4^1 Impozitul pe veniturile microintreprinderilor

Subdomeniu:
Diverse

Scurta descriere: Asociere jocuri de noroc

Intrebare :
O microîntreprindere care se asociază cu o societate care desfăşoară, pe bază de licenţă, jocuri de noroc datorează impozit pe profit sau impozit pe veniturile microîntreprinderilor ?

Raspuns :
Domeniul de activitate al jocurilor de noroc este reglementat prin Ordonanţa de urgenţă a Guvernului nr. 77/2009 privind organizarea şi exploatarea jocurilor de noroc, cu modificările şi completările ulterioare.
În conformitate cu Codul fiscal, nu intră sub incidenţa impozitului pe veniturile microîntreprinderilor persoanele juridice române care desfăşoară activităţi în domeniul jocurilor de noroc. În situaţia în care, în cursul unui trimestru, microîntreprinderile încep să desfăşoare activităţi de natura jocurilor de noroc, acestea datorează impozit pe profit începând cu trimestrul respectiv.
Pe cale de consecinţă, microîntreperinderea care obtine venituri din jocuri de noroc distribuite dintr-o asociere cu o societate care desfăşoară, pe bază de licenţă, jocuri de noroc datorează impozit pe profit începând cu trimestrul în care începe să desfăşoare activităţi în domeniul jocurilor de noroc, luând în considerare prevederile art. 1 alin. (5) din Ordonanţa de urgenţă a Guvernului nr. 77/2009.


Baza legala :

Legea nr 227 / 2015 articolul 48 al.6
Legea nr 227 / 2015 articolul 52 al. 3
Ordonanta de urgenta a guvernului nr 77 / 2009 articolul 1 al. 5







Similar Topics Collapse

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL
Privacy Policy RO | Termeni si conditii