Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Factura de decontare in numele clientului sau nu? Urgent! - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


Factura de decontare in numele clientului sau nu? Urgent!

11 replies to this topic

#1 steluta

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 187 Postari:
  • Location:bucuresti
  • Interests:dezvoltare profesionala

Postat 11 July 2005 - 07:59 PM

Am rugamintea sa ma ajutati. Am un contract de inchiriere cu o SC pentru un spatiu. Utilizez 1/4 din spatiu iar 3/4 l-am subinchiriat altor 3 SC. Eu platesc chiria aferenta spatiului folosit si primesc de la cele 3 SC chiria aferenta pe care o platesc proprietarului spatiului. Societatea mea este in regim mixt de TVA, drept care nu am drept de deducere a TVA. Intrebarea este: pentru spatiul pe care il subinchiriez fac factura cu TVA si il colectez sau fac factura de decontare in numele clientului? Am rugamintea sa imi spuneti si ce inregistrari sa fac.
Cu multumiri
steluta



#2 LuizaM

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 762 Postari:
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Contabilitate-fiscalitate

Postat 12 July 2005 - 10:08 AM

Nu e cazul sa faci factura de decontare in numele clientului. Faci factura de decontare doar atunci cand tu primesti o factura emisa pe numele clientului tau si chitanta respectiva, le pastrezi in original in registrul tau de casa si atunci faci factura de decontare si atasezi in copie pe cele emise catre clientul tau. Dupa parerea mea nu este cazul sa faci factura de decontare.

Puterea observatiei clare este denumita cinism de cei care nu o poseda



#3 dco

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 241 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 12 July 2005 - 10:39 AM

S-a mai discutat si aici:
http://www.conta.ro/forum/viewtopic.php?t=...ighlight=chirie



#4 steluta

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 187 Postari:
  • Location:bucuresti
  • Interests:dezvoltare profesionala

Postat 12 July 2005 - 11:30 PM

Va multumesc foarte mult.
steluta



#5 Diaphane

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 93 Postari:

Postat 19 July 2005 - 07:45 PM

Poate ma puteti ajuta si pe mine cu o explicatie vis-a-vis de facturile de decontare si actele normative care povestesc despre, intrucat la noi la cabinet avem o gramada de documente emise de Registrul Comertului pe numele clientilor (nu le emit altfel) si pe care mie mi-a fost frica sa le bag pana acum pe registrul de casa la noi si asa ca alerg dupa clienti sa-mi dea banii in numerar.

Se poate sa tin eu documente emise pe numele lor in original??? Si daca da, sunt ele cheltuieli deductibile pentru mine?

Pls si cadru legal.

PS: Mai am si alte cheltuieli efectuate pt clienti, dar pe numele nostru pe care le refacturez (nu deduc TVA-ul de pe facturi)... dar asta e un subiect nou

MULTUMESC ANTICIPAT!!!!
I can resist anything... except temptation!



#6 LuizaM

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 762 Postari:
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Contabilitate-fiscalitate

Postat 20 July 2005 - 10:01 AM

Pentru documentele emise in numele clientului tu pastrezi in registrul de casa originalul, iar in baza lui tu faci factura de decontare pe care mentionezi "factura de decontare in numele clientului pentru factura nr. ___ si ch nr. emise de _____ catre ______".

Referitor la actul normativ care reglementeaza cele de mai sus poate te ajuta altcineva, eu a lucrat anul trecut cu astfel de cazuri si nu mai stiu care era actul normativ.

Referitor la refacturarea altor cheltuieli din facturi emise catre tine dar care sunt in interesul clientului, atat timp cat ai contract cu clientul in care se specifica ca tu lunar pe langa serviciile pe care le prestezi il vei factura si pentru diverse cheltuieli suplimentare (cheltuieli pentru care tu tii evidenta si poti demonstra oricand ca au fost facute in interesul lui) nu vad care ar fi problema.

Am avut astfel de cazuri cand in afara de serv de conta prestate catre clienti mai erau si cheltuieli de curierat, de transport, etc pe care le refacturam catre ei intr-o linie separata pe factura emisa catre client ca si cheltuieli suplimentare conform contract.
Puterea observatiei clare este denumita cinism de cei care nu o poseda



#7 Diaphane

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 93 Postari:

Postat 22 July 2005 - 02:37 PM

Am gasit referirea la facturile de decontare in normele la codul fiscal. Problema mea ramane la nivel de interpretare. Si anume faptul ca efectuezi o serie de cheltuieli in numele clientului este egal cu a le face pe contul clientului??

Mai precis, eu fac urmatoarea distinctie:

1. In numele lui si pe contul meu - cheltuielile refacturabile care merg prin 462
2. In numele lui si pe contul lui - nu stiu ce fac cu ele....

Astept si alte pareri vis-a-vis de asta.
I can resist anything... except temptation!



#8 LuizaM

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 762 Postari:
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Contabilitate-fiscalitate

Postat 22 July 2005 - 02:46 PM

Aceste 2 variante le-am expus si eu, dupa parerea mea:

- una e sa achiti o factura care este pe numele clientului si ulterior sa faci factura de decontare

- una e sa cheltui tu in interesul clientului si atunci cand il facturezi sa adaugi si aceste cheltuieli.

Eu cred ca este ft important cum este facut ctr cu clientul. Daca sunt specificate toate aceste lucruri in detaliu si chiar ai putea inainte sa il facturezi sa trimiti o informare detaliata a sumelor suplimentare pe care el sa isi dea acceptul dupa care ulterior il facturezi.



#9 Diana_

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 278 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Cluj-Napoca

Postat 23 July 2005 - 02:24 PM

Din cate stiu eu cota de TVA de 22% este doar un zvon ... si totusi cand a fost modificat programul de contabilitate la firma la care lucrez eu ... au aplicat cota de 22% ( inca nu ne-au trimis factura ... dar asa au calculat can i-am intrebat cat ne costa )
Ori sunt eu foarte dezinformata ... ori ... nu mai inteleg nimic :shock:
Traim in Romania .... si asta ne ocupa tot timpul



#10 cornell

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 217 Postari:
  • Gender:Male

Postat 23 July 2005 - 07:29 PM

dar daca faci pentru cheltuieli comune, care sun defalcate cf. contract (proportional, pe baza citirii unor contori, functie de suprafata, dupa importanta obiectivelor pazite, etc.)
problema principala dupa mine este ca TVA nu e deductibil; asta sa insemne ca la fiecare factura de acest gen trebuie sa faci defalcare si sa evidentiezi numai TVA aferent tie si restul pe 462?



#11 Diaphane

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 93 Postari:

Postat 10 August 2005 - 12:26 PM

Avand in vedere dilema in care ma aflam si dorinta mea sincera de a solutiona situatia, am trimis un e-mail la asistenta ANAF si am primit raspuns. Va redau mai jos continutul ambelor mesaje, din care rezulta ca nu se pot deduce sau pastra in contabilitate documente justificative emise pe numele altor societati.

Mesajul meu:

"Intrebare:

Avand in vedere obiectul de activitate al societatii, exista o serie de situatii in care avocatii din cadrul firmei trebuie sa efectueze o serie de cheltuieli in numele clientilor. Oficiile Registrului Comertului nu emit Facturi-Chitante decat pe numele clientilor pentru care se realizeaza respectiva operatiune (transmitere acte publicare Monitor Oficial etc).

Tinand seama de acest fapt si de prevederile Normelor Metodologice la Codul Fiscal art. 22 punctul 2:

(2) Sumele achitate de furnizor/prestator în contul clientului se deconteazã acestuia pe baza unei facturi fiscale pe care se înscrie menþiunea "facturã de decontare - pentru plãþi în numele clientului", însoþitã de copii de pe facturile achitate în numele clientului. În factura fiscalã de decontare se evidenþiazã facturile fiscale sau alte documente legal aprobate care au fost achitate, baza de impozitare ºi taxa pe valoarea adãugatã aferentã. Furnizorul/prestatorul nu exercitã dreptul de deducere pentru sumele achitate în numele clientului ºi nu colecteazã taxa pe valoarea adãugatã din factura fiscalã de decontare. De asemenea, nu înregistreazã aceste sume în conturile de cheltuieli, respectiv de venituri, sumele respective contabilizându-se prin contul 462 "Creditori diverºi", inclusiv taxa pe valoarea adãugatã. Clientul are dreptul de deducere a taxei pe valoarea adãugatã înscrise în factura fiscalã de decontare, însoþitã de copiile de pe documentele fiscale în baza cãrora a fost întocmitã.

Exista posibilitatea de a pastra in casieria unitatii documentele justificative originale emise pe numele clientilor, pentru cheltuieli efectuate in numele acestora, urmata de intocmirea unei facturi de decontare care sa aibe anexate copii ale acestor documente?"

Raspunsul lor:

"Referitor la adresa dvs. nr. ... consideram ca operatiunea prezentata de dvs. nu se incadreaza la art. 137 alin. 3 lit. e si pct. 22 alin. 2 din norme daca la pozitia "platitor" si/sau "cumparator" nu este inscrisa societatea dvs.

Facturile si chitantele emise direct pe numele clientilor nu dau dreptul de deducere si nici de pastrare a acestor documente in original"

Sper sa va fie de folos.
I can resist anything... except temptation!



#12 LuizaM

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 762 Postari:
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Contabilitate-fiscalitate

Postat 10 August 2005 - 08:20 PM

Eu una nu mai inteleg nimic atunci facturile de decontare cand se fac daca nu in aceasta situatie :?: :!:






Similar Topics Collapse

  Topic Forum Deschis de Statistici Ultima postare

1 useri citesc topicul

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL