Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Plata TVA servicii Uniunea Europeana - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


- - - - -

Plata TVA servicii Uniunea Europeana

4 replies to this topic

#1 emil.dumitrache

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 2 Postari:

Postat 26 October 2017 - 11:53 AM

Salutare,
Am si eu o probema, am cautat aici pe forum, din pacate nu am gasit nimic, poate nu am cautat cum prebuie asa ca va rog daca s-a mai discutat sa imi dati link-urile. De asemenea daca nu am postat unde trebuie, rog un moderator sa ma ajute cu mutarea subiectului.

Se da urmatoarea speta:

Eu vand produse pe Amazon in Europa, amazon se ocupa de gestionarea produselor, livrare etc.
In fiecare luna Amazon imi facureaza serviciile prestate (gestionarea stocului si listarea produsului pe site-ul Amazon)

Din cate am inteles trebuie sa ma inregistrez cu cod de TVA intracomunitar (firma este neplatitoare de TVA).

Intrebarea este: eu platesc TVA in Romania pentru serviciile prestate de Amazon? Amazon am inteles ca emite factura cu TVA 0 pentru firmele care sunt inregistrare in scopuri de TVA (intracomunitare sau firma platitoare de TVA).

Multumesc.



#2 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 27 October 2017 - 12:57 PM

Eu cred ca depinde care Amazon iti factureaza : cel non-UE sau cel din UE.
Spui ca factura are tva 0 si de aceea ma gandesc ca iti factureaza cel din SUA (oricum non-UE) chiar daca tu vinzi produsele exclusiv in UE. Daca lucrurile stau asa, atunci pararerea mea de acum este ca nu trebuie sa te inscrii special in scopuri de tva si nici sa platesti tva.

Alte pareri, va rog ? :smile:




#3 prepeleac

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 141 Postari:

Postat 14 November 2017 - 11:22 PM

Locul serviciului prestat este Romania, locul unde este stabilit beneficiarul (regula generala 278 alin. 2 Cod fiscal) iar persoana obligata la plata taxei este beneficiarul(adica persoana impozabila romana neinregistrata) (art. 307 alin. 2 Cod fiscal) in cazul in care prestatorul nu este stabilit in RO.
In masura in care serviciile nu beneficiaza de nicio scutire legata de traficul international de bunuri (art. 293-295 Cod fiscal) beneficiarul are obligatia depuneri decontului special de taxa (art. 324 Cod fiscal) si plata TVA in RO. Totodata trebuie sa obtina cod pentru achizitii intracomunitare de servicii si sa declare operatiuniea in formularul 390.
Totusi daca prestatorul serviciilor electronice aplica regimul special pentru serviciile electronice (art. 314, 315 Cod fiscal) ar fi aplicabila exceptia prevazuta la art. 307 alin. 6 Cod fiscal.
S-ar putea sa-i fie mai bine firmei sa se inregistreze pe intreaga activitate in scopuri de TVA.



#4 sonia_irina

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 3 Postari:

Postat 10 January 2019 - 01:06 PM

Buna ziua,

Acest topic mi s-a parut cel mai apropiat de problema mea, ca sa nu deschid unul nou.
Va solicit ajutorul in lamurirea urmatoarei spete cu care ma confrunt:

O societate din Anglia doreste sa organizeze in Romania o conferinta/congres cu participare internationala. Este vorba de taxe de inchiriere spatii, taxe de participare, mese servite, etc, (cazarea va fi platita de catre participanti direct la hotel). Aceasta firma trebuie sa se inregistreze in scoputi de TVA in Romania, sau nu? Precizez ca nu este vorba de o activitate frecveta, vor fi 3-5 zile, si gata.

Multumesc.



#5 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 10 January 2019 - 02:34 PM

Dupa parerea mea, firma din Anglia nu trebuie sa se inregistreze in scopuri de TVA in RO fiindca nu are sediul fix aici, operatiunea descrisa de tine neavand un caracter regulat !
Inregistrarea in scopuri de TVA in Romania a unei persoane impozabile stabilita pe teritoriul unui stat membru este obligatorie numai daca acea persoana impozabila are un sediu fix in Romania.
Vezi art. 266, alin (2), lit b) si 316 alin. (2), (4), (5) si (6) din Codul fiscal.
Locul prestarii (vezi art. 278, alin (2) si (3)) este in RO pt beneficiarii pers. impozabile si este in Anglia pt beneficiari pers. neimpozabile, dar pt alin (3) exista exceptie la alin (5) lit f) si ea prevaleaza. Prin urmare, locul prestarii este in RO.

ART. 278 - Locul prestării de servicii
(2) Locul de prestare a serviciilor către o persoană impozabilă care acționează ca atare este locul unde respectiva persoană care primește serviciile își are stabilit sediul activității sale economice. Dacă serviciile sunt furnizate către un sediu fix al persoanei impozabile, aflat în alt loc decât cel în care persoana își are sediul activității sale economice, locul de prestare a serviciilor este locul unde se află respectivul sediu fix al persoanei care primește serviciile. În absența unui astfel de loc sau sediu fix, locul de prestare a serviciilor este locul unde persoana impozabilă care primește aceste servicii își are domiciliul stabil sau reședința obișnuită.
(3) Locul de prestare a serviciilor către o persoană neimpozabilă este locul unde prestatorul își are stabilit sediul activității sale economice. Dacă serviciile sunt prestate de la un sediu fix al prestatorului, aflat în alt loc decât locul în care persoana impozabilă și-a stabilit sediul activității economice, locul de prestare a serviciilor este locul unde se află respectivul sediu fix. În absența unui astfel de loc sau sediu fix, locul de prestare a serviciilor este locul unde prestatorul își are domiciliul stabil sau reședința obișnuită.
.........................

(5) Prin excepție de la prevederile alin. (3), locul următoarelor servicii este considerat a fi:
...........
f) locul în care activitățile se desfășoară efectiv, în cazul serviciilor principale și auxiliare legate de activități culturale, artistice, sportive, științifice, educaționale, de divertisment sau de activități similare, cum ar fi târgurile și expozițiile, inclusiv în cazul serviciilor prestate de organizatorii acestor activități, prestate către persoane neimpozabile;

ART. 266 - Semnificația unor termeni și expresii
........
(2) În înțelesul prezentului titlu:
..........
b) o persoană impozabilă care are sediul activității economice în afara României se consideră că este stabilită în România dacă are un sediu fix în România, respectiv dacă dispune în România de suficiente resurse tehnice și umane pentru a efectua regulat livrări de bunuri și/sau prestări de servicii impozabile;

ART. 316 - înregistrarea persoanelor impozabile în scopuri de TVA
...............
(4) O persoană impozabilă care nu este stabilită în România conform art. 266 alin. (2) şi nici înregistrată în scopuri de TVA în România conform prezentului articol va solicita înregistrarea în scopuri de TVA la organele fiscale competente pentru operaţiuni realizate pe teritoriul României care dau drept de deducere a taxei, altele decât serviciile de transport şi serviciile auxiliare acestora, scutite în temeiul art. 294 alin. (1) lit. c)-n), art. 295 alin. (1) lit. c) şi art. 296, înainte de efectuarea respectivelor operaţiuni, cu excepţia situaţiilor în care persoana obligată la plata taxei este beneficiarul, conform art. 307 alin. (2)-(6). Persoana impozabilă care nu este stabilită în România conform art. 266 alin. (2) şi nici înregistrată în scopuri de TVA în România conform prezentului articol poate solicita înregistrarea în scopuri de TVA dacă efectuează în România oricare dintre următoarele operaţiuni:
a) importuri de bunuri;
b) operaţiuni prevăzute la art. 292 alin. (2) lit. e), dacă optează pentru taxarea acestora, conform art. 292 alin. (3);
c) operaţiuni prevăzute la art. 292 alin. (2) lit. f), dacă acestea sunt taxabile prin efectul legii sau prin opţiune, conform art. 292 alin. (3).


(5) Prin excepţie de la prevederile alin. (4), pentru serviciile electronice, de telecomunicaţii, de radiodifuziune sau de televiziune prestate către persoane neimpozabile din România, nu se înregistrează în România persoanele care s-au înregistrat într-un alt stat membru pentru aplicarea unuia dintre regimurile speciale prevăzute la art. 314 şi 315.

(6) Va solicita înregistrarea în scopuri de TVA conform acestui articol, înainte de realizarea operaţiunilor, persoana impozabilă nestabilită în România şi neînregistrată în scopuri de TVA în România, care intenţionează:
a) să efectueze o achiziţie intracomunitară de bunuri pentru care este obligată la plata taxei conform art. 308; sau
b) să efectueze o livrare intracomunitară de bunuri scutită de taxă.

ART. 307 - Persoana obligată la plata taxei pentru operațiunile taxabile din România

(2) Taxa este datorată de orice persoană impozabilă, inclusiv de către persoana juridică neimpozabilă înregistrată în scopuri de TVA conform art. 316 sau 317, care este beneficiar al serviciilor care au locul prestării în România conform art. 278 alin. (2) și care sunt furnizate de către o persoană impozabilă care nu este stabilită pe teritoriul României sau nu este considerată a fi stabilită pentru respectivele prestări de servicii pe teritoriul României conform prevederilor art. 266 alin. (2), chiar dacă este înregistrată în România conform art. 316 alin. (4) sau (6).






Similar Topics Collapse

1 useri citesc topicul

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL