Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Venituri din detinerea/tranzactionarea Titlurilor de stat - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


- - - - -

Venituri din detinerea/tranzactionarea Titlurilor de stat

titluri de stat
1 reply to this topic

#1 Victor Vanadiu

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 1 Postari:

Postat 06 November 2017 - 04:30 PM

Buna ziua.

Detin TITLURI DE STAT romanesti si straine pentru a caror venituri nu am depus in anii trecuti Declaratiile 200 si 201, pe motiv ca, in conformitate cu Codul fiscal si raspunsul scris al MF si ANAF la adresa mea, erau considerate neimpozabile.

Zilele acestea mi-a sosit o Notificare ANAF privind nedepunerea in termen a Declaratiilor in cauza.

Respectuos as dori sa primesc un sfat. Cum sa procedez ?

Sunt sau nu sunt impozabile veniturile din detinerea si tranzactionarea Titlurilor de stat (dobanzi si castiguri de capital)?

Sau ce parti din aceste venituri ar fi impozabile ?

Si daca unele venituri sunt scutite de la impozitare, mai trebuie depuse pentru acestea declaratiile aferente ?

Cu multumiri anticipate.



#2 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 06 November 2017 - 05:09 PM

Posibil sa fie o neconcordanta la ANAF, din cate stiu veniturile neimpozabile din investitii nu erau purtatoare de contributii sociale. Suspiciunea mea, insa, este ca declararea era necesara daca pt aceste venituri neimpozabile trebuia, totusi, sa platesti contributia de asigurari de sanatate.

In locul tau, m-as duce cu la AF cu raspunsurile primite de la ANAF si as discuta cu persoana responsabila numita in adresa pe care ai primit-o.
Necesita timp investigarea legislatiei valabila cu ani in urma, asa ca deocamdata nu iti pot spune daca in trecut trebuia sa platesti contributia de sanatate la veniturile din titluri de stat - inclin sa cred ca nu, mai ales daca plateai aceasta contributie pt alte categorii de venituri, de ex. pe cele din salarii sau pt cele din proprietatea intelectuala. Daca nu ai avut si alte venituri in afara celor mentionate de tine, exista posibilitatea ca legislatia sa fi prevazut plata cotei de asig. de sanatate pe principiul ca oricine obtine venit trebuie sa se asigure si sa plateasca aceasta contributie.

Bafta multa ! :smile:







Similar Topics Collapse

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL