Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Calcul salariu 2018 - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


- - - - -

Calcul salariu 2018

70 replies to this topic

#1 Dinu George

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 367 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Timisoara

Postat 20 November 2017 - 01:50 PM

Desi poate este prea devreme (sau prea tarziu) pentru a analiza calculul salariilor pt. 2018 tinand seama de modificarile din OUG 79/2017 cred ca se impune un asemenea topic (se cer deja cheltuielile privind salarizarea pentru noul an). Ca urmare o sa dau un exemplu de calcul dupa cum am inteles eu ca sta treaba. O sa rog sa confirmati sau sa corectati daca gresesc undeva.
Voi considera un angajat, functia de baza, cu 0 persoane in intretinere, nescutit de impozit, in conditii normale de munca, cu 2000 brut.

Brut = 2000
Contributia de asigurari sociale angajat (CAS, pensia. 25%) =2000x0,25= 500
Contributia de asigurari sociale de sanatate angajat (CASS 10%)= 2000x0,10 = 200

Deducerea personala = 495 (daca avea 1,2,3,4 pers. deducerea era 655;815;975;1295)

Baza impozit= 2000-500-200-495-(eventual cotizatia sindicat si sau pensie facultativa)=805

Impozit (10%)=805x0,10=81

Net=2000-500-200-81=1219

Contributia asiguratorie pentru munca angajator (2,25%)= 2000x0,0225=45

Cheltuiala totala angajator= 2000+45 = 2045

Daca era cu conditii de munca deosebite sau speciale se adauga la cheltuiala totala:

Contributia de asigurari sociale pt.grupa II angajator (CAS, pensia. 4%)=2000x0,04=80

Cheltuiala totala=2125

sau

Contributia de asigurari sociale pt.grupa I angajator (CAS, pensia. 8%)=2000x0,08=160

Cheltuiala totala=2205

Sper sa nu fi uitat nimic.

:



#2 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 20 November 2017 - 02:11 PM

Pare corect, la prima vedere. Zic asa fiindca nu am verificat deducerile personale, dar am incredere ca ai facut-o tu ! Procentele si modul de calcul sunt corecte.

Bravo ! :smile:




#3 Dinu George

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 367 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Timisoara

Postat 20 November 2017 - 05:15 PM

Calculul este pentru varianta simpla brut din ore lucrate.
Daca angajatul are Concediu medical, Salar compensator plecare somaj, Depasire diurna, Tichete de masa , Tichete cadou etc. ar trebui analizat care sunt bazele de calcul, daca se calculeaza si ce contributii de ex. , la tichete cadou se calculeaza oare si contributia asiguratorie de munca (ce titulatura !!!!), la fel si pentru salariu compensator (nu intra in vechiul fond de garantare) etc.
Dar acestea sunt deobicei exceptii si pina la aplicare poate mai apar clarificari sau modificari.
Pana acum am observat un lucru: cheltuiala totala cu un salariu (anagajat+angajator) din 2018 pt. acelasi net din 2017 deobicei este cu cativa lei mai mica decat cheltuiala din 2017.
Exceptie sunt cei care nu plateau (platesc) impozitul adica persoanele cu handicap si creatorii de programe calculator (it-stii) (mai sunt cateva exceptii dar mai rar intalnite) la care brutul trebuie marit destul de mult (peste brut angajat+contributii angajator din 2017 )

(Si daca cheltuiala este aproape egala, darile per global la fel de ce atatea modificari ? Si pina acum banii din bugetul statului se transferau unde este nevoie.
S-a gandit cineva cata bataie de cap si cheltuiala produc aceste modificari. Presupun ca sunt undeva 5.000.000 angajati ca nici acest lucru nu se stie. guvernul spune ca 4,8 milioane, in revisal sunt 5,5 milioane cu 6 mil.de contracte, deci repet pt cei 5 mil trebuie cel putin 10 milioane de coli A4 pentru anexele la contract in 2 ex., adica 20.000 de topuri de hartie, apoi daca pentru fiecare angajat doar 3 minute , ceea ce este f.putin, trebuie pentru actualizarea (calcul, introducere) salarului nou in Revisal si programul de salarii rezulta 15.000.000 de minute adica 250.000 ore sau 31.000 de zile lucratoare sau 85 de ani ca un angajat sa faca aceste operatiuni. Noroc ca firmele mai au cate un anagajt RU si salarizare.
Apoi programele de salarizare trebuie actualizate si din cate stiu nici acest lucru nu se face gratuit.
Oricum neglijati acest cometariu din paranteze ca nu conteaza)



#4 sirius

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 140 Postari:

Postat 21 November 2017 - 08:45 PM

Din punct de vedere al intocmirii notei contabile, a calcului salariului etc dupa parerea mea este o neta simplificare, prea multe inregistrari trebuie sa fac in prezent pentru un singur angajat (sau doi angajati, la o alta microintreprindere) iar D112 are vreo 8 pagini doar pentru un singur salariat. Pai de ce ar trebui eu sa fac atatea defalcari si inregistrari in contabilitate daca oricum "banii din bugetul statului se transfera unde trebuie"? Nu mai vreau sa amintesc ca de cateva luni primesc mereu instiintari de la administratia financiara pentru angajatul pensionar cum ca nu declar pe 0, contributiile de somaj (angajat+angajator) in sectiunea cumulat, desi ele apar cu 0 la pozitia individuala, dar pentru ca este singurul salariat versiunea pdf D112 nu mai trece 0 acolo unde ele apar cumulate pentru toti angajatorii (la inceputul declaratiei) ci pur si simplu le omite. Vorbind cu d-na respectiva, am incercat sa o lamuresc ca asa e conceputa aplicatia (pdf) de catre programatorii ANAF eu nu pot sa trec manual cu 0 decat la pozitia aferenta salariatului (ultimele doua pagini). Atunci mi-a sugerat ca ar trebui sa iau in considerare depunerea unei D010 pentru modificarea vectorului fiscal, adica sa scot din evidenta doar cele doua contributii de somaj, iar restul contributiilor de natura salariala sa ramana in continuare in evidenta! De aceea, daca in ce priveste transferul contributiilor sociale de pe angajator pe salariat nu stiu daca nu vor aparea probleme, cel putin comasarea acelor contributii foarte mici (somaj firma, somaj salariat, concedii medicale, creante salariale, risc si accidente) indiferent de denumrea aleasa o consider ca fiind foarte binevenita. Pai statul de plata (eu il fac in excel de vreo 20 de ani) se simplifica, oricum el trebuia modificat ori de cate ori se schimbau anumite cote ale puhoiului de contributii, vreo 9 la numar.
Si pana acum cel putin odata pe an oricum trebuia sa intocmesc act aditional sau decizie de majorare pentru modificarea salariului minin incl. operarea in Revisal insa acum e adevarat vor trebui la toti anagajatii intocmite astfel de note aditionale (sau decizii de majorare) a salariului.



#5 Dinu George

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 367 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Timisoara

Postat 22 November 2017 - 12:05 PM

Teoretic unele lucruri se vor simplifica (la angajat mai putin acolo a disparut numai somajul) la angajator mai multe.
Dar ....
Daca e vorba de un calcul simplu doar cu ore lucrate normal, clar ca este mai simplu, dar daca ai un concediu medical OUG158 sau unul (doamne fereste) accident de munca. Unde vom gasi ce se mai plateste si din ce. Toate sumele suportate de asigurator (inainte FNUASS sau FAAMBP) se scad din noua contributie asiguratorie a angajatorului ?. Pana acum la accidente de munca angajatorul trebuia sa platesca sanatatea pentru angajatul cu accident, pe care o scadea din FAAMPB la fel scadea si FNUASS pt accident din FAAMBP (explicat pe scurt). Acum ce se mai face ca doar FAAMBP si FNUASS plus fond de garantare sunt impreuna?
O sa incerc sa analizez zilele urmatoare ce si cum plateam pina acum si voi incerca sa sintetizez problemele ce apar si nu le inteleg, poate impreuna le dam de capat.
Iar cu D112 ma ingrozesc deorece la modificari simple (gen OG4) inca nu este facuta corect, cum o sa fie acum ?



#6 sirius

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 140 Postari:

Postat 24 November 2017 - 11:50 AM

Cele cinci contributii f mici (fiecare dintre ele este sub 1% din fondul de salarii) erau prevazute initial sa fie eliminate complet, in programul PSD de guvernare (un punct din program care chiar il apreciam extrem de mult desi nu sunt fan al acestui partid), nu sa apara o alta contributie care se le includa pe toate, desi chiar si asa este mai bine decat in prezent. Puteau deci in prima faza macar sa ramana patru contributii de calculat, inregistrat, declarat etc si anume CAS angajator, CAS salariat, CASS angajator, CASS salariat si bineinteles plus impozitul pe salarii. S-ar fi redus mult atat birocratia (D112. D010 unde vectorul fiscal arata oribil, cu atatea pozitii cu toate contributiile care trebuie bifate la intrare sau iesire din evidenta, urmarirea lor etc) cat si munca inutila, din cauza notei cu salarii stufoase, practic peste 50% din inregistrarile lunare la o firma cu activitate redusa le reprezinta inregistrarea acelei note plus scaderea ei prin banca si/sau casa, la fel balanta, bilantul sunt umflate inutil. Chiar si cea mai mare dintre ele, contr. concedii medicale este oricum total insuficienta pentru a recupera din ea un concediu medical prelungit, a trebuit sa fac cerere de rambursare catre casa de asigurari, altminteri ar fi trebuit vreo 10 ani sa tot scad lunar din acea contributie de 0.85% pana la recuperarea completa a sumelor aferente CM. Motive si justificari pentru a nu schimba nimic se vor gasi destule mai ales mai ales ca nici guvernanati nu au o viziune clara, consecventa si nici inspiratia cuvenita de-a o prezenta public. Pai cum sa denumesti in prima faza contributia respectiva (nefiind nici in programul de guvernare prevazuta) contributie de solidaritate sociala, intr-o tara in care multi fac alergie la auzul acestui termen de "solidaritate"? Apoi au redenumit-o ceva mai inspirat, contributie asiguratoare pentru munca si probabil ca sa nu lase impresia de modificare doar a denumirii ei, au majorat-o de la 2% la 2,25%.



#7 Dinu George

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 367 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Timisoara

Postat 25 November 2017 - 12:56 PM

Citesc incet OUG79 si incerc sa ma dumiresc. Poate gresesc dar am vazut ca OG4 s-a mutat partial la angajat.(si eu care credeam ca am scapat de aceasta aiureala generatoare printre altele de o groaza de hartii justificative pt. exceptii )
Este vorba doar de Contribuţia de asigurări sociale (adica CAS, pensia) si nu si de cea de sanatate (CASS). Am cautat la Baza contributiei sociale de sanatate si nu am gasit nimic asemanator. Gresesc undeva ?
In OG 4 atat baza CAS cat si CASS angajator era salarul minim daca brutul era sub (cu exceptiile si proportional cu orele lucrate). Nu ca m-as plange ca nu este asa si la Sanatate, dar mi se pare ciudat.


La articolul 146, după alineatul (5) se introduc trei noi alineate, alineatele (51)—(53), cu următorul cuprins:
„(51) Contribuţia de asigurări sociale datorată de către persoanele fizice care obţin venituri din salarii sau asimilate salariilor, în baza unui contract individual de muncă cu normă întreagă sau cu timp parţial, calculată potrivit alin. (5), nu poate fi mai mică decât nivelul contribuţiei de asigurări sociale calculate prin aplicarea cotei prevăzute la art. 138 lit. a) asupra salariului de bază minim brut pe ţară în vigoare în luna pentru care se datorează contribuţia de asigurări sociale, corespunzător numărului zilelor lucrătoare din lună în care contractul a fost activ.
(52) Prevederile alin. (51) nu se aplică în cazul persoanelor fizice aflate în una dintre următoarele situaţii:
a) sunt elevi sau studenţi, cu vârsta până la 26 de ani, aflaţi într-o formă de şcolarizare;
b) sunt ucenici, potrivit legii, în vârstă de până la 18 de ani;
c) sunt persoane cu dizabilităţi sau alte categorii de persoane cărora prin lege li se recunoaşte posibilitatea de a lucra mai puţin de 8 ore pe zi;
d) au calitatea de pensionari pentru limită de vârstă în sistemul public de pensii, cu excepţia pensionarilor pentru limită de vârstă care beneficiază de pensii de serviciu în baza unor legi/statute speciale, precum şi a celor care cumulează pensia pentru limită de vârstă din sistemul public de pensii cu pensia stabilită în unul dintre sistemele de pensii neintegrate sistemului public de pensii;
e) realizează în cursul aceleiaşi luni venituri din salarii sau asimilate salariilor în baza a două sau mai multe contracte individuale de muncă, iar baza lunară de calcul cumulată aferentă acestora este cel puţin egală cu salariul de bază minim brut pe ţară.
(53) In aplicarea prevederilor alin. (52), angajatorul solicită documente justificative persoanelor fizice aflate în situaţiile prevăzute la alin. (52) lit. a), c) şi d), iar în cazul situaţiei prevăzute la alin. (52) lit. e), procedura de aplicare se stabileşte prin ordin al ministrului finanţelor publice.”



#8 mgabi

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1344 Postari:
  • Gender:Female

Postat 26 November 2017 - 02:58 PM

Nu au uitat ... era prea frumos!

ART. 168
Stabilirea și plata contribuției de asigurări sociale de sănătate

......
75. La articolul 168, după alineatul (5) se introduce un nou alineat, alineatul (5^1), cu următorul cuprins:
"(5^1) Prevederile art. 146 alin. (5^1) - (5^3) se aplică în mod corespunzător."




#9 Dinu George

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 367 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Timisoara

Postat 27 November 2017 - 11:55 AM

Da, din pacate ai dreptate. Programul meu de legislatie arata legile actualizate la zi abia cand intra in vigoare (din 01 ianuarie 2018 o sa evidentieze si ce se modifica in Codul fiscal cu OUG79) iar pe de alta parte trebuie citit cu atentie fiecare paragraf si vazut ce reprezinta. Mie mi-a scapat :

75. La articolul 168, după alineatul (5) se introduce un nou alineat, alineatul (5^1), cu următorul cuprins:
"(5^1) Prevederile art. 146 alin. (5^1) - (5^3) se aplică în mod corespunzător."

De aici rezulta faptul ca brutul angajatului trebuie marit tinad seama si de acest aspect la transferul contributiilor de la anagajator la angajat (evident daca netul vrem sa ramana la fel).



#10 carolina3

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 349 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:bucuresti
  • Interests:contabilitate

Postat 27 November 2017 - 02:14 PM

Conform art. 146(51) si 168(51) de la 01.01.2018
Pentru un salariat cu 2 ore/zi, sal. 500 lei, fara deduceri, cu venituri din alte salarii PESTE 1900 lei/luna, contributiile ar fi:
sal. CAS CASS Baza calcul imp. net 500 125 50 325 33 292

Daca veniturile din alte salarii sunt sub 1900 lei/luna, contributiile ar fi
sal. CAS CASS Baza calcul imp. net 500 475 190 -165

Ce facem in aceasta situatie? Aduc oamenii bani de acasa sau se maresc salariile pentru timp de lucru partial?



#11 mgabi

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1344 Postari:
  • Gender:Female

Postat 27 November 2017 - 02:31 PM

Nu stie nimeni inca ... ei nu s-au gandit la acest aspect.
Dupa cum suna legea astazi, trebuie sa vina cu bani de acasa pentru ca munceste cu 2 ore pe carte de munca.

Adica: are cineva probleme personale (copii, rude bolnave etc.) si nu poate lucra mai mult de 3-4 ore (trebuie sa aiba timp pentru cei de acasa) ... ramane fara munca, angajatorii nu cred ca vor fi incantati sa mareasca ata de mult, mai bine angajeaza pe cineva cu 8 ore, chiar daca nu au sarcini pentru tot timpul de lucru.



#12 kmkz

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 399 Postari:
  • Gender:Not Telling

Postat 27 November 2017 - 02:33 PM

Bani, pâine, ceapă, sare, fiecare ce poate...



#13 Dinu George

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 367 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Timisoara

Postat 09 December 2017 - 06:50 PM

Facand tot felul de simulari am dat de urmatoarea problema: OG4 nu este abrogata, pe de alta parte s-a introdus aceasi regula si la CAS si CASS angajat din 2018.
Intrebarea mea este daca am (si am) un angajat care este in conditii speciale sau deosebite inseamna ca aplic regula atat pt. baza de calcul CASS (10%), CAS angajat (25%) dar si la CAS angajator ( 8 sau 4% in functie de conditii) ?
Din cate vad eu asa este !



#14 mgabi

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1344 Postari:
  • Gender:Female

Postat 10 December 2017 - 11:56 AM

Nu inteleg de ce toti se leaga de acest oug4! Acest oug nu este o lege in sine ci doar o modificare a unei legi!

OUG4 a modificat codul fiscal la vremea ei.
OUG79 a modificat iar codul fiscal, deci din ianuarie codul fiscal va avea forma data de oug79!

iata ce spune OUG79:
ART. I
Legea nr. 227/2015 privind Codul fiscal, publicată în Monitorul Oficial al României, Partea I, nr. 688 din 10 septembrie 2015, cu modificările și completările ulterioare, se modifică și se completează după cum urmează:


Daca te uiti in modificarile din oug79 ai sa vezi ca modifica (sau abroga) toate textele modificate anterior de oug4.

PS: Partea societatii pentru conditii deosebite se calculeaza la brut, nu se aplica regula cu minimul:
52. La articolul 146, alineatele (6), (7) și (8) se modifică și vor avea următorul cuprins:
....
(7) Calculul contribuției de asigurări sociale datorate de persoanele fizice și juridice care au calitatea de angajatori sau sunt asimilate acestora se realizează prin aplicarea cotelor corespunzătoare prevăzute la art. 138 lit. b) și c) asupra bazei de calcul prevăzute la art. 140 (nn:adica brutul realizat), în care nu se includ veniturile prevăzute la art. 141 și 142.

Aceasta postare a fost editata de mgabi: 10 December 2017 - 12:03 PM




#15 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 12 December 2017 - 01:41 PM

Uite o speta de avut in vedere :

Buna ziua! Pentru o norma de 2 ore/zi, salariul minim brut pe economie la 2 ore calculat este 475 lei. Contributiile aferente datorate sunt de 178 lei sau de 676 lei ? adica calculam CAS si CASS la nivelul normei de 8 ore sau de 2 ore? In cazul in care calculul CAS si CASS de face la norma de 8 ore, salariul net primit de salariat va fi negativ ?


6 decembrie la 10:21

Agenția Națională de Administrare Fiscală În baza prevederilor legale emise până în prezent , considerăm că problema "restului de plată negativ " se poate rezolva prin negocierea dintre angajat și angajator.



#16 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 12 December 2017 - 01:46 PM

Si inca una :

Intrebare : Dupa cu trecerea contributiilor in brutul salariatului ,ordonanta 4 din 20.07.2017 isi mai are obiectul? Sa imi spuneti cum se vor calcula cas si cass datorate de angajator in conditiile in care nu mai exista aceasta notiune "contributii angajator".?

Agenția Națională de Administrare Fiscală Prevederile Ordonanţei 4/2017 au modificat Codul fiscal, ce au fost ulterior modificate prin Ordonanţa de urgenţă a Guvernului nr. 79/2017 pentru modificarea și completarea Legii nr. 227/2015 privind Codul fiscal, astfel contribuţiile sociale obligatorii vor fi suportate de către persoana fizică – salariat, angajatorului revenindu-i doar obligaţia de a calcula, reţine, efectua plata la buget şi de a depune Declaratia privind obligatiile de plata a contributiilor sociale, impozitului pe venit si evidenta nominala a persoanelor asigurate pentru fiecare beneficiar de venit.

Adicaaaa ... exact ce a spus si Gabita !



#17 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 12 December 2017 - 01:53 PM

Cat priveste tema indemnizatiilor pt asigurari sociale de sanatate (concedii medicale, de ex.) iata ce zice ANAF pe 6 dec. :

https://www.facebook.com/www.ANAF.ro/

Intrebare : Care va fi baza de calcul pentru indemnizatiile pentru concedii medicale, contributia CCI fiind desfiintata?,

Agenția Națională de Administrare Fiscală Reglementarile privind concediile și indemnizațiile de asigurări sociale de sănătate sunt in curs de modificare de catre instituțiile competente in acest domeniu.
___________________________________________________________

Intrebare : Angajatorul va putea recupera indemnizatiile de asigurari de sanatate platite din contributia asiguratorie pentru munca?

Agenția Națională de Administrare Fiscală Reglementările privind concediile şi indemnizaţiile de asigurări sociale de sănătate sunt în curs de modificare de către instituţiile competente în acest domeniu.
______________________________________________________________

Intrebare : Cum se va face reglarea concediilor medicale de catre angajator avand in vedere ca nu mai este FNUASS de sine statator, ci contributia se vireaza procentual din contributia asiguratorie pentru munca?

Agenția Națională de Administrare Fiscală Reglementarile privind concediile și indemnizațiile de asigurări sociale de sănătate sunt in curs de modificare de catre instituțiile competente in acest domeniu.
_________________________________________________________________

Adicaaaaa... hold your horses ! :wacko2: Sau, mai pe romaneste "Stati asa si nu manati ! "



#18 kmkz

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 399 Postari:
  • Gender:Not Telling

Postat 12 December 2017 - 04:55 PM

Aș zice că nu ne mai lipsește nimic, suntem ca-n familia lui Bulă.
Dna Olguța mai are în pahar doi căluți, apoi ne va da răspunsul cu capul limpede.
Dl Mișa are trei fete, e finanțist, e responsabil, el lasă agenții economici să facă modificările între ani și între lacrimi.
Poate am greșit topicul, dar nu-l găsesc pe ăla despre proștii care ne conduc.



#19 mgabi

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1344 Postari:
  • Gender:Female

Postat 12 December 2017 - 06:08 PM

Otilia a pus punctul pe i :laugh:

Stati cuminti, bucurati-va de sarbatori, lasati brutul asa cum este, adaugati prime de compensare 1-2 luni pentru pastrarea net-ului si apoi dumnezeu cu mila :angry2: !!!

Nu se stie nimic sigur inca (nici de CM, nici de ajutoare de deces, nici de alte situatii ciudate, nicide contr.partiale, nici de split tva).
Astia au urgenta cu justitia, se scufunda Romania si este ingropata de Marea Neagra daca nu le dau pana se termina postul!
Dupa anul nou plus inca 2-3 saptamani (ca de, trebuie sa se trezeasca dupa sarbatorile multe si bogate - pentru ei) poate vor incepe sa puna la punct si legile dupa care se misca economia asta a noastra (asa subnutrita cum e ea!).
Iar pe la paste vom putea sa ne definitivam ideile de bugete pe 2018 :blink:

Asa ca o recapitulare, ia sa vedem ce nu exista pana acum in materie de norme/legi sau nu se stie sigur cum va fi:
-recuperare CM-uri
-recuperare ajutoare
-contracte part-time
-split tva
-posibilitatea de a ramane pe profit daca ai capital mare

Mai sunt?



#20 Dinu George

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 367 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Timisoara

Postat 13 December 2017 - 02:38 PM

Deci si prin urmare concluzia este : de vreme ce la toti sarbatorile incep deja de la 1 decembrie (magazine, targuri de craciun, televiziuni, colinde....) sa facem si noi o chermeza (evident daca ne permite bugetul si programul de lucru) pana undeva prin 15 ianuarie cand presupun ca totul va fi OK, deoreece cei in cauza lucreaza de zor la norme clare si fara interpretari . . :wub2: :unsure: :tongue:

Apropo de OG4 : e mai simplu sa spui aplicarea lui OG4 fie la angajat fie la angajator decat aplicarea la angajati a OUG79 art,146 alin 5^1-5^3. Asta ca formulare (in principu prevad acelasi lucru adica banuti in plus la stat pina la salarul minim)
Si cum nu este abrogata presupun ca OG4 se aplica atat la angajati (OUG79.....) dar si la angajator pentru CAS conditii speciale sau deosebite. :huh2:






Similar Topics Collapse

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL