Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Dreptul la contestare - sesiune online ANAF - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


Dreptul la contestare - sesiune online ANAF

  • Topic inchis Acest topic e inchis
No replies to this topic

#1 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 03 December 2017 - 04:03 PM

DREPTUL LA CONTESTARE.

Împotriva titlului de creanță, precum și împotriva altor acte administrative fiscale se poate formula contestație. Contestația este o cale administrativă de atac și nu înlătură dreptul la acțiune al celui care se consideră lezat în drepturile sale printr-un act administrativ fiscal.



INTREBARE : În urma depunerii unor declarații rectificative, dar fără sa am diferențe în plus sau minus ca sume, doar tipul de impozit declarat....m-am trezit cu penalități de întârziere și dobânzi. Totul a fost plătit la timp asa ca nu este normal sa fie calculate penalități. Cum se poate face contestația? Aveți un model?

RASPUNS : Nu există un model , contestația se formulează în scris, se depune în termen de 45 de zile de la data comunicării actului administrativ fiscal, sub sancțiunea decăderii. și va cuprinde:
a) datele de identificare a contestatorului;
b) obiectul contestației;

c) motivele de fapt și de drept;
d) dovezile pe care se întemeiază;
e) semnătura contestatorului sau a împuternicitului acestuia.

________________________________________________________________

INTREBARE : Am o proprire pe cont. Eu mi am platit Sănătatea, dar banii au mers în restanțe și m-am trezit neasigurat. Pot contesta decizia de a merge banii în altă parte decât am specificat eu pe OP. Nu e normal să rămân neasigurat

RASPUNS : Contestația se poate formula împotriva titlului de creanță, precum și împotriva altor acte administrative fiscale. Obiectul contestației îl constituie numai sumele și măsurile stabilite și înscrise de organul fiscal în titlul de creanță sau în actul administrativ fiscal atacat. Menţionăm că în decizia de impunere nu sunt cuprinse plăţile efectuate ci doar cele stabilite
Stingerea obligaţiilor fiscale se face potrivit prevederilor art.165 din Codul de procedură fiscală.
Pentru a primi mai multe informaţii în legătură cu problema dumneavoastră puteţi să solicitaţi acest lucru pe formularul de contact care se află pe site-ul ANAF la următorul link: https://www.anaf.ro/asistpublic/.



  • Topic inchis Acest topic e inchis



2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL