Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Tva prestari servicii non-UE - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


- - - - -

Tva prestari servicii non-UE

3 replies to this topic

#1 miha_ela78

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 2 Postari:
  • Gender:Female

Postat 08 December 2017 - 09:43 AM

Buna ziua,

As dori sa aflu opinia dumneavoastra legata de o situatie pe care, din cate am citit pe acest forum, nu am reusit sa mi-o lamuresc. Sau poate am ratat vreo postare, si–mi cer scuze anticipat, fiind prima mea “activitate” / postare pe un forum de specialitate. As dori sa stiu cum ar trebui procedat dpdv al tva-ului, in cazul unei prestari de servicii pe cale electronica de catre o firma platitoare de tva din Romania catre un client din Hong Kong.

Din cate am inteles, regulile ar fi acestea:
- daca clientul este persoana impozabila (dpdv al tva) – atat in UE cat si in Non UE - factura se face fara tva, deoarece se aplicara taxarea inversa de catre client, ambele firme fiind platitoare de tva
- daca clientul este persoana neimpozabila (poate fi impozabila desfasurand activitate economica, dar nu are cod valid de tva – sau poate fi neimpozabila – fundatii, ong-uri, personae fizice) – factura ar trebui intocmita tinand cont de cotele de tva aplicabile in tara beneficiarului

Pentru clientii personae neimpozabile din cadrul UE am inteles de unde poti face rost de cotele de tva aplicabile in fiecare tara membra UE. Problema mea este legata de modalitatea de aplicare a acestei prevederi pentru clientii din afara UE , gen USA sau Hong Kong. Cel putin in cazul Hong Kong-ului am citit ca acolo nu exista notiunea de TVA / VAT.

Pe site-ul https://ec.europa.eu...nic-services_en am gasit urmatoarea explicatie:

EU BUSINESSES supplying to:
Business in another EU country
No VAT charged. Customer must account for the tax (reverse-charge mechanism).
Consumer in another EU country
Must charge VAT in the EU country where the customer belongs (not where the business is based).
Example A Polish customer downloading an App on his mobile phone from a Finnish supplier. The Finnish company must charge the customer Polish VAT. MOSS available
Business or consumer outside the EU
No EU VAT charged.
Example A Hungarian company sells an anti-virus program to be downloaded through its website to businesses or private individuals in Australia. NO VAT But if the service is effectively used & enjoyed in an EU country, that country can decide to levy VAT (option for Member States).

Sa inteleg ca totusi pentru clientii din afara UE facturile trebuiesc intocmite fara tva, indiferent daca sunt impozabile sau nu?

Multumesc!



#2 kmkz

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 399 Postari:
  • Gender:Not Telling

Postat 08 December 2017 - 10:02 AM

Da. Sunt tari care nu au aceasta taxa (TVA), cum sa cauti cota de TVA pentru aceste tari.
Ca de obicei, e mai greu cand vine vorba de relatii comerciale intre tari din UE.




#3 miha_ela78

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 2 Postari:
  • Gender:Female

Postat 09 December 2017 - 12:33 PM

Vezi postareakmkz, la 08 December 2017 - 10:02 AM, a spus:

Da. Sunt tari care nu au aceasta taxa (TVA), cum sa cauti cota de TVA pentru aceste tari.
Ca de obicei, e mai greu cand vine vorba de relatii comerciale intre tari din UE.

Multumesc pentru raspuns.



#4 prepeleac

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 141 Postari:

Postat 09 December 2017 - 04:21 PM

De fapt factura cu TVA sau fara TVA in functie de calitatea (persoana impozabila sau nu a clientului) se face deoarece in functie de calitatea acestuia se stabileste locul serviciului prestat si persoana obligata la plata taxei pentru respectiva operatiune.

Astfel in cazul serviciilor furnizate pe cale electronica locul serviciului este mereu acolo unde este stabilit beneficiarul, indiferent de calitatea acestuia (persoana impozabila sau nu) art. 278 alin. 2 (persoana impozabila) sau art. 278 alin. 5, lit. h pct. 3 (persoana neimpozabila) - Cod fiscal.

Regula generala spune ca plata TVA o face prestatorul (art. 307 alin. 1 Cod fiscal).

Prin exceptie daca serviciul este prestat catre o persoana impozabila si prestatorul nu este stabilit in statul unde are loc prestarea serviciului, atunci beneficiarul este cel care plateste taxa prin autotaxare (art. 307 alin. 2 sau 6 Cod fiscal coroborat cu art. 326 alin. 2 Cod fiscal). De aici si concluzia dumneavoastra ca daca beneficiarul este o persoana impozabila va achita el taxa prin autotaxare.

In cazul in care beneficiarul este o persoana neimpozabila, ramane aplicabila regula generala, adica prestatorul (dumneavoastra) trebuie sa achitat taxa statului unde ea se datoreaza (adica acolo unde este stabilita persoana neimpozabila ce beneficiaza de serviciul dumneavoastra).

Pentru a face asta ar trebui teoretic sa va inregistrati in fiecare stat unde aveti astfel de obligatii.
Uniunea Europeana pentru a simplifica sistemul permite sa facturati cu TVA din statul de destinatie si sa declarati si sa platiti TVA-ul aferent in Romania, urmand ca statul roman sa-l vireze beneficiarului de drept (statul unde este situat beneficiarul) (vezi formular 399 Mini One Stop Shop). De aici concluzia dumneavoastra ca daca e persoana fizica facturati cu TVA din statul de destinatie. Aceasta regula este aplicabila strict in interiorul UE.

Totusi se intelege ca daca statul de destinatie nu are nicio pretentie legata de TVA de la prestatorii de servicii (nici macar cei stabiliti pe teritoriul lor), dumneavoastra chiar daca prestati servicii care dupa regulile EU sunt situate pe teritoriul altor state nu aveti de ce sau cum sa platiti TVA in acel stat. De aici si concluzia ca prestarile de servicii cu locul in state terte nu se supun taxei la nivelul UE.






Similar Topics Collapse

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL