Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
tva - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


tva

10 replies to this topic

#1 GHIUGAN

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 10 Postari:

Postat 12 July 2005 - 01:03 PM

Un agent economic profilat pe comert cu amanuntul, neplatitor de tva, devine platitor de tva incepand cu data de 01.07.a.c.Care sunt inregistrarile specifice pentru evidentierea tva-ului aferent marfii pe stoc?
Va multumesc pentru raspuns.



#2 LuizaM

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 762 Postari:
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Contabilitate-fiscalitate

Postat 12 July 2005 - 01:14 PM

Dupa parerea mea nu trebuie sa te mai intorci inapoi. Tu practic de acum incolo iti deduci si colectezi TVA-ul, nu? Cred ca tu te referi la faptul ca tu ai marfa in stoc pe care acum o vinzi si practic colectezi TVA si nu stii daca sa deduci TVA din urma, nu? Mai asteapta pareri...

Puterea observatiei clare este denumita cinism de cei care nu o poseda



#3 GHIUGAN

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 10 Postari:

Postat 12 July 2005 - 05:09 PM

Cred ca ai dreptate, iti multumesc



#4 sustreanu

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 14 Postari:

Postat 12 July 2005 - 06:46 PM

%)Eu cred ca ai dreptate. La data de 30.06.2005 trebuie sa stabilesti care este TVA-ul neexigibil la marfurilor pe care le vei vinde de la 01.07 incolo.
Eu asa am facut:
- daca pretul de vanzare cu amanuntul ramane acelasi atunci adaosul comercial al marfii se va micsora cu valoarea TVA-ului neexigibil:
371% 0
378 -valoare TVA neex.
4428 -valoare TVA neex
- daca pretul se modifica prin adaugare de TVA (19%) atuni se mareste valoarea lui 371 cu valoare TVA_ului neexigibil:
371=4428 valoare TVA neexigibil.
Gandeste-te cum ai face descarcarea de gestiune la sfarsitul lui iulie daca nu-ti intra nici o marfa in gestiune (sa presupunem ca nu faci cumparari ca ai marfa destula). De unde descarci 4428?



#5 O.Dinu

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 217 Postari:
  • Location:Abrud
  • Interests:Contabilitate

Postat 12 July 2005 - 07:47 PM

Art.145(11) cod Fiscal. Cine devine platitor de tva are drept de deducere a tva la marfa existenta in stoc la data respectiva.Inreg. se fac in functie de preturi (daca raman aceleasi -se mareste tva neex-4428-si scade 378)
Conditia este sa ai facturi pt. marfa in stoc de la firme platitoare de TVA.
O.Dinu



#6 O.Dinu

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 217 Postari:
  • Location:Abrud
  • Interests:Contabilitate

Postat 12 July 2005 - 07:54 PM

Am omiso inreg: 4426=7588 cu tva deductibil aferenta marfii in stoc.Poti sa mergi si prin alt cont,de ex.4426=401 si 401=7588



#7 BIBI

    Membru activ

  • Validating
  • PipPipPip
  • 1336 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti
  • Interests:contabilitate, fiscalitate, legislatie

Postat 12 July 2005 - 07:56 PM

daca devii platior de TVA cu 1.07.2005, intregistrarilelegate de tva se fac incepand cu 1.07.2005, din data in care devii platitor , nicidecum cu 30.06.2005.Pentru stabilirea tva urmeaza sfatul dat de O.Dinu.



#8 Ranettius

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 75 Postari:

Postat 13 July 2005 - 10:31 AM

Legat de acest subiect...

Eu am devenit platitor de TVA cu 1 mai 2005. Prima raportare trimestriala referitoare la TVA (decl 300) o fac acum si o depun pana la 25 iulie? (adik se includ doar lunile mai si iunie) sau trebuie sa treaca 3 luni de la data cand am devenit platitor de TVA?



#9 PUFUCA

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 142 Postari:
  • Location:BUCURESTI
  • Interests:PERFORMANTA

Postat 13 July 2005 - 11:31 AM

Eu cred ca trebuie sa depui decl.010 la Adm.Fin. si depinde cum declari ca vei depune decl 300:lunar sau trimestrial(in functie de CA)



#10 doiny

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 631 Postari:

Postat 13 July 2005 - 03:45 PM

In cazul unei excursii in strainatate ,poate cineva sa-mi spuna cum inregistreaza tva-ul unei agentii de turism ??



#11 mmn

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 85 Postari:

Postat 13 July 2005 - 04:13 PM

O.Dinu a spus:

Am omiso inreg: 4426=7588 cu tva deductibil aferenta marfii in stoc.Poti sa mergi si prin alt cont,de ex.4426=401 si 401=7588

Dar inregistrarea 4426 = 4428 ce are?
Oricum, parerea mea este ca trebuie sa inregistreze undeva si un 4426, deoarece daca vinde marfa aflata pe stoc in iulie cand devine platitor TVA, ar avea numai colectari de TVA.
Parerea mea...






Similar Topics Collapse

1 useri citesc topicul

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL