Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
vanzare autoturism unuia din asociati - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


vanzare autoturism unuia din asociati

12 replies to this topic

#1 panaitescu_andreea

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 38 Postari:
  • Location:bucuresti
  • Interests:contabilitatea

Postat 12 July 2005 - 01:13 PM

Sunt destul de nou si as dori daca puteti sa ma ajutati si pe mine cu urmatoarea problema:
Firma vinde unuia din asociati un autoturism amortizat doar 1an, dar acesta nu are cum sa il mai plateasca.Cum as putea sa fac?Firma va plati TVA?Poate sa o vanda sub valoarea ramasa de amortizat?Mentionez ca este platitoare de impozit pe profit.
Va multumesc si o zi excelenta!



#2 Ioana Iagaru

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 6 Postari:
  • Location:RM. VALCEA

Postat 13 July 2005 - 04:46 PM

In primul rand nu ai voie sa vinzi sub valoarea ramasa...
Apoi nu intleg cum adica nu poate sa o platesca ??? face factura pe persoana fizica??? ca altfel nu vad cum societatea poate sa vanda tot societaii???!!!!!
Daca face factura pe persoana fizica atunci incaseaza cu chitanta indiferent de valoare deoarece de la persoane fizice poti incasa oricat si poti plati oricat prin casa(plafonul de 100 mil plati zilnicie nu este decat pt persoanele juridice inclusiv avansuri spre decontare)apoi este bun de folosinta indelungata si dealtfel nu ii trebuie nici bon de la casa de marcat...sau face contract de vanzare-cumparea si modalitatea de incasare este aceasi...

Mijlocul fix se vinde la valoare ramasa = valoarea de inventar- valoarea amortizata.
Poti sa o vinzi sub valoare de inventar daca este amortizata integral...
inregistrarea contabila
factura
461 = 758
4427


decarcreadin gestiune:

281 = 2133

Inca ceva vezi ca acum pentru orice mijloc fix vandut trebuie sa faci licitatie .. cauta si citeste legea nu stiu concret in ce situatii...




#3 panaitescu_andreea

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 38 Postari:
  • Location:bucuresti
  • Interests:contabilitatea

Postat 16 August 2005 - 05:26 PM

Imi cer scuze ca nu m-am uitat pe raspuns, dar am fost plecata in concediu. Va multumesc mult pentru raspuns.



#4 LuizaM

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 762 Postari:
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Contabilitate-fiscalitate

Postat 16 August 2005 - 05:53 PM

nu mai trebuie licitatie pentru mijloc fix.



#5 consult

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 91 Postari:
  • Location:targoviste

Postat 16 August 2005 - 06:06 PM

LuizaM a spus:

nu mai trebuie licitatie pentru mijloc fix.
Unde scrie ca nu mai trebuie licitatie?
De cand?
marighe



#6 LuizaM

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 762 Postari:
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Contabilitate-fiscalitate

Postat 16 August 2005 - 06:11 PM

Scuze :oops: acum am vazut ca nu e amortizat in totalitate. Licitatie da trebuie ca sa fie deductibila cheltuiala ramasa. Trebuia sa citesc cu atentie.... :?



#7 george75

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 152 Postari:

Postat 16 August 2005 - 07:05 PM

In primul rand o vanzare presupune factura deci automat platesti Tva-ul in luna vanzarii indiferent daca incasezi sau nu banii .
Partea ramasa neamortizata in urma vanzarii mai putin cea recuperata din vanzare este nedeductibila la calculul impozitului pe profit daca nu ai vandut prin unitati specializate sau licitatie ceea ce cred ca s-a si intamplat
Citez din codul fiscal :
"Valoarea ramasa neamortizata, in cazul mijloacelor fixe amortizabile vandute, este deductibila la calculul profitului impozabil in situatia in care acestea sunt valorificate prin unitati specializate sau prin licitatie organizata potrivit legii."
Citez din normele deaplicare ale codului fiscal
"Prin valoare fiscala ramasa neamortizata, in cazul mij fixe amortizabile vandute se intelege diferenta dintre valoare de intrare fiscala si valoarea amortizarii fiscale din care se scad sumele rezultate in urma valorificarii acestora .
De vandut ai voie sa o vinzi cu cat vrei tu totul e sa tii seama de ce ti-am scris mai sus. De platit nu cred ca nu are cum sa plateasca cred ca mai degraba nu vrea , dar lasa suma de incasat in 462 si poate in timp mai strange si el bani si ii mai tai cate o chitanta sau retine-i din salariu daca este si salariat , sau din dividende cand va veni timpul sa le incaseze .Oricum tu ii faci retinerile astea, are el din ce sa traiasca , intelegi tu destul de bine ce vreau sa spun.



#8 george75

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 152 Postari:

Postat 16 August 2005 - 07:11 PM

Scuze , lasi suma in 461 Debitori diversi
Inreg sunt: Vanzarea
% = 7583
461
4427

Scaderea din gestiune
% =2133
2813
6583



#9 george75

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 152 Postari:

Postat 16 August 2005 - 07:12 PM

Scuze , lasi suma in 461 Debitori diversi
Inreg sunt: Vanzarea
% = 7583
461
4427

Scaderea din gestiune
% =2133
2813
6583



#10 dorumocanu

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 344 Postari:
  • Location:Bucuresti
  • Interests:diverse

Postat 16 August 2005 - 07:59 PM

Geoge, scuza-ma dar nu am inteles inregistrarea la vanzare, 4427 este debit sau credit??
Deasemeni nu trebuie uitat ca in momentul cand vinzi sub pret (ai voie) diferenta cu cheltuiala este nedeductibila deasemeni si TVA care a fost dedus(pentru diferenta) se storneaza....
"dreptul fiecaruia de a cunoaste"



#11 george75

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 152 Postari:

Postat 16 August 2005 - 08:39 PM

Nu stiu de ce a bagat 7583 si 4427 sub 461 ca eu am scris corect .Oricum , ca sa nu credeti ca iar am gresit 461 este pe debit si 7583 si 4427 pe credit.



#12 george75

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 152 Postari:

Postat 16 August 2005 - 08:50 PM

Ai dreptate si cu tva-ul aferent partii nedeductibile
Cel mai bine il inreg
635=4427 (unde 4427 este aferent partii de cheltuiala nedeductibila )



#13 ARMATAS

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 67 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:BUCURESTI& FOCSANI

Postat 20 September 2005 - 11:03 PM

mare atentie, totusi, mai nou fiscul urmareste in mod special tranzactiile cu persoanele afiliate (conform codului fiscal).






Similar Topics Collapse

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL