Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
TVA intracomunitar -SRl nou infiintat - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


- - - - -

TVA intracomunitar -SRl nou infiintat

1 reply to this topic

#1 Miha2000

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 14 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 21 December 2017 - 07:27 PM

Buna seara,

Ziliele trecute mi-am infiintat un SRL care are ca obiect de activitate comercializarea de legume fructe in targuri.Pentru ami putea desfasura activitatea va trebui sa fac importuri din UE. Astazi, am sunat la Asistenta contribuabili si am incercat sa inteleg cum ar trebui sa procedez pentru obtinerea codului de TVA pentru operatiuni intracomunitare , pentru ca am inteles ca nu mai exista ROI .
Domnisoara care mi-a raspuns la telefon , mi-a spus ca pot sa fac achizitii intracomunitare si fara acel cod special daca am cifra de afaceri sub 10000E si ca pentru obtinerea acestui cod va trebui sa depun o cerere la fiscul de care apartin,
Eu , as dori sa fac o prima achizitie pana in anul nou si as dori sa stiu daca este ok sa fac aceasta achizitie inainte de iesirea acestui cod sau ar trebui sa astept ? Si daca devin doar platitor de TVA intracomunitar fara a fi platiitor de TVA "obisnuit" ce fel de facturier ar trebui sa achizitionez acum pentru inceput ? Facturier cu TVA sau fara TVA ? Si pentru bonurile mele de benzina care au TVA , sau pentru facturile cu care voi cumpara marfa din Romania voi putea deduce TVA-ul din ele?
Mentionez ca momentan nu am contactat un contabil si as dori (daca se poate ) ca dupa sarbatori ,sa pot gasi tot prin intermediul dumneavoastra pe cineva care sa aiva seiul in Popesti Leordeni pentru ami prelua contabilitatea.

Multumesc mult,

Cristian.



#2 kmkz

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 399 Postari:
  • Gender:Not Telling

Postat 22 December 2017 - 10:23 AM

Eu zic sa luati legatura cat mai rapid cu un contabil, altfel veti avea surprize mari.
Da, se pot face achizitii intracomunitare pana la plafonul de 10.000 euro, DAR calculul se face la cursul de la data aderarii la UE, adica un pana la un plafon de 34.000 lei. Dupa asta firma e obligata sa se inregistreze intr-un fel sau altul ca platitoare de TVA.
Inregistrarea cu cod de TVA doar pentru operatiuni intracomunitare presupune plata in tara a TVA-ului pentru achizitiile intracomunitare, lunar, cand exista operatii. Firma ramane neplatitoare de TVA la intern, prin urmare vanzarile se fac fara TVA, si nici nu are voie sa-si deduca TVA la achiztiile interne







Similar Topics Collapse

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL