Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
PFA norma de venit 2018, CAS si CASS - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


PFA norma de venit 2018, CAS si CASS

2 replies to this topic

#1 Adrian Pop

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 9 Postari:

Postat 09 January 2018 - 09:37 PM

Buna ziua,

Se da cazul unui PFA norma de venit, neplatitor de TVA.
Daca norma de venit este de 20.500 RON si PFA-ul are si calitatea de angajat atunci conform regulilor judetului in care este inregistrat PFA-ul norma se reduce cu 25% - adica rezulta norma finala de 15.375 RON.

1.) Este corect ca acest PFA nu trebuie sa achite CAS si CASS pentru 2018? Intreb acest lucru deoarece norma finala (dupa aplicarea diminuarilor corespunzatoare calitatii de angajat) este mai mica decat valoarea prag 22.800 RON.

2.) Este corect ca acest PFA nu are obligatia depunerii declaratii D600 in cazul in care nu doreste sa subscrie CAS/CASS- avand posibilitatea sa aleaga acest lucru deoarece norma finala nu depaseste pragul 22.800 RON?

3.) Este corect ca acest PFA nu are obligatia depunerii declaratiei D392B - depunerea acestora fiind suspendata pana in 2020?

Intreb aceste lucru pentru a nu ma trezi cu impunere din oficiu CAS/CASS si pentru a ma asigura ca am inteles corect noile modificari fiscale.

Multumesc,
Adrian



#2 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 10 January 2018 - 05:14 PM

Ai inteles bine, Adrian, ai 3 DA ! :smile: Bravo tie, sincer !
Chiar daca nu era diminuata norma de venit si ramanea 20.500 lei anual. tot scutit erai.




#3 Adrian Pop

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 9 Postari:

Postat 10 January 2018 - 06:51 PM

Multumesc pentru confirmare!

Adaug o alta intrebare: pentru PFA norma de venit, neplatitor de TVA, inscris in ROI in scopuri TVA ce registre sunt obligatorii?
Eu am Registru Unic de Control, Registru Inventar (inutil; poate am inteles eu gresit ca e necesar acest registru), Registru Jurnal Incasari-Plati (completez doar rubrica incasari).
Stiu ca se vorbea intr-o vreme (2015) despre un Registru de Evidenta Fiscala - conform CF 2015 si ca Registrul Inventar, respectiv, Registrul Jurnal Incasari-Plati ar disparea (fiind inlocuite de acest Registru de Evidenta Fiscala).

A aparut acest registru? Este obligatoriu? Daca da, de unde poate fi achizitionat?
Ultima data cand am verificat la ANAF (2017 August) mi-au spus ca nu exista acest registru (Registrul de Evidenta Fiscala).

Multumesc,
Adrian

Vezi postareaOtilia Alupei, la 10 January 2018 - 05:14 PM, a spus:

Ai inteles bine, Adrian, ai 3 DA ! :smile: Bravo tie, sincer !
Chiar daca nu era diminuata norma de venit si ramanea 20.500 lei anual. tot scutit erai.







Similar Topics Collapse

1 useri citesc topicul

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL